Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиостимулатор дава шанс на пациенти със сърдечна недостатъчност

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Иновативно лечение дава шанс за по-дълъг живот на пациенти със сърдечна недостатъчност, чрез имплантиране на специален кардиостимулатор под ключицата на пациента. Чрез допълнителен електрод, който достига до сърцето по венозен път, устройството подпомага функцията на сърцето, като синхронизира неговите съкращения чрез електрически импулси. 

Сърдечната недостатъчност е заболяване, което се нуждае от лечение през целия живот. Около 2% от населението в развитите страни имат сърдечна недостатъчност. В Европа от него са засегнати 2 милиона души, в България около 140 000 души. Основните симптоми са недостиг на въздух, лесна умора, отоци, сърдечни аритмии. При заболяването сърцето е в невъзможност да изпомпва адекватно за нуждите на тялото количество кръв. Диагнозата се поставя след обстоен преглед при специалист, а лечението на първо място е с медикаменти. При необходимост може да бъде въведена и сърдечна ресинхронизираща терапия. Това е иновативен метод за лечение на пациенти със сърдечна недостатъчност и представлява имплантиране на сърдечен стимулатор, обясни д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив по време на уебинар, посветен на темата.

При някои пациенти, които имат сърдечна недостатъчност и индикация за поставяне на обикновен пейсмейкър, е по-добре да се постави система за ресинхронизираща терапия, категоричен е д-р Джинсов.

В големи проучвания при пациенти с имплантирани устройства е доказано, че смъртността намалява, увеличава се продължителността на живота на тези пациенти и намаляват разходите за болничен престой в сравнение с медикаментозно лечение. Над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност в България. Приложени са около 60 сърдечни ресинхронизиращи терапии на 1 милион души население. За сравнение в големите европейски държави се прилагат около 200 терапии на 1 млн души. Пациентите с поставено подобно устройство трябва да проследяват състоянието си два пъти годишно, като е възможно и проследяване от разстояние. Кардиостимулаторът може да остане в човешкото тяло до 10 години като през това време работи със специална батерия. След този период устройството може да се замени с ново. Почти няма противопоказания за поставянето му. 

Д-р Джинсов разказа, че пациентите остават около два дни в болница за поставяне на устройството, а веднага след изписването си могат да се обслужват сами.

Пациентите с въведена сърдечна ресинхронизираща терапия могат да се върнат към нормалния си начин на живот като се изключват силовите спортове и работа със силни магнити, тъй като могат да взаимодействат с устройството. У нас терапията се провежда в 17 клиники в големите градове. 

Националната здравноосигурителна каса реимбурсира 8500 лева за поставянето на устройството, а остатъкът между 1800 и 8000 лева се доплаща от пациента.

Репортаж на Поли Начева в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон

Голям пожар избухна в индустриален комплекс в югоизточен Лондон. 150 пожарникари се борят с огнената стихия.  Двадесет и пет пожарни коли са на мястото на инцидента в комплекса Мейпол Кресент в крайния лондонски квартал Ерит. Едноетажен склад в депо за скрап, където се намират също три багера и множество други превозни средства, е обхванат от..

публикувано на 12.07.25 в 13:52

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом"

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Не са удряни шамари, не са използвани никакви обидни думи, потвърдиха д-р..

публикувано на 12.07.25 в 13:30

Пожар обхвана гръцкия остров Евия

Голям пожар на гръцки остров. Жителите и туристите остават на закрито, поради токсичност на дима от огъня. Голям пожар обхвана техническа зона на община Халкидона на остров Евия. Гори завод за пластмаси, който се намира в близост до жилищен район. Облак черен дим покри района. Има токсични елементи поради горящите пластмаси. В пламъци е..

публикувано на 12.07.25 в 13:22
Комисар Мария Ботева

МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас

Най-много катастрофи стават в понеделник и в петък следобед, като пикът е между 17 и 19 часа. Това става ясно от представената от МВР интерактивна карта, която дава поглед върху пътно-транспортните произшествия у нас. Картата вече е достъпна и за граждани, съобщи комисар Мария Ботева - заместник- началник на Пътната полиция: "Часовите..

публикувано на 12.07.25 в 12:57

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Епопея на загубените

Асен Василев:  В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..

публикувано на 12.07.25 в 12:40

Леко напрежение сред пътуващите за Благоевград и Рилския манастир заради протеста на "Възраждане" против еврото

В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..

публикувано на 12.07.25 в 12:38

Велина Чакърова: Страните от БРИКС+ ще бъдат ключови за храните в бъдеще

БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..

публикувано на 12.07.25 в 12:13