Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за пианистката Донка Куртева

Отбелязваме 115-годишнината от рождението на видната българска пианистка с голяма международна кариера Донка Куртева. Името на тази музикантка е познато на тези, които следят конкурса за непрофесионални пианисти VivaPiano, където се връчва награда на нейното име. Уви, с изкуството ѝ почти никой не е запознат - през 40-те години на ХХ век тя емигрира в чужбина и посещава България само веднъж - през 70-те години. Има запазен запис от нейното изпълнение на Концерт за пиано и оркестър №2 от Рахманинов през 1972 г. с Варненската филхармония под диригентството на Йордан Дафов, но все пак тогава тя е в напреднала възраст.

Донка Куртева е родена на 6 март 1906 г. в  София, в семейство с културни традиции. Двете ѝ сестри са певици, а тя самата започва да взема уроци по пиано при  Люба Мандушева от 6-годишна. Завършва Софийското музикално училище в класа по пиано на Андрей Стоянов. През 1925 г. заминава за Виена, където две години учи при известния клавирен педагог Пол де Кон. След това продължава усъвършенстването си в Париж при Чампи и Корто.

През сезона 1928/1929 изнася редица концерти с тенора Енрико ди Мазей във Франция и Швейцария. Тъй като при завръщането си в България вече е открита Музикалната академия, тя продължава обучението си и го завършва в класа на своя предпочитан педагог Андрей Стоянов. В този период започва и голямата кариера на Донка Куртева у нас и в чужбина - гостува с концерти в Италия, Германия, Полша, Чехия, Румъния, Югославия. Изнася самостоятелни рецитали и  участва в концертите на големите симфонични оркестри. В репретоара ѝ са Концертите на Бетовен /№4 и №5/, на Шуман, Шопен, Лист, Чайковски, Прокофиев, Рахманинов, Григ, сонати за пиано на Брамс, Лист, Бетовен, Шопен, цикълът "Карнавал" и Симфоничните етюди на Шуман, клавирни пиеси на френските композитори Дебюси и Равел, и, разбира се, творби на български композитори.

Донка Куртева има блестящи изяви и в камерни състави - в трио с Недялка Симеонова и Светослав Марчинков, в сонатно дуо с Владимир Аврамов, в състави, които изнасят стотици концерти в София и страната.

Донка Куртева (1906-1991)За нея големият наш цигулар Владимир Аврамов пише в спомените си:

“Не мога никога да забравя редицата съвместни сонатни концерти, които изнасяхме в продължение на години с Донка Куртева. Те включваха творби от Моцарт, Бетовен, Григ, Цезар Франк, Шуман и др. Нейното необикновено излъчване, съсредоточеното ѝ вживяване при изпълняваните произведения, прецизният ѝ съпровод, оставиха у мен незабравима, запомняща се следа. Веднъж, при изпълнението на една от гениалните сонати, се обърнах с бегъл поглед към нея и забелязах, че  оголените ѝ ръце са настръхнали - реакция на темпераментното вживаване, което се случва при най-съвършено изпълнение на гениален творец. На Донка Куртева не мога да не отредя най-високо признание за клавирно музициране, нямащо граници. Също така изпълненията ѝ с нашия квартет бяха прецизни до съвършенство."

През 1947 г. Донка Куртева емигрира в САЩ и се установява в Детройт. Продължава концертната си дейност в Мичиган, Охайо, Лос Анжелес, Чикаго, занимава се активно и с преподавателска дейност - има  студио в Карнеги хол в Ню Йорк. Умира точно преди 30 години, през 1991 г.

В звуковия файл ще откриете и малка част от Втория концерт за пиано и оркестър от Рахманинов - единствения запис на Донка Куртева, съхраняван в Златния фонд на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42