После, след години, се оказахме в един курс в Академията - в класа по хорово дирижиране на проф. Димитър Русков, и станахме близки приятелки. И отново тя се отличаваше от всички - имаше знания в различни от музиката области, имаше и дар слово, беше амициозна и целенасочена, но винаги беше готова да помогне, да посъветва. Беше мъдра - може би личният ѝ живот я беше направил такава, но ѝ се възхищавах. И както става - след години животът ни раздели, всеки пое своя собствен път и се виждахме епизодично. Но, поне за мен, тя винаги е била образец на поведение и пример на завършена във всяко отношение личност.
Анна Белчева е родена на 29 август 1934 г. в София. От 6-годишна пее в детските хорове на Бончо Бочев. През 1953 г. постъпва в Музикалната академия. По препоръка на проф. Русков поема ръководството на групата “Детска песен“ към Радио София. След завършването си тя е хоноруван асистент в Академията, като от 1962 г. преподава четене и свирене на хорови и оркестрови партитури, а от 1970 г. е редовен преподавател по хорово дирижиране. От 1988 г. е доцент, а през 1997-а става професор. По случай 80-годишнината си тя е удостоена със званието Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“.
Успешна кариера като хоров диригент Белчева има с вокалния ансамбъл „Collegium musicum”, който ръководи в периода 1975-1981 г. С ансамбъла гостуват няколкократно в Германия и Франция, получават отличия от фестивали в Люксембург, Унгария, Швейцария. Въпреки успешните изяви като диригент, Белчева предпочита преподавателската дейност, на която тя се посвещава с много знания и опит. Тя има редица публикации в справочни и методични издания, пише учебни пособия. Интересни са нейните доклади на теми като „Хоровата музика и изобразителното изкуство“, “Равновесие между музиката и словото в хоровата пракика“, “Фонетични проблеми при вокалообразуването в хора“ и др.
Със смъртта на проф. Ана Белчева загубихме един музикант, който всеотдайно беше посветил своя живот на хоровото изкуство. Поклон пред паметта ѝ!
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..