Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кардиостимулатор дава шанс на пациенти със сърдечна недостатъчност

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Иновативно лечение дава шанс за по-дълъг живот на пациенти със сърдечна недостатъчност, чрез имплантиране на специален кардиостимулатор под ключицата на пациента. Чрез допълнителен електрод, който достига до сърцето по венозен път, устройството подпомага функцията на сърцето, като синхронизира неговите съкращения чрез електрически импулси. 

Сърдечната недостатъчност е заболяване, което се нуждае от лечение през целия живот. Около 2% от населението в развитите страни имат сърдечна недостатъчност. В Европа от него са засегнати 2 милиона души, в България около 140 000 души. Основните симптоми са недостиг на въздух, лесна умора, отоци, сърдечни аритмии. При заболяването сърцето е в невъзможност да изпомпва адекватно за нуждите на тялото количество кръв. Диагнозата се поставя след обстоен преглед при специалист, а лечението на първо място е с медикаменти. При необходимост може да бъде въведена и сърдечна ресинхронизираща терапия. Това е иновативен метод за лечение на пациенти със сърдечна недостатъчност и представлява имплантиране на сърдечен стимулатор, обясни д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив по време на уебинар, посветен на темата.

При някои пациенти, които имат сърдечна недостатъчност и индикация за поставяне на обикновен пейсмейкър, е по-добре да се постави система за ресинхронизираща терапия, категоричен е д-р Джинсов.

В големи проучвания при пациенти с имплантирани устройства е доказано, че смъртността намалява, увеличава се продължителността на живота на тези пациенти и намаляват разходите за болничен престой в сравнение с медикаментозно лечение. Над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност в България. Приложени са около 60 сърдечни ресинхронизиращи терапии на 1 милион души население. За сравнение в големите европейски държави се прилагат около 200 терапии на 1 млн души. Пациентите с поставено подобно устройство трябва да проследяват състоянието си два пъти годишно, като е възможно и проследяване от разстояние. Кардиостимулаторът може да остане в човешкото тяло до 10 години като през това време работи със специална батерия. След този период устройството може да се замени с ново. Почти няма противопоказания за поставянето му. 

Д-р Джинсов разказа, че пациентите остават около два дни в болница за поставяне на устройството, а веднага след изписването си могат да се обслужват сами.

Пациентите с въведена сърдечна ресинхронизираща терапия могат да се върнат към нормалния си начин на живот като се изключват силовите спортове и работа със силни магнити, тъй като могат да взаимодействат с устройството. У нас терапията се провежда в 17 клиники в големите градове. 

Националната здравноосигурителна каса реимбурсира 8500 лева за поставянето на устройството, а остатъкът между 1800 и 8000 лева се доплаща от пациента.

Репортаж на Поли Начева в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Урсула фон дер Лайен (вляво) получава документа за избора на ЕК от председателя на ЕП Роберта Мецола (вдясно) в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 27 ноември 2024 г.

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина с 370 гласа "за" в Страсбург

С 370 гласа "за", 282 "против" и 36 "въздържал се" Европейският парламент одобри новата Европейска комисия, по-известна като "Комисията Фон дер Лайен 2". Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1 декември.   В гласуването в Страсбург участваха 688 евродепутати, като бе необходимо мнозинство от 345 гласа. ЕП одобри новата Европейска комисия..

публикувано на 27.11.24 в 18:06

Мирното споразумение между Израел и "Хизбула" засега се спазва

Прекратяването на огъня между Израел и ливанската шиитска организация "Хизбула", влязло в сила тази нощ, засега се спазва. Международната общност приветства примирието и призова за спиране на бойните действия и в Ивицата Газа. Влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула" Американският президент Джо Байдън обяви: "Днес имам..

публикувано на 27.11.24 в 17:49
Президентът Румен Радев проведе среща с Асоциацията за приятелство

Асоциацията за приятелство "Виетнам - България": Никога няма да забравим ценната помощ и подкрепа

В рамките на официалната си визита във Виетнам президентът Румен Радев се срещна днес в  Хошимин  с представители на Асоциацията за приятелство "България - Виетнам".  По-рано д ържавният глава участва  в откриването на виетнамско-български бизнес форум. Президентът участва във виетнамско-български бизнес форум Президентът в Ханой: Мъдрата..

публикувано на 27.11.24 в 17:17

Има предварително съгласие за отпадане на проверките по сухоземните граници между България и Румъния

Посланиците на страните членки на ЕС постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници между България и Румъния.  Предвижда се това да стане от 1 януари догодина.  Очаква се решението да бъде окончателно прието на заседанието на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" на 12 декември...

публикувано на 27.11.24 в 17:12

Българските власти ще засилят борбата с дезинформацията

Българските власти възнамеряват да засилят борбата с дезинформацията. Действията ще бъдат обсъдени от работна група, която предстои да бъде създадена, обяви Ася Цветанова от Министерството на външните работи.  Тя поясни, че тези стъпки са в изпълнение на меморандум, сключен с Държавния департамент на САЩ.  "Нашите усилия са фокусирани конкретно..

публикувано на 27.11.24 в 17:06
Явор Божанков

Явор Божанков: Не трябва цената да е трупът на демокрацията

Не трябва цената да е трупът на демокрацията. Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и уточни: " Отиваме на избори винаги е на масата като опция . Въпросът е как отиваме на тези избори и каква перспектива ще ни дадат те. Когато нови избори ни гарантират задълбочаване на кризата, не трябва с лека ръка да произнасяме тази..

публикувано на 27.11.24 в 17:01

Сериозен спад на отказите за издаване на визи за българи, пътуващи за САЩ

Сериозен спад на отказите за издаване на визи за българи, пътуващи за САЩ, отчитат от Министерство на външните работи като се позовават на информация, публикувана от Държавния департамент.  През тази година отказ е имало в малко над 6 на сто от заявленията, което е най-ниският процент от последните 18 години. Един от основните критерии за премахване..

публикувано на 27.11.24 в 17:00