В дигиталната програма на Метрополитън опера февруари е месец на знаменитите афроамерикански певци в историята на престижния театър.
С интерес и с голямо удоволствие изгледах постановката на операта „Порги и Бес“ на Гершуин – в запис от пряката прожекция на 1 февруари 2020 г. в киносезона на Метрополитън, който тогава вече не се излъчваше в Синема Сити в България. Така че, отново ще повторя, една от ценностите на адаптацията на човечеството по време на пандемията Covid-19 е процъфтяването на дигиталните програми на прочутите театри и музеи, достъпът до огромни масиви информация, който получихме безплатно или срещу символично заплащане. Нека да им се насладим и да се надяваме, че тази форма ще се запази в някакъв вариант и след връщането към нормалността на живите спектакли и преките прожекции! Може би записът на „Порги и Бес“ – копродукция на Метрополитън, Холандската национална опера в Амстердам и Английската национална опера, ще бъде излъчен отново в следващите месеци. Не го пропускайте, защото тази творба и в такъв състав иначе не се среща често в афишите!
Постановката е жива и стилна, реалистична и динамична. Създава усещането за въздействие на един много силен театрален спектакъл на Бродуей – едновременно достатъчна мащабност на картината, но и много по-силна релефност на сцените, изграждане на ярки характерни персонажи, което невинаги е водещото в един оперен спектакъл. Всички компоненти въздействат в синхрон - режисурата на Джеймс Робинсън, сценографията на Майкъл Иърган, костюмите на Катерине Цубер, хореографията на Камил Ей Браун. Всичко сякаш наистина те пренася в рибарския квартал Кетфиш Роу със завладяващите емоции и драматични преживявания, спиричуъли и танци на неговите обитатели. Освен Summer Time – Приспивната песен на Клара, с която започва операта и след това е вплетена като нишка в цялата творба, ще си затананикате и ще се потопите с удоволствие в още много затрогващи мелодии. Краката ви може да започнат несъзнателно да потропват, тактувайки в ритъма на танците. Изпълнителският състав е великолепен. В ролята на Порги е Ерик Оуенс. Гласът му е толкова топъл и фразирането така меко, че сякаш се излива балсам, когато пее. Ейнджъл Блу, която познаваме от концерта на Пласидо Доминго в Арена Армеец преди 7 години – на 14 февруари 2014 г., е великолепна в ролята на Бес. Присъствието й – и вокално, и артистично, е толкова силно, че изпълва сцената и завладява вниманието на публиката, която я възнагради с дълги аплодисменти след спектакъла.
Целият състав е много добър, ще видите и чуете, но нека специално да отбележа и изявата на Латония Муур в ролята на вдовицата Сирина и дамското удоволствие да гледаш на сцената толкова красив мъж и едновременно добър певец като Донован Сингълтъри в ролята на младия атлетичен рибар Джейк. Казвам дамско удоволствие, защото предполагам, че удоволствието за господата се разваля от щипка завист. Отново ви препоръчвам да следите в групата „Каста дива“ във facebook кога ще има отново прожекция на „Порги и Бес“ от Метрополитън. Особено сега, в пандемичната ситуация, пъстротата на този спектакъл е много зареждаща. Ще ви бъдат интересни и интервютата с постановъчния екип и изпълнителите, които при преките прожекции се излъчваха обикновено в антрактите, а сега при излъчванията на записите са монтирани след финалните аплодисменти.
Ще надникнете и на изложбата “Black Voices at the Met”, посветена на знаменити афроамерикански певци като Леонтин Прайс, но и на по-малко известни имена от 1897 г. насам.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..