Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически обекти в Плевен пазят свидетелства за Руско-турската освободителна война

Панорама плевенска епопея 1877
Снимка: Латинка Светозарова

Името на Плевен става световноизвестно по време на Руско-турската освободителна война 1877-1878 година. Петмесечните боеве за освобождението му през 1877 г. са едни от най-забележителните страници в многовековната история на града. Те са и едни от най-значителните събития в Освободителната война - по своята продължителност, по броя на участващите в тях войски, по дадените жертви, и най-вече - по своята решаваща роля за хода и изхода на войната.

Малко градове имат толкова славна история като Плевен и днес тя се опазва в Регионалния военноисторически музей, а единствената Панорама плевенска епопея 1877 е един от най-посещаваните историко-художествени монументи.

"Нашата панорама е по-оригинална от другите в света. Всичко е едно към едно на самото бойно поле. Ще видят Плевен, който тогава е по-голям от София - 17 хиляди население, докато София няма и 11 хиляди. 10 хиляди християни и 7 хиляди мюсюлмани. Ще видят Гривица, където са румънските войски - 35 хилядна армия", каза Валери Какачев, екскурзовод в Панорама плевенска епопея 1877.

"Мерките, които хората трябва да знаят са тези, които трябва всички да спазваме и които са определени от Министерството на здравеопазването - спазване на дистанция, задължително посещение с маски в затворено помещение, да не се събират на големи групи, затова сме направили график да се влиза на по-малки групи. Не създава проблем, хората разбират каква е ситуацията", каза Емилия Зорнишка, директор на Панорама плевенска епопея 1877.

По повод 3 март в къщата-музей "Цар Освободител Александър II" е подредена изложба по проект уникални реликви от Възраждането и Националното освобождение с експонати от фонда на Регионалния военноисторически музей.

"Основен акцент в изложбата са кремъчните и капсулни пистолети. Те представят бунтовните времена, поколения българи използват тези пистолети - хайдути, четници, въстаници. Интересното за тях е, че имат богата украса и носят типичните белези на ориенталските образци. Въпреки ограниченията на османската власт в българските земи се оформят няколко оръжейни центрове, водещо място заема Сливен. Габрово също е конкурент - там се произвеждат и пистолети, пистолети се произвеждат, кремъчни и капсулни пушки в София, Враца, като оръжейните работилници имат задължението да произвеждат определен брой оръжия за нуждите на Османската империя", каза Галин Димитров, уредник в Регионалния военноисторически музей.

Един от интересните експонати в музея е оригиналната униформа на император Александър II. Продължават и виртуалните екскурзии в панорамата за деца от българските неделни училища в различни градове на Испания, Италия, Кралство Мароко, Англия, Гърция. Те се организират за първи път, след като в Общината пристигнаха десетки писма от наши сънародници с желание да посетят на Националния празник - Трети март Панорама плевенска епопея, макар и онлайн.

"Това ще бъде едно общуване за нашата история, за нашето Освобождение. И от предварителните разговори с учителите от българските училища сме изяснили, че децата не трябва да имат никакво притеснение, могат да прекъсват екскурзовода, могат да задават въпроси. Плевен ще допринесе макар и малко с тези виртуални екскурзии да посрещнат достойно Националния празник на България", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Плевен. 

Плевенчани положиха цветя пред Вечния огън в Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” в знак на признателност към паметта на загиналите за Освобождението на Плевен и България опълченци и войни от многонационалната руска армия.

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06