Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вишеградската четворка настоя за по-бърз достъп до ваксини в ЕС

Премиерите на Словакия, Полша, Унгария и Чехия - Игор Матович, Матеуш Моравецки, Виктор Орбан и Андрей Бабиш.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Достъпът до ваксини в Евросъюза трябва да бъде по-широк и по-бърз. Това може да включва оказването на по-голям натиск на одобрените производители да изпълняват договорните си задължения, както и сертифициране на нови ваксини. Такова искане отправиха източните членки на ЕС от Вишеградската четворка, предаде ДПА.

„Предложих да отделим ваксините от политиката“, каза унгарският премиер Виктор Орбан на днешната среща на върха на регионалното обединение, което включва Чехия, Унгария, Полша и Словакия.

Няма източни и западни ваксини, има само ефикасни и неефикасни, добави той.

Унгария е единствената членка на ЕС, която използва руската ваксина „Спутник V“, макар властите в Чехия и Хърватия също да признаха, че обмислят подобна стъпка. Будапеща поръча количества и от препарата на китайската компания „Синовак“, отбелязва БТА.

Засега производителите на ваксината „Спутник“ не са кандидатствали за условно пазарно разрешение от Европейската агенция по лекарствата, заяви на брифинг за медиите в Брюксел председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Словашкият премиер Игор Матович заяви, че „Спутник V“ също е била сред обсъжданите теми по време на разговорите на днешната среща на върха, и добави, че споделя мнението на унгарския си колега.

„Опазването на живота и здравето не може да бъде обвързано с геополитика“, каза Матович. „Вирусът не прави разлика между Изток и Запад.“

Полският премиер Матеуш Моравецки призова ЕК да упражни по-голям натиск върху производителите да изпълняват договорните си задължения.

„Еврокомисията трябва да използва икономическата сила на ЕС, за да упражни натиск върху големите корпорации, с които сме подписали договори, като едни от първите, още през лятото на миналата година“, каза той.

Моравецки отбеляза, че авансовите плащания, направени от ЕС, са били използвани от производителите на ваксини, за да правят изследвания.

Полският премиер също така благодари на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, който също присъстваше на срещата на вишеградците, за усилията му да бъде ускорена ваксинационната кампания на ЕС.

Премиерите на страните от Вишеградската четворка и Мишел се събраха днес в Кралския замък в Краков, за да отбележат 30-годишнината на регионалното обединение и да обсъдят общи цели.

Лидерите дискутираха борбата с пандемията и плановете за следковидното възстановяване, а също и теми като климатичните промени, сигурността, въпросите на отбраната и външнополитическите отношения на ЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жителите на Поликраище излизат на протест срещу проблемите с водоподаването

Жителите на горнооряховското село Поликраище излизат на протест срещу проблемите с водоподаването в населеното място. След 11 ч. се очаква недоволните да блокират при автогарата в селото главния път Русе-Велико Търново.  Причината за проблемите с безводието в Поликраище е остарялата водопроводна мрежа. Заради непрекъснати и тежки аварии, местните..

публикувано на 08.11.25 в 04:58

Днес е Архангеловден

С празнични богослужения Българската православната църква чества светите ангели и техния предводител Архангел Михаил. Денят е познат като Архангеловден. Отбелязва се и като професионален празник на полицаите. Имен ден имат близо 240 хил. българи. Според свещеното писание ангелите са духове, служители на бога и пазители на човеците. Ангелите..

публикувано на 08.11.25 в 04:52

Отбелязваме 1160 години от покръстването на българския народ

В Националния археологически резерват "Деултум-Дебелт" ще бъдат чествани 1160 години от покръстването на българския народ. Годишнината ще бъде отбелязана с благодарствен молебен и програма, включваща старинна музика.  На събитието ще присъстват вицепрезидентът Илияна Йотова и представители на държавната и местната власт.

публикувано на 08.11.25 в 04:36

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари избира новото си ръководство

Националното сдружение на Общопрактикуващите лекари в България провежда в Пловдив отчетно-изборното си събрание, на което ще избере ново ръководство на съсловната организация. Ще бъде представен отчет за дейността на Управителния съвет за периода юли 2021-септември 2025 г.  Участниците във форума ще изберат и членове на Контролната комисия и Комисията по..

публикувано на 08.11.25 в 04:22

Една от линиите на метрото в София няма да работи този уикенд

Временна автобусна линия М3 ще замества Линия 3 на метрото на 8 и 9 ноември. Причината е пускането в експлоатация на трите нови станции от разширението на Линия 3 по бул. "Владимир Вазов“ и необходимостта от актуализация на софтуера на системите за контрол и управление на влаковото движение. Линия 3 на метрото ще бъде затворена за периода от..

публикувано на 08.11.25 в 04:19

Кметът на Ловеч увери, че няма опасност да бъде затворено регионалното депо за неопасни битови отпадъци

В Ловеч се проведе общо събрание на сдружението на   Регионалното депо за неопасни битови отпадъци на общините Ловеч, Летница и Угърчин по повод писмо от РИОСВ-Плевен за установени  нарушения при управление на депото и запълнения му капацитет.  По време на общото събрание с участието на 3 общини и областния управител Дора Стоянова са приети мерки..

публикувано на 08.11.25 в 04:12
Снимката е илюстративна

Много шофьори са се възползвали от кампанията на СБА да проверят безплатно автомобилите си преди зимата

И тази година голяма част от шофьорите се възползваха от кампанията на Съюза на българските автомобилисти да проверят безплатно техническото състояние на автомобилите си във връзка с предстоящия зимен сезон. Инициативата се проведе от 3 до 7 ноември, като се включиха и 40-те пункта на неправителствената организация в цялата страна. През следващите..

публикувано на 08.11.25 в 03:50