Какъв е профилът на парламентарно представените сили преди изборите? И на всички онези, които последните социологически изследвания сочат като възможни участници в следващото Народно събрание? Какви са нагласите на политици и кандидат-политици, които ще се борят за доверие?
Всички предварителни сондажи дават първенство на управляващата партия ГЕРБ, макар и крехко пред основния ѝ опонент БСП. Листите по места все още не са официално оповестени, но това, което е сигурно, e, че лидерът и премиер Бойко Борисов ще е традиционно водач в 25-и избирателен район - София и в листата на Пловдив - град.
Партия ГЕРБ отбеляза 14-ия си рожден ден месец преди началото на годината, в която я очакват сериозни битки - първата в изборите за 45-о Народно събрание. Възраст, не толкова крехка, но достатъчно бурна, в която за ГЕРБ се случиха и важни от политическа гледна точка събития за първи път. Третият кабинет на премиера и лидер на партията Бойко Борисов върви с уверени стъпки към първия си пълен управленски мандат. И за първи път от своето учредяване партия ГЕРБ няма да се яви самостоятелно на избори. В последния възможен ден в Централната избирателна комисия с изборните книжа се записа участието на ГЕРБ в коалиция със Съюза на демократичните сили.
Обещават работа срещу доверие, предлагат видими резултати срещу видима подкрепа.
"Имаме воля да градим България и да постигаме видими резултати. Доказахме, че можем да носим отговорности и да се учим от грешките си. Нашата рецепта за успех е работа. Това и обещаваме на избирателите, ако получим тяхното доверие", обяви председателят на ПГ на ГЕРБ и член на изпълнителната комисия на партията Даниела Дариткова.
И уверенията от настоящия двигател на структурите на ГЕРБ Цветомир Паунов:
"Структурите ни са в изключително добра кондиция и са амбицирани да покажат много добър резултат на предстоящите избори. Всичко това ни дава увереност, че коалицията ще бъде успешна и тя ще бъде за доброто управление на страната и в интерес на българските граждани".
Преди парламентарните избори отново отекват екзистенциалните въпроси, изказани от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов:
"Трябва всеки един да се замисли защо ни избраха, защо ни връщаха толкова пъти и къде е грешката във всеки един от нас, включително и в мен - някъде има грешка и трябва да си я поправим на мига. Хората искат справедливост - ние всяка душа, всеки човек трябва да го чуем и да му погнем, защото имаме ресурс да му помогнем и пак не мога да разбера защо е тази омраза. Най-корумпираните хора говорят за корупция в момента".
Предстоящият парламентарен вот събира най-голямата дясна партия ГЕРБ с най-старата дясна партия СДС - силно редуцирана в електоралната си подкрепа през годините, и някак останала в политическата линия комунизъм - антикомунизъм, изречена отново преди дни от лидера Румен Христов при обявената предизборна коалиция ГЕРБ-СДС.
"Категорично проевропейска, пронатовска, която няма да допусне във властта прокремълската БСП и нейните сателити".
Водещата политическа партия ГЕРБ премина през сложни последни години - на силни политически трусове, шумни скандали, компроматни войни и знакови раздели. А в последните месеци върху партията и особено върху нейния лидер и премиер Бойко Борисов падна не само отговорността за справяне с коронакризата и с икономическите сътресения.
Експертът от Центъра за изследване на демокрацията Миряна Илчева смята, че партия ГЕРБ ще се бори за доверието на хората на фона на очертаващия се силен наказателен вот и все още тлееща протестна енергия заради:
"Порочния законодателен процес, поредица от скандали - къщи в Барселона, снимки, обслужване на частни интереси на отделни бизнеси, на отделни бизнес кръгове. Гражданите видяха всичко това на гърба си. Пандемията удари с голяма сила навсякъде. Така че парадоксално тя стопява разликата между енергиите в столицата и енергиите по места, така че би трябвало по някакъв начин това да се отрази и на вота".
Според политолога Димитър Ганев от изследователски център "Тренд" партия ГЕРБ се намира в добра кондиция - особено на фона на вече формирания политически проект на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов, и дори на фона на пандемията от коронавируса.
"Цветанов не успя да пробие структурите на ГЕРБ. ГЕРБ имат дава основни късмета. Късмет номер 1 е, че Covid кризата е информационно цунами, залива всичко, не оставя нищо след себе си, което премаза протестите. Тогава общественият инстинкт се хваща за сигурното - дай да не клатим лодката в тази ситуация. Вторият късмет, който има това, е състоянието на БСП. Основният опонент на ГЕРБ е в състояние на вътрешна война - война със столичната организация и с пловдивската организация".
Броени дни преди официалния старт на предизборната кампания дойде новината, че въпреки негативното отражение на пандемията и политическата несигурност предвид предстоящите парламентарни избори, международната агенция Fitch Ratings потвърди кредитния рейтинг на България "BBB" и промени перспективата от стабилна на положителна.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
"Андрей Цеко в е бил заплашен заради разкритията, които е направил за строителния предприемач Иван Мирински". Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков: "На вчерашния ден Андрей Цеков е получил закана и сигнал, че ако продължава да споменава Иван Мирински, ще има проблеми. Дошъл е човек при него, не знам името на..
Среща на контактната група за Украйна ще се състои днес в Брюксел. Тя ще премине под председателството на министрите на отбраната на Германия и Великобритания, Борис Писториус и Джон Хийли, съобщи БТА. Очаква се украинският министър на отбраната Рустем Умеров да запознае колегите си от 50 държави със ситуацията на фронта, като т ой ще очертае от..
Зачестяват случаите на насилие над животни в Кюстендилсия регион според статистика на Районна прокуратура. В периода от 1 януари 2023 год. до 8 април 2025 год. прокуратурата е наблюдавала 69 досъдебни производства за престъпления срещу животни по член 325 "б" от НК. Новообразуваните досъдебни производства са 50, 30 а спрени поради неразкриване..
Три допълнителни точки в петъчния дневен ред обсъждат депутатите в парламента. На второ гласуване депутатите ще обсъждат Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Очаква се и дебат по първото четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата. В дневния ред е и проект на решение..
"Предизвестена хроника! Вотът няма абсолютно никакъв шанс да мине". Това заяви пред БНР политологът Любомир Стефанов. Второ искане за вот на недоверие към правителството бе внесено в Народното събрание. Инициатор този път е МЕЧ, а искането бе подкрепено от "Възраждане" и "Величие". Като мотив е посочен "провал в антикорупционната политика"...
Началникът на британските въоръжени сили посети Китай за първи път от десетилетие насам. Адмирал сър Тони Радакин обсъди "въпроси от общ интерес" с военните лидери на Китай в Пекин, се казва в кратко изявление на министерство на отбраната. За последен път британски главнокомандващ на армията е бил в Китай през 2015 година. Откакто стана..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска помощ. Пациентите могат да се обърнат и към прокуратурата. Третата възможност е гражданско дело срещу лечебно заведение или конкретни медицински специалисти за обезщетение за неимуществени вреди...
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..