„И в момента всички граждани в Европейския съюз са ограничени във възможностите да се придвижват по силата на ограничителните мерки, наложени от различните държави, заради коронакризата. Съвсем нормално е, след като от медицинска гледна точка се твърди, че ваксинираните и преболедувалите не са опасни за околните, те да бъдат освободени от тези ограничения“. Това каза пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Шаркова. Европейската комисия ще предложи цифров документ, който да позволи свободно пътуване през летния туристически сезон. За „цифров зелен пропуск“ съобщи председателят Урсула фон дер Лайен в реч пред германски депутати.
Тя подчерта - ако ваксинираните се освободят от това затруднение, това няма да затрудни допълнително неваксинираните.
„Съвсем по друг начин ще стои въпросът, ако се въведат такива тежки ограничения, че на неваксинираните да не се позволява да пътуват. Но не това е намерението на Европейската комисия... Ако продължаваме да налагаме тези рестрикции за пътуване върху ваксинираните хора, ще се стигне до дискриминация на ваксинираните, защото всяка ограничителна мярка, която се налага, трябва да е пропорционална“.
В предаването „Нещо повече“ Шаркова допълни:
„Прогнозирам, че държави като Гърция и Испания ще въведат подобни изисквания, като те ще бъдат формулирани като изключение от задължението да се представи PCR за влизане в държавата, без значение дали ще се стигне до единодушно решение от страните членки... Правилната формула в тази ситуация е да не се налагат допълнителни ограничения върху неваксинираните, а да се разшири възможността за пътуване на тези, които са ваксинирани. България би трябвало да възприеме тази формулировка, тъй като има икономически аргументи предвид предстоящия туристически сезон... С цел избягване на сегрегация и на очертаване на сериозна граница между ваксинирани и неваксинирани, България трябва да ускори темпа на ваксинация“.
Интервюто с Мария Шаркова можете да чуете в звуковия файл.
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..