Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Традиция с бъдеще" градят възпитаниците на Националното училище по изкуствата във Варна

Снимка: Р. Донев

С първото издание на фестивала „Традиция с бъдеще“ през 2020 г. във Варна беше отбелязана 75-годишнината на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, а сега легендарното варненско Музикално училище се готви за нови срещи с публиката. Началото ще бъде поставено на 20 февруари, събота, с Ден на отворените врати – една утвърдена практика, която се радва на голяма популярност сред родители и бъдещи ученици. Преди броени дни училището посрещна любопитните кандидат-първокласници, а сега ще отвори вратите си за кандидатите за пети клас и техните родители.

Още в първия ден от програмата на фестивала ще бъде официално открито преобразеното коридорно пространство на историческата сграда на НУИ „Добри Христов“. Инициативата „Изкуство в крачка“ превръща училищните коридори в изложбени галерии, а така възпитаници и педагози ще имат шанса да работят в красива, артистична и естетична среда.

Концертите от афиша на фестивала ще продължат до 5 март и ще бъдат с интересни концепции и в различни културни пространства на Варна. Кулминация на фестивала ще бъде галаконцертът „Традиция с бъдеще“ на 23 февруари. От 18:30 ч. той ще събере в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център представителните състави на училището. На голямата сцена ще излязат класически и фолклорни хорове, оркестри и ансамбли, а специално място в програмата ще имат балетът и българските танци.

Организаторите предвиждат всички събития да бъдат заснети и ще могат да бъдат гледани в официалния канал на училището в YouTube.

Повече за замислената програма разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Румяна Петрова - директор на НУИ „Добри Христов“. Чуйте в звуковия файл.

Ето и програмата на фестивала:

20 февруари, 13:00 ч. - официално откриване на преобразеното коридорно пространство на сградата на НУИ „Добри Христов“. 

23 февруари, 18:30 ч. - Галаконцерт „Традиция с бъдеще“
Класически и фолклорни хорове, оркестри и ансамбли, балет и български танци
Място: Фестивален и конгресен център, зала 1

25 февруари, 18:30 ч. - „76 години от началото“
Концерт на преподавателите
Място: Градска художествена галерия

27 февруари, 11:00 ч. - „Артисти от бъдещето“
Концерт на най-малките ученици
Място: Концертна зала на НУИ "Добри Христов"

1 март, 18:30 ч. - „Акустична версия“
Рецитал на солистите от специалност „Поп и джаз пеене“ 
Място: Концертна зала на НУИ "Добри Христов"

2 март, 18:30 ч. - „Музика и форма“ 
Съвместна арт-инсталация на китаристи и скулптори
Място: Арт салон на Радио Варна

3 март, 18:00 ч. - „Магията на българската музика и танц“
Празничен спектакъл
Място: Фестивален и конгресен център

4 март, 18:30 ч. - „Партньори по клавишите“
Проект на клавирна катедра 
Място: Концертна зала на НУИ "Добри Христов"

5 март, 18:30 ч. - „Европейската традиция във Варна“
Концерт на солисти и камерни ансамбли
Място: Градска художествена галерия


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53