Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столично училище провежда изпити в контролирана електронна среда

Снимка: Ани Петрова

Провеждането на важни изпити в контролирана електронна среда е образователна практика, прилагана на много места по света. Столичното 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ е сред родните учебни заведения, които полагат усилия за внедряването на чуждестранния опит и добрите практики в образователната ни система. С пробна матура по английски език, проведена на специални преносими устройства, започна денят за три паралелки в училището. 

В Скандинавските държави изпитът на хартия отдавна е в историята. С помощта на лични преносими устройства учениците работят в контролирана електронна среда. Моделът започва да се прилага и у нас. Осмокласниците в столичното 51-во средно училище провеждат своите изпити с помощта на иновативния софтуер

Възможността за преписване е сведена до минимум, обяснява учителят по български език и литература Раяна Михайлова. 

За внедряването на новите технологии в изпитния процес - директорът на училището Асен Александров:

„Дава се възможност за супер интерактивен изпит. Бягаме от това да дадеш верен отговор от четири възможни. Това, което се учи в училище, е да развива мисленето. Изпитът може да се картографира“. 

Станислав Христов, експерт от Центъра за творческо обучение, изтъква и друго предимство:

„Представете си, това е изпит от 70 въпроса, колко страници са това, учениците бяха около 80 - ще изсечем една гора дървета за един изпит. Спестяваме и време за сканиране. Резултатите се запазват в облачното пространство“. 

Устройствата са сигурни и удобни, разработени с цел да бъдат използвани за образователни дейности. Преподавателят определя и времевия диапазон за провеждане на контролното. Умишлено е елиминирана възможността за автоматично проверяване на изпитите. 

В момента четири училища в страната експериментално тестват шведския софтуер. През март предстои изготвянето на доклад, който ще запознае просветното министерство с постигнатите резултати и успеваемостта на иновативната система. 

Освен на изпити преносимите компютри се използват и по време на останалите учебни занятия. Според директора Асен Александров иновациите улесняват усвояването на знания и правят преподаването по-ефективно

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия отново нанесе удари в Харковска област на Украйна

Руските сили отново нанесоха удари по украинската Харковска област. Има ранени. В същото време Кремъл обяви, че руските сили са свалили десетки украински дронове и пускови установки HIMARS. Девет души са пострадали в резултат на руски удар по жилищен район на град Дергачи в Харсковска област, съобщи в "Телеграм" управителят на областта Олег Синегубов...

публикувано на 26.06.24 в 17:46
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но не и същността ѝ

Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но няма да се промени същността ѝ . Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата. " Зелената сделка ще получи някакво друго име , за да не се асоциира със Зелената партия, която не е много успешна в момента, в долна..

публикувано на 26.06.24 в 17:29
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06
Служебният министър на финансите Людмила Петкова

Според финансовия министър е технически възможно България да въведе еврото от началото на 2026 г.

Финансовият министър Людмила Петкова заяви, че технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г.  По-рано Европейската комисия обяви чрез конвергентен доклад, че към момента страната ни не изпълнява ценовите критерии за въвеждане на общата валута: "Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен и критерият за..

публикувано на 26.06.24 в 15:59