Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личен лекар от Пловдив: Желаещите са много, ваксините - малко

Рекламирането на избора на ваксина само забавя имунизирането, смята д-р Костадин Сотиров

Снимка: БТА

Имунизациите са рутинна дейност за общопрактикуващите лекари. Самото провеждане на имунизацията не е проблем. Проблем сега се оказва единствено недостигът на ваксини. Това заяви пред БНР Костадин Сотиров, общопрактикуващ лекар от Пловдив. Желаещите са много, а ваксините са малко, така описа картината той.

„Ваксините свършиха много бързо“, отбеляза д-р Сотиров в предаването „Преди всички“ за старта на кампанията по ваксиниране срещу Covid-19 при личните лекари.  

От РЗИ – Пловдив са раздали всички наличности, включително запазените за техните кабинети, обясни личният лекар.

В списъка на д-р Сотиров са се записали над 200 души. „Успях да взема за 80, 40 вече съм направил. Остава да чакам следваща доставка на ваксини.“

Проблемът е на национално ниво, има области където изобщо не са раздавани ваксини, подчерта общопрактикуващият лекар.

Отчитането на имунизациите от страна на джипитата д-р Костадин Сотиров определи като сложно, защото трябва да се синхронизират различни видове софтуер, така че да работят в реално време. „Да се надяваме да не се случи някой бъг и да спре работата.“

Д-р Сотиров отправи апел към пациентите да си записват час за преглед, за да не се смесват потоците от болни и дошли за имунизация. По думите му това е въпрос на култура. „Аз съм разделил потоците от инфекциозно и неинфекциозно болни.“

Срокът между двете дози на ваксината е между 4 и 12 седмици, уточни общопрактикуващият лекар. По думите му аналогично на другите имунизации, втората доза обичайно се поставя на четвърта седмица. Графикът би се объркал, ако човек си постави първа доза при личен лекар, а втората – в друг имунизационен център, смята д-р Сотиров.  

„Затова е нужна голяма отговорност и дисциплина от страна на пациентите, за да не се изхвърлят ваксини.“

Като най-труден д-р Костадин Сотиров определи въпроса от страна на пациентите за избора на ваксина.

„Колкото по-бързо се имунизира човек, толкова по-добре. Кратките характеристики на продуктите са еднакви за трите ваксини. Цялото това рекламиране на избор на ваксини само забавя процеса на имунизирането.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33