Правната комисия на Европейския парламент ще даде на съд Европейската комисия за това, че не е действала срещу Съединените щати за незачитане на визовата реципрочност, съобщи в "Туитър" председателят на мониторинговата група в Европарламента София ин'т Велд.
Американските визи все още се прилагат за граждани на България, Румъния, Хърватия и Кипър.
София ин'т Велд добавя, че Комисията има правно задължение да действа и Европейския съюз трябва да защитава по един и същ начин правата на всички свои граждани.
От нейния офис съобщиха за "Хоризонт", че решението е гласувано вчера и председателят на Европейския парламент Давид Сасоли трябва да го внесе в Съда на ЕС, като вот в пленарна зала не е задължителен.
Говорителят на Еврокомисията Адалбер Янз отказа коментар по въпроса, но припомни, че през декември миналата година Комисията е публикувана комюнике за визовата реципрочност, в което е подчертала, че въвеждането на визи за американски граждани като отговор би било контрапродуктивна мярка за бъдещите отношения между Общността и Съединените щати.
"Комисията трябва да вземе предвид всички възможни последствия в тази насока", каза Янз.
Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова разговаря със София ин'т Велд:
Госпожо Ин'т Велд, бихте ли обяснили процедурата, която следва?
"След като правната комисия гласува решението, това означава, че тя е дала официална препоръка на председателя на Европарламента какво да прави. Той трябва да реши дали да го внесе в Съда или не. Обаче по досието имаше първоначален вот в комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред, после в пленарна зала, после пак в същата комисия, сега в правната, където получи много ясно изразено мнозинство. Така че няма причина председателя да не го внесе в Съда. Срокът да се внесе е четвъртък, така че трябва да се действа много бързо. Смятам, че всеки може да разбере колко е важен този случай, по който се работи от много, много време. Години наред Европейската комисия отказва да се захване с проблема. Така че е наша работа да го направим, да отнесем случая в Съда и да го спечелим. Абсолютно неприемливо е това, което Комисията направи. Хората трябва да разберат, че всички европейски граждани са равни пред закона. Досега Комисията казваше: "Да, да, американците не спазват споразуменията, не махат визите за България, Румъния, Хърватия и Кипър. Но ние сме в диалог". Ами те са в диалог от толкова години и срокът изтече отдавна. Съединените щати са съюзници, разбира се, близък приятел, но тези 4 страни трябва да бъдат третирани като всички останали. Те не спазват правилата и това означава, че визовата реципрочност трябва да бъде премахната или поне Еврокомисията би трябвало да даде предложение това да бъде направено. Надявам се, че Комисията няма да позволи нещата да отидат толкова надалеч, ще предложи това и тогава американците ще разберат, че сме равноправни партньори, третираме ги с уважение, те нас също и въпросът ще се реши, преди да се стигне до съдебно решение".
Само че от днешния отговор на Комисията стана ясно, че на този етап тя не възнамерява да дава предложение в тази насока с мотива, че такова действие ще усложни по-нататъшните отношения между ЕС и Съединените щати....
"Е, ние така или иначе ще стигнем до съда. Комисията използва тази клауза "по усмотрение", която казва, че тя е задължена да предложи замразяването на визовата реципрочност, ако другата страна не спазва условията, освен ако няма негативни последствия за трансатлантическите отношения. Проблемът е, че Комисията интерпретира това по много едностранчив начин. Много странна интерпретация е да казваш, че ако ЕС приложи закона, това ще има негативен ефект върху трансатлантическите отношения. Какво значи това? Тоест, те ще пострадат, защото американците не зачитат законите и конституционните структури на Общността, както и това, че всички нейни граждани трябва да се третират равноправно. Къде тогава е отрицателното влияние върху трансатлантическите отношения? Така че интерпретацията на Комисията за тези отношения е много едностранчива, тесногръда и подчинена".
Съдебната процедура обаче отнема време и изходът също е неясен. Колко време би отнело едно такова решение?
"Не мога изобщо да предвидя това, не знам колко време ще отнеме на Съда. Разбира се, случаят е много важен, защото е изцяло свързан с отношенията между институциите, начина, по който Европейската комисия разбира своята роля и по който представлява своите граждани, а има и връзка с трансатлантическите отношения. Затова досието е много деликатно, но не бих се учудила, ако не стигнем до окончателно решение, тъй като Комисията може да започне да работи, а американците да разберат, че сме приятели, съюзници и равни. Това означава, че ние спазваме техните закони, те - нашите и това означава, че трябва да премахнат визите за всички граждани на ЕС".
Не е ли по-вероятно при новата американска администрация въпросът да се реши чрез двустранни разговори между Съединените щати и ЕС?
"Много се надявам това да стане, но нека имаме предвид няколко неща. Администрацията на Тръмп носи отговорност за много лоши неща, но не за всички тях. Този въпрос е още преди той да встъпи в длъжност и не можем да обвиняваме само републиканците и него. Същото беше и при Обама. Надявам се влизането на президента Байдън в Белия дом да даде поне възможност въпроса да се уреди. От това обаче можем да извадим поне едно заключение - Европейският парламент стои зад всички свои граждани. Ние не толерираме едни да бъдат по-равни от другите. Затова за мен случаят е много, много важен. Дори и да отнеме повече време, е наистина важен за усещането на гражданите за тяхната принадлежност към ЕС".
Oт "Възраждане" ще внесат в Народното събрание ново искане за мораториум върху смяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаични паркове и вятърни електроцентрали. Депутатът Даниел Петров напомни, че преди две години това предложение е било отхвърлено, но според него времената са се променили след избирането на Доналд..
Община Горна Оряховица ще подпомогне семейството на помощник-капитана на кораба "Галакси лийдър" Данаил Веселинов, който се очаква да се прибере днес в България с правителствения самолет заедно с капитана на кораба след 14 месеца в плен на хутите. Близките на Данаил Веселинов предпочитат да запазят мълчание, докато не се видят с него...
В новата управляваща коалиция има разбиране данъците да не бъдат вдигани, заяви за БНТ депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов: "Ще се опитаме максимално събираемостта от данъци, която предстои, да се случи заедно с активното участие на институции, които е крайно време да заработят. Говорим за "Митници", говорим за НАП по отношение..
Правителството оттегля от Народното събрание проектобюджета за тази година, план-сметките за Общественото осигуряване, Здравната каса, както и пакета промени в данъчните закони, внесени от предходният служебен кабинет. Премиерът Росен Желязков мотивира решението в началото на първото заседание на новия кабинет: "Да направим една по-точна..
1474 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на живота на един работещ, който живее сам, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2653 лева. Tова сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за четвъртото тримесечие на миналата година. Доходът за издръжка за един работещ..
Сдружение "Безопасни детски площадки" предоставя оборудване за баскетболно и за волейболно игрище, което училище, местна общност или община може да осинови и постави на свой терен, за да се обособи ново място за спорт и забавления за младежи над 10 години . Това се случва в рамките на кампанията "Осинови спортна площадка", която ще..
Пленумът на Висшия съдебен съвет единодушно реши да прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Решението бе подкрепено от всички 17 присъстващи на заеданието членове. То бе свикано от министъра на правосъдието Георги Георгиев и е вследствие от обнародването в "Държавен вестник" на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..