Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксинационните паспорти и новите разделителни линии - седмичен обзор на събитията по света

Снимка: архив

Седмица, в която битката за ваксините стана още по-мащабна. И все по-ясно се очертаваха нови разделителни линии - между имунизирани и неваксинирани срещу Covid-19. Често звучеше понятието "зелен паспорт". Според едни - билет за вход към нормалния живот, според други - поредно посегателство срещу свободата.

"Обединихме се около въвеждането на дигитален имунизационен паспорт", съобщи германският канцлер Ангела Меркел след видеоконферентна среща на върха на Европейския съюз. До три месеца Еврокомисията ще е готова с техническите условия по сертификата, допълни Меркел.

Израел обяви, че е ваксинирал половината си население с първа доза на "Пфайзер" и повече почти една трета - и с втората и въвежда зеления паспорт.

9-милионната страна оглавява световната класация за ваксинирани на глава от населението. Няма недостиг на дози, но властите отчитат забавяне. И предлагат ваксината в пакет с храни и напитки. 

След три национални карантини в Израел отново отпадат ограниченията. Пазари и молове са отворени за всички, но спортни зали, хотели, басейни - само за ваксинирани. Страната планира споразумения за туристически коридори, отново само за имунизирани.

В Русия е регистрирана трета ваксина срещу Covid-19, съобщи премиерът Михаил Мишустин. По думите му първите 120 хиляди дози „КовиВак“ ще се появят на пазара в средата на март. Планира се до края на годината да бъдат произведени 20 милиона дози и препаратът да излезе на международния пазар.

Има опити да се поставят под съмнение успехите на Русия в медицината и в борбата срещу коронавируса, заяви руският президент. Владимир Путин

определи като безперспективен натиска върху Русия със санкции и блокиране на международни проекти. Москва е обект на целенасочена информационна кампания с недоказани обвинения по редица въпроси, подчерта Путин.

Седмицата донесе ключови съдебни решения в Северна Македония. Три доживотни присъди бяха произнесени по случая Монструм  - убийството на петима македонци край Смилковското езеро през 2012-та. Протест срещу решението предизвика напрежение в Скопие. Демонстрантите скандираха "Диктатура", развяваха албански и американски знамена.

В същото време бившият директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков беше осъден на 12 години затвор по делото "Таргет-Твърдина", а бившият вътрешен министър Гордана Янкулоска - на четири години. Делото е свързано с продължително масово подслушване, засегнало около 20 000 граждани.

Сашо Миялков беше обявен за издирване и арест, а после сам се яви в прокуратурата в Скопие и обясни, че е бил болен.

Преди това премиерът Зоран Заев сравни изчезването му с бягството през 2018 година на първия му братовчед - бившия премиер Никола Груевски. Той подчерта, че обществото очаква справедливост.

Въздушен удар срещу подкрепяни от Иран шиитски милиции в Сирия стана първата военна операция под ръководството на новата президентска администрация и беше окачествен като силно послание към Техеран в момент, в който Вашингтон се опитва да съживи ядреното споразумение от 2015-та.

Китай призова администрацията на Джо Байдън да възобнови конструктивния диалог, след като отношенията между двете страни паднаха до най-ниската си точка от десетилетия по време на управлението на Доналд Тръмп.

От звуковия файл можете да научите повече за политическото напрежение в Армения, за данъчните проблеми на бившия испански крал и за това как млада американка, преболедувала като дете от рак, ще лети в Космоса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45