Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Танцът на пингвините” - филм за обитателите на Антарктида

Теодосий Спасов на Антарктида
Снимка: Християн Цвятков

В Дом на киното в София от 17:00 часа можете да видите филма “Танцът на пингвините”. Той е художествено-документален прочит на Антарктида от маестро Теодосий Спасов. Месец преди да бъде обявена пандемия от коронавирус, той потегля с българска експедиция към най-студената точка на Земята и се завръща оттам буквално дни преди светът да бъде затворен.


Какво преживява Теодосий Спасов на Антарктида, как успява там да създаде своя последен музикален албум заедно с китариста Християн Цвятков и какво представлява животът на Ледения континент през погледа на един творец, ще видим в лентата “Танцът на пингвините”.

"Филмът е наистина майсторски направен от Ема Константинова - режисьор и Румен Василев - оператор. В него могат да се видят и другите присъстващи. Там бяхме общо 23 души по това време в нашия лагер. Дава посоки за размисъл, дава място за уважение на всички учени, които се борят с природата там и успяват да направят своите лични и световни открития", каза в предаването "Закуска на тревата" Теодосий Спасов.

Антарктида          Снимка: Теодосий Спасов

Той подчерта, че два филма за Антарктида са се появили преди музикалния албум от експедицията, в която той е участвал:

"Нарочно бавя музикалния албум, за да мога да улуча по-нормално време, ако имаме шанса да ни подмине тази пандемия, за да мога да организирам концерти на живо на тази музика".

Пътуването до Антарктида е било "пробен камък", сподели Теодосий Спасов:

"Един момент от моя живот, който ме накара да се замисля за времето, с което разполагам и как бих могъл разумно да се пласирам в това време - кому трябва да го давам, по-малко пилеене вече. Човек е хубаво да мисли повече за себе си и близките си, за най-верните приятели, да дава шанс също за открития на нови приятелства, да бъдат те стойностни, уважаващи времето, чувствата един към друг, човещината. Разбрах също, че тези места, към които човечеството протяга ръце - необитавани до този момент, само обитавани от природните жители там, тези, които са родени там, колко заплашително става, колко нашето нахалство човешко добива огромни размери, как планетата се задъхва, как ние прекаляваме с нашето присъствие навсякъде, едни на други си създаваме проблеми". 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52