Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Илиева: Да има законодателни промени, така че медицинските специалисти да остават в България

Пореден протест на медицински специалисти

| обновено на 01.03.21 в 17:51
Снимка: БГНЕС

Точно две години след първите на протести на медицински сестри, специалистите отново излязоха пред Министерството на здравеопазването. Те смятат, че държавата не е изпълнила основните им искания - подобряване на условията на труд и възнагражденията, както и отпадане на търговския модел в държавното здравеопазване.

Към 12 часа около 50 медицински сестри от цялата страна от Синдиката на българските медицински специалисти се събраха пред сградата на Министерството на здравеопазването.

Те споделиха, че исканията им остават същите като преди 2 г., и заявиха, че държавата не е изпълнила нито едно от тях, както и искането за повишаване основните възнаграждения на медицинските сестри.

От Синдиката на българските медицински специалисти изразиха несъгласието си и по отношение на допълните средства, които получават в условията на пандемия. 

"Тъй като миналия месец сме имали само 12 болни, които са с положителни PCR-и, не ни дадоха пари, 1000 лева. Дадоха на отделението едни пари като обща сума, които да се разделят на всички работещи, и се получиха по 277 лева".

"Преценяват на кой кога да дадат вече на местно ниво, като на санитарката прецениха 1000 лева, а двете сестри си делят по 500", допълни друга.

Сестрите допълниха, че заплатите от 950 лв. на много места в страната не са достигнати. 

Председателят на синдиката Мая Илиева заяви :

"За съжаление, и тези подаяния, които сега в момента ги дават от 360 лева се оказва, че след като тези пари бъдат обложени с данък, на много места те стават около 200. Тези средства рано или късно ще бъдат спрени. Без медицински специалисти здравеопазване няма как да има в Българя. Тук за качество изобщо няма да говоря. Пациентът е оставен на произвола".

"Продължаваме с исканията си отпреди две години, но сега настояваме най-вече за това, да има такива законодателни промени, които да дават възможност на медицинските специалисти да остават да работят в България", коментира по-рано днес в предаването "Преди всички" Мая Илиева, лидер на Синдиката на българските медицински специалисти.

Мая Илиева посочи още, че ще протестират отново за по-добри условия на труд и по-високо заплащане, за да не се налага на медиците да работят на две или три места, както и една медицинска сестра да не обслужва 50 пациенти, а също за увеличаване на заплащането за извънредния и нощния труд.

"Медицинските специалисти са принудени да работят на няколко места, защото не получават нормално заплащане, но ако работеха наедно място, това щеше доведе до фалиране на много болници, затова според тома е умишлено, да се прилага геноцид на цяло едно съсловие".

"Сега от министерство на здравеопазването се опитват да наложат една специалност "здравни асистенти" и студенти по медицина, които да работят в болниците, заради недостига на медицински сестри, но тези хора не носят отговорността на медицинските специалисти, те нямат и компетенциите на медицинските специалисти това е абсолютно незаконно - ако нещо се случи с пациент, отговорността се носи от нас, не от здравните асистенти".

По думите на Илиева трябва да се промени начинът на финансиране на болниците, защото по време на пандемията, когато е бил спрян плановият прием, приходите за заплати са били недостатъчни.

"Може да се реши например частните болници да не получават пари от НЗОК, а във връзка със заплащането по 1000 лв. за медиците на първа линия се оказа, че не всички от тези хора са получили средствата, а са ги получили хора, които не са на първа линия - няма контрол отново. Така се източва и Здравната каса..."

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БСК организира конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие"

Българската стопанска камара организира днес конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие". По време на форума ще бъдат обсъдени добрите практики за внедряване на екологосъобразни модели в бизнеса и администрацията, включително "зелената" трансформация на опаковките и такса "битови отпадъци" на база..

публикувано на 28.11.24 в 08:42

Ощинският съвет в Ловеч решава за увеличение на данъците и таксите

Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува на днешното си заседание предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината и промяна на структурата на администрацията. Единствено от коалицията ИТН - Български възход и партньорите от ПП - ДБ подкрепят предложението на кмета Петков за..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

При международна спецакция: Спряха една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг

Една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг в света е свалена при международна полицейска операция, подкрепена от Европол и агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - Евроюст. Арестувани са 11 души. В акцията са участвали и експерти от ГДБОП. Полицейски екипи на 9 държави от ЕС и от Великобритания са..

публикувано на 28.11.24 в 08:31
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на Калин Джорджеску

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на първия тур на президентските избори в Румъния на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, предаде Франс прес. Демонстрантите са се събрали на Площада на победата и са развели както знамето на Европейския съюз, така и банери с надписи: "По-добре мъртъв, отколкото фашист" и "Денят, в..

публикувано на 28.11.24 в 08:00