Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: След изборите парламентът ще е като пачуърк

Екзотиката в предстоящите избори ще бъде на поносими нива, казва политологът

Любомир Стефанов
Снимка: Стопкадър, bTV

След изборите на 4 април парламентът ще бъде като пачуърк. Така смята политологът и преподавател в Нов български университет Любомир Стефанов.

„Шарено родопско одеяло с всички цветове, или чипровски килим. 5-6-7 партии. Всички ще ни се усмихват цветно, но да видим как ще се състави мнозинство“, коментира той пред БНР.

„Не усещам разговор по съдържание. Ще се залага отново на опаковката и на сърдитите погледи, на размахването на пръст, на мъмренето и на градене на образ на отрицанието на този на твоя опонент. Не твоето съдържание ще бъде водещо в кампанията, а това какво другите не казват и няма да направят“ - това очаква Стефанов от предизборната кампания. 

Екзотиката в предстоящите избори ще бъде на поносими нива, заяви той. „Съмнявам се, че ще има нещо екзотично като покойния Жорж Ганчев например.“

Според Стефанов колективният здрав разум в ДПС и нейното единоначалие са причина Делян Пеевски да не е в партийните листи за вота на 4 април.

„Виждат се настроенията, нагласите, които вървят и то не толкова в България, а отношението, което има към фигурата на г-н Пеевски отвън. /…/ Това предизвиква съмнения относно профила на партията, нейните послания, истинността и интересите, които се крият зад нея. А в ДПС са доказали, наред с много други неща, че успяват да разчитат сигнали – не само на гласоподавателите в България, но и на стратегическите се партньори.“

Това може да бъде разчетено и в посока участие на ДПС във властта, но Делян Пеевски е нарицателно, това е моделът ДПС, подчерта политологът. „Съмнявам се с изключването на една фигура, или по-скоро с невключването, ДПС рязко ще промени профила си и на другия ден ще се събуди чиста, бяла и неопетнена. Респективно – атрактивна за партньори по целия спектър.“

Любомир Стефанов е на мнение, че след изборите коалицията по-скоро ще се запази в настоящия си формат. Той не приема като вероятност тезата на лидера на „Атака“ Волен Сидеров, че новата тройна коалиция ще включва ГЕРБ, ДПС и ВМРО.

„Не съм съгласен с г-н Сидеров, но той в типичен стил, както го е доказвал неведнъж, просто така провежда кампанията на партията си: пакетира, разделя, събира, слага етикети и гради имидж на базата на унищожаването на нечий друг.“

Красимир Каракачанов се опитва да се позиционира като човек, защитаващ традиционните ценности, отбеляза Стефанов.

„Той ни предлага един пакет, който звучи атрактивен. В него са всички традиционни, патриархални неща, които се натрапват на българина и като негови традиционни такива. И оттам нататък целият разговор – класически, не средновековен, но възрожденски патриотизъм, цялата палитра и букет от съдържаемо ни се предлага под тази форма.“

Според Стефанов продължаващото „дълбоко мълчание“ от страна на партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ се използва тактически, в противен случай би се произвел драматичен ефект. Това в един момент ще избие в посоката на прагматичния български разум – те като мълчат, имат ли какво да кажат, допълни анализаторът.

В момента мълчанието им ги прави енигматични, но недостатъчно. Те трябва да вземат решение – искат ли да бъдат не само енигматични, но и резултатни, или ще рискуват всичко - да бъдат прагматични, да разкажат себе си, да обяснят посланията си и да си понесат последствията. Усещам по-скоро поддържане на линията с мълчанието или на час по лъжичка изпускане на някакви петмунитки от лидера на партията и неговото обкръжение, но това не е продуктивно.“

Любомир Стефанов определи „Демократична България“ като „ясно разпознаваем носител на алтернатива, която все повече се пълни със съдържание“ и „не е скелет в гардероба, напомнящ Реформаторския блок“.

Относно включването на лекари в партийните листи преподавателят се надява „да внесат здравия разум поне по отношение на използването на пандемията“.

Свикнахме на подобен тип мимикрии и метаморфози, едва ли в пълния състав на листите ще видим нещо, което да ни стресира, коментира Любомир Стефанов по темата с „прескачането“ на отделни фигури от една партия в друга.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33