Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми за България

Даниел Богдански
Снимка: личен архив

Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България.
Той започва да прави филми за България още като ученик. В канала му в интернет, носещ неговото име, той събира хиляди българи от цял свят, които разплаква, усмихва, замисля - с една дума - вълнува. Даниел Богдански е от Карлово, завършва средното си образование в Сопот, а след това учи няколко години в Нидерландия. Във видеата му може да разберете повече и за интересните му пътувания, както и какво знаят чужденците за нашата държава. За филмите си получава престижната ежегодна награда на комитет „Васил Левски“ в Карлово за 2016.

"Бях провокиран и от моите преподаватели в професионалната гимназия "Генерал Владимир Заимов" в Сопот, където завърших средното си образование, от учителите ми по литература, по философия, по история. По някакъв начин съм бил провокиран от тях  да мисля по определени теми, да участвам в някои конкурси. Заедно с моя преподавател по литература Христина Томова сме правили няколко проекти, някои филми - за Дъбенското съкровище, още в училище", каза в предаването "Нощен хоризонт" Даниел Богдански.

Той е автор на филма "Българският път". Преди години Даниел Богдански написал есе на тема "Българският път - потенциал, проблеми и перспективи" за конкурс на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той решил да запише есето си на мобилния телефон и след това монтирал записа като използвал кадри от интернет.

"Напълно непланирано стана цял филм. Чудех се дали да го пусна".

След като публикувал филма в интернет за един ден е бил изгледан от 100 хиляди души. Филмът е направен в края на 2015, началото на 2016 година и в него Даниел Богдански задава въпроса - "Ти какво направи за България":

"Аз толкова обичам България, че тук за мен, колкото и минуси да има, плюсовете винаги са повече и се опитвам да гледам повече положителните неща и това да ме води напред. Винаги има лоши, негативни неща, но винаги има позитивни и красиви неща и се опитвам да виждам повече доброто, красивото и да го показвам и на моята аудитория". 

За обучението си в университет в Нидерландия коментира:

"Аз никога през тези 4 години, в които съм бил там, не съм се почувствал дискриминиран или поставен на друго ниво от другите заради това, че съм от друга държава или че съм българин".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24