Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исторически обекти в Плевен пазят свидетелства за Руско-турската освободителна война

Панорама плевенска епопея 1877
Снимка: Латинка Светозарова

Името на Плевен става световноизвестно по време на Руско-турската освободителна война 1877-1878 година. Петмесечните боеве за освобождението му през 1877 г. са едни от най-забележителните страници в многовековната история на града. Те са и едни от най-значителните събития в Освободителната война - по своята продължителност, по броя на участващите в тях войски, по дадените жертви, и най-вече - по своята решаваща роля за хода и изхода на войната.

Малко градове имат толкова славна история като Плевен и днес тя се опазва в Регионалния военноисторически музей, а единствената Панорама плевенска епопея 1877 е един от най-посещаваните историко-художествени монументи.

"Нашата панорама е по-оригинална от другите в света. Всичко е едно към едно на самото бойно поле. Ще видят Плевен, който тогава е по-голям от София - 17 хиляди население, докато София няма и 11 хиляди. 10 хиляди християни и 7 хиляди мюсюлмани. Ще видят Гривица, където са румънските войски - 35 хилядна армия", каза Валери Какачев, екскурзовод в Панорама плевенска епопея 1877.

"Мерките, които хората трябва да знаят са тези, които трябва всички да спазваме и които са определени от Министерството на здравеопазването - спазване на дистанция, задължително посещение с маски в затворено помещение, да не се събират на големи групи, затова сме направили график да се влиза на по-малки групи. Не създава проблем, хората разбират каква е ситуацията", каза Емилия Зорнишка, директор на Панорама плевенска епопея 1877.

По повод 3 март в къщата-музей "Цар Освободител Александър II" е подредена изложба по проект уникални реликви от Възраждането и Националното освобождение с експонати от фонда на Регионалния военноисторически музей.

"Основен акцент в изложбата са кремъчните и капсулни пистолети. Те представят бунтовните времена, поколения българи използват тези пистолети - хайдути, четници, въстаници. Интересното за тях е, че имат богата украса и носят типичните белези на ориенталските образци. Въпреки ограниченията на османската власт в българските земи се оформят няколко оръжейни центрове, водещо място заема Сливен. Габрово също е конкурент - там се произвеждат и пистолети, пистолети се произвеждат, кремъчни и капсулни пушки в София, Враца, като оръжейните работилници имат задължението да произвеждат определен брой оръжия за нуждите на Османската империя", каза Галин Димитров, уредник в Регионалния военноисторически музей.

Един от интересните експонати в музея е оригиналната униформа на император Александър II. Продължават и виртуалните екскурзии в панорамата за деца от българските неделни училища в различни градове на Испания, Италия, Кралство Мароко, Англия, Гърция. Те се организират за първи път, след като в Общината пристигнаха десетки писма от наши сънародници с желание да посетят на Националния празник - Трети март Панорама плевенска епопея, макар и онлайн.

"Това ще бъде едно общуване за нашата история, за нашето Освобождение. И от предварителните разговори с учителите от българските училища сме изяснили, че децата не трябва да имат никакво притеснение, могат да прекъсват екскурзовода, могат да задават въпроси. Плевен ще допринесе макар и малко с тези виртуални екскурзии да посрещнат достойно Националния празник на България", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Плевен. 

Плевенчани положиха цветя пред Вечния огън в Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” в знак на признателност към паметта на загиналите за Освобождението на Плевен и България опълченци и войни от многонационалната руска армия.

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ООН разследва смъртта на мигранти в полицейски участъци в Атина

Работна група от експерти от ООН е в Атина във връзка с разследване на случаи на смърт на мигранти в полицейски участъци през септември. Неправителствени организации насрочиха за събота митинг в подкрепа на правата на мигрантите. Държавтата телевизия ЕРТ съобщи, че проверката е предизвикана от случея със смъртта в полицейски участък в Атина на..

публикувано на 10.10.24 в 10:06
Проф. Васил Марков, директор на Центъра за древни култури към Югозападния университет

ЮЗУ - домакин на научна конференция за мегалитните култури и култови практики

Югозападният университет в Благоевград е домакин на тридневна научна конференция, посветена на мегалитните култури и култови практики. В световния форум участват учени и университетски преподаватели от 24 държави и 4 континента. Конференцията се провежда на всеки четири години, а основен  организатор е Центърът за древни култури към..

публикувано на 10.10.24 в 09:55
Проф. Вихра Миланова

Голяма част от случаите на депресия и тревожност идват от работното място

Повече от 1/3 от хората, които търсят помощ, страдат от депресия и тревожност. Голяма част от тези хора свързват този дискомфорт с проблеми на работното място. Това заяви пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница. Днешният Световен ден на психичното здраве е с фокус именно върху работното място...

публикувано на 10.10.24 в 09:50
Борислав Сарафов

Предложиха Борислав Сарафов за главен прокурор

Кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор беше внесена на последното възможно заседание на Висшия съдебен съвет.  Предложението бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.  Петров посочи като мотиви професионалните и нравствени качества на Сарафов.  По думите му той има управленски опит, знание и опит в..

публикувано на 10.10.24 в 09:43

Българи напускат Ливан на борда на турски военен кораб

Асошиейтед прес съобщи, че над 2000 турски граждани и някои чуждестранни граждани, сред които българи, са започнали да се качват на борда на турски военен кораб, за да ги изведе от Ливан.  Турският десантен кораб "Байрактар" е един от конвоя от общо 5 кораба, отплували от южното турско пристанище Мерсин рано в сряда и акостирали на ливански бряг,..

публикувано на 10.10.24 в 09:43

За първи път в историята си: Кипър става за член на Съвета на ООН по правата на човека

За първи път в историята си Република Кипър бе избрана за член на Съвета на ООН по правата на човека с тригодишен мандат за периода 2025-2027 г. Страната получи 167 гласа от 189 държави-членки на международната организация, участвали в гласуването в сряда вечерта. "Голям дипломатически и политически успех" е оценката на правителството...

публикувано на 10.10.24 в 09:39

Евакуираха руско селище заради украинска атака с дронове

Руските власти евакуираха селище в автономна република Адигея заради украинска атака с дронове, съобщи в Telegram ръководителят на местната власт Мурат Кумпилов. След нападението е избухнал пожар. Няма жертви и пострадали при инцидента.  От Министерството на отбраната съобщиха, че през нощта противовъздушната отбрана е унищожила 92 украински дрона..

публикувано на 10.10.24 в 09:36