Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частен детектив Стоянов - вашите проблеми са негов занаят

Градски преследвания, как се разкриват изневери и какво е общото между събирането на дългове и извънземните

Занимаваме се с решаването на чуждите проблеми, казва детектив Стоянов.
Снимка: REUTERS

Не е с шлифер, нито с шапка с периферия, но бедите са неговият занаят. Автономията за слушане проследи частен детектив Николай Стоянов до агенцията, в която работи. Срещнахме се и го поразпитахме за спецификите на професията му. 
„Частният детектив основно се занимава с решаването на чуждите проблеми. Денят ми няма определен характер, много е разнообразно. Може да си цял ден в срещи с клиенти или пък да висиш на някакъв адрес, наблюдавайки даден субект. Може да се занимаваш с документация - с оформянето на доклади или пък да проучваш някакъв бизнес казус.“

Разкриването на афери - топ търсена услуга

Наблюдение, фирмено разузнаване, разкриване на изневяра, проследяване и справки за хора, шпионски софтуер и подслушване. Това са част от основните услуги, които предлагат детективските агенции.

Разнообразни дейности, но все пак 80% от клиентите се свързват с тях при съмнение за изневяра. За тази услуга към агенцията се обръщат сравнително еднакъв брой мъже и жени.

Детектив Стоянов: „Стандартен казус е да дойде човек при нас и да каже - половинката ми се държи странно, прибира се в по-различно време, отношенията ни са охладнели. От нас съответно се иска да проверим как протича ежедневието на въпросния субект.“

Наблюдението започва от посочено от клиента място, на което се предполага, че субектът работи или каквато версия да е представил вкъщи, звучаща съмнително за половинката. За съжаление, в повечето случаи съмненията за изневяра са основателни. 

Следване като сянка

Адаптивността към ситуацията и сливането с терена са основни характеристики на доброто прикритие. Ако наблюдаваният шофира екстремно, натискаш газта и ти, ако е пеша - следваш го, ако слезе от автомобила - слизаш. Всичко това без никакъв контакт с наблюдавания - деликатно, дискретно, дистанцирано. 

Случаите на разкрити детективи са изключително малко. Едва два в цялата кариера на нашия събеседник.

Детективските екипи се състоят от двама души с една кола. Сменят се, когато наблюдението продължи по-дълго. Сам човек не може да извърши адекватно наблюдение, защото трябва да е подготвен с автомобил и пеша едновременно, ако следенето промени курс си.

Николай Стоянов ни разкрива подробности от кухнята: "Ако наблюдаваният субект внезапно се качи на такси, а ти си пеша след него и нямаш откъде да вземеш автомобил, си го изпуснал. Има го и обратния сценарий - детективът и наблюдаваният са с автомобили. Субектът паркира на място, което е свободно или е отредено само за него. Той слиза от колата и тръгва нанякъде. Това са секунди време, в които трябва да реагираш. Ако си сам в автомобил, ти трябва време, което да отделиш за търсене на паркомясто - съответно със сигурност си го изпуснал."
Работата се усложнява и са необходими повече екипи при обекти, които са с повече входове и изходи, например молове и летища.
 

Духове, извънземни и прибиране на дългове не са част от детективската юрисдикция

„Много неща не можем, много неща не предлагаме“, казва с усмивка частният детектив.
 
Често услугите ни търсят хора с финансови проблеми, които имат трудности с взимането на задължения от трети лица. Те се обръщат към детективската агенция не само за помощ при откриване на укриващия се субект, но и за съдействие при прибирането на задълженията.

 
„Ние не сме колекторска фирма и не се занимаваме с такива въпроси. Може да помогнем единствено при откриването на длъжници, но не и при събирането на задълженията им.“

Има и колоритни случаи с желания на клиентите, които са извън рационалното, споделя детектив Стоянов. Например с нереални субекти на извънземни или на духове.
 
Без прикритие в цивилния живот

Детектив Николай Стоянов излиза от прикритието си пред "Изотопия" и казва две три думи за себе си.

Завършил е Компютърни системи и именно по тази пътека влиза в детективския бранш. "Работих като асистент на един от първите частни детективи в България - Марин Маринов. Оправях му компютъра и той ме въведе в занаята. Сега съм техническото лице на детективския бранш в България. Занимавам се с технологичните въпроси, свързани с аудио и видео скрито наблюдение, шпионски софтуери в телефоните и компютрите, GPS проследяване и подебн тип неща.“

Знаят ли близките на детектив Стоянов какво работи и какво мислят за професията му?

"Да, всички знаят. От нищо не се крия - навсякъде излизам с лицето и с името си. Аз съм това - Николай Стоянов, частен детектив. Гледам да не натоварвам семейството и приятелите си с работата си, защото на първо място това е поверително.

Не го питат как е в рабтата, само коментират, че отделя прекалено много време на телефона. Понякога клиентите са на зор - звъни се късно вечер, нощем.

Вие не е нужно да му се обаждате, за да го чуете. Цялото интервю с детектив Николай Стоянов е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33