"Идеята възникна много спонтанно. Запознах се случайно с тях, общи познати ме запознаха. На шестата минута вече говорехме за музика, а на деветата им предложих "Йовано, Йованке" и те я запяха". Така Гергана Алексиева от струнен квартет "Дестини" разказа пред БНР предисторията на съвместния им проект с македонския дует Александър и Дац, популярни у нас с хита "Корона, чао".
Тя беше категорична, че вярва в музиката, като средство за преодоляване на противоречията между държавите:
"Абсолютно сигурна съм в това, защото музиката и изкуството са тези, които ни правят по-добри. Дават позитивна енергия и смисъл. Виждаме красотата на света, красотата на взаимоотношенията. Разбираме и чувстваме историята, която ни свързва. Като че ли някак преоткриваме любовта".
Гергана Алексиева обясни, че затова и тяхната версия на "Йовано, Йованке" е озаглавена "Любов без граници".
"След вселенската криза, която преживяхме с пандемията от Covid-19, всички трябва да си дадем сметка, че няма смисъл от тези граници между държавите и от скандалите и дрязгите. Хората трябва да се обичат и да правят света по-добър. Природата ни изправя пред страшни предизвикателства и няма нищо по-добро от това да сме заедно и да се обичаме", смята тя.
Музикантките от квартет "Дестини" са изпратили писмо до македонския премиер Зоран Заев, в което го уверяват, че не е добре България и Северна Македония, които са толкова близки държави, да бъдат в конфликт. Те изразяват надеждата си дрязгите между страните да бъдат много бързо преодолени.
Все още не са получили отговор от министър-председателя на Северна Македония.
Предстоят концерти на струнен квартет "Дестини" - на 12-и април в Бургас, а на 13-и – във Варна. Подготвеният концерт-спектакъл е озаглавен "Усещане за жена".
Интервюто на Петър Волгин с Гергана Алексиева в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код. Там..
Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници. Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..
Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване . Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..
В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции. По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..