Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ангел Димитров: Георгиевски не търси изява, старае се да намери решение

Той подчерта, че разговорите в историческата комисия с РСМ стават мъчителни

Проф. Ангел Димитров
Снимка: БГНЕС

„Крайно неудобно е да определям срещите ни като безплодни. Когато не постигаме резултати, смисълът от дейността на една толкова важна комисия започва да избледнява и да се превръща в игрови момент в политическите взаимоотношения между двете държави... През последните две срещи забуксувахме в Средновековието. Нашите колеги демонстрират двойни стандарти. Те искат да се откажат при разговорите за учебниците от това, което вече бяхме определили в общото предложение към двете правителства за съвместното честване на цар Самуил, където ясно е посочено, че той е български владетел. Те се опитват да се откажат от тази обща позиция, постигната преди повече от година и половина. Разговорите стават мъчителни, защото слушаме изцяло политически тези, изцяло лишени от историческата канава“. 

Това каза пред БНР проф. Ангел Димитров, съпредседател на съвместната историческа комисия с Република Северна Македония. Той подчерта, че „мантрата на македонците е правото на различна перцепция, за да се стигне до мултиперспективност в крайния резултат

В предаването „Събота 150“ проф. Димитров коментира предложенията на бившия премиер Любчо Георгиевски

Той е от малкото политици в РСМ, които търсят позитивен подход и нормален изход от създаденото безсмислено напрежение. Георгиевски е най-опитният политик на съвременната политическа сцена и със сигурност е най-заслужилият сред всички действащи за промените в РСМ, за осъществяването на прехода от формална и непълноценна държавност към независима държава. Той не е политик, който търси изява, а се старае да намери решение... Неговите предложения са различни, някои са чисто политически, в други се опитва да навлезе в историческа материя, но пак като политик. Най-безспорни са препоръките му за даване на пълна гаранция от РСМ, че няма претенции към Пиринска Македония, че няма да подпомага организации, които търсят македонско малцинство в България. Историците не се нуждаят от политически съвети как да си вършат работата“. 

По думите на проф. Димитров около 10% от населението в РСМ е получило българско гражданство или очаква такова, а реалното население на страната е не повече от 1,5 млн. души. 

Интервюто с проф. Ангел Димитров можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път е санкционирана най-голямата рафинерия на "Роснефт" в Индия

Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

КФН: При дружество "Топлина" не са установявани нарушения за инвестиции в свързани лица

От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..

публикувано на 18.07.25 в 17:10

Скритият труд на българските дипломати: Как се спасяват сънародници зад граница?

"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи".  Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на  19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..

публикувано на 18.07.25 в 16:50

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..

публикувано на 18.07.25 в 16:44

Българинът, задържан като съучастник в убийство в Гърция, се призна за виновен

Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина.  Той е взел активно участие в прикриване на престъплението.  Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства.  Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца.  Последният..

публикувано на 18.07.25 в 16:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Преди да настаните близки в социален дом, проверете дали е вписан в регистъра на МТСП

Хората, които настаняват деца или възрастни в различни социални услуги, задължително да проверяват дали те са вписани в регистъра на социалното министерство.  За това призова социалният министър Борислав Гуцанов, който днес посети няколко социални услуги, финансирани от държавния бюджет в Ловеч и Летница.  Министър Гуцанов посочи, че в..

публикувано на 18.07.25 в 16:34

Ще може да се отнема имущество от престъпна дейност, притежавано от трети недобросъвестни лица

В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от МС, които НС прие на първо четене със 110 гласа, 8 против и 44 въздържали се. Парламентът прие на първо четене промени в НПК В..

публикувано на 18.07.25 в 16:23