Централната избирателна комисия е уведомена с писмо от правителството, че трябва да намери за своя сметка склад, в който да се съхраняват машините за гласуване, които вече пристигат в страната. Това противоречи на водени разговори с вицепремиера Томислав Дончев, че изпълнителната власт ще предостави склад за съхранение и след денят на изборите. Членът на ЦИК Емил Войнов подкрепен и от други свои колеги заяви, че обществото трябва да бъде запознато с казуса.
„Преди около две седмици може би в едно писмо получихме от господин Дончев, в което той ни е питаше дали одобряваме склада, за който водят преговори МС и със съответната фирма. Изпратихме писмо до Министерски съвет, в което пишем, че одобряваме склада. Сега, изведнъж разбираме, че склад няма да ни бъде осигурен. Така че не мога да приема, че сега ЦИК трябва да търси склад за своя сметка”.
Председателят на комисията Александър Андреев предложи с писмо да бъде уведомена фирмата "Сиела Норма", която спечели обществената поръчка за доставката на машините за гласуване, да намери за своя сметка склад, тъй като има задължения по логистиката. В крайна сметка Комисията реши да организира спешна среща с вицепремиера Дончев и с фирмата доставчик на машините, за да се търси решение на възникналия проблем.
Към момента машините са на съхранение в митнически склад.
Върховният съд на Бразилия разпореди бившият крайнодесен президент Жаир Болсонаро да бъде поставен под домашен арест, предаде агенция "Ройтерс". Адвокатите на Болсонаро обявиха, че ще обжалват решението. Срещу Болсонаро се води съдебен процес за това, че е заговорничил за организирането на държавен преврат през 2022 г. Бившият държавен глава отрича..
По-високи средни добиви при пшеницата в сравнение с миналата година отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози. Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..
Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..
Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..
Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..
Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..
Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..