Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доростолският митрополит Яков навърши 50 години

Доростолският митрополит Яков
Снимка: Незабравка Кирова

Начело на Доростолската епархия той е вече четири месеца. Канонически той бе избран за митрополит от Светия синод на 25 октомври 2020 и няколко дни по-късно Силистра посрещна тържествено своя владика.

Доростолският митрополит Яков със светско име Росен Стоичков Дончев е роден на 07.03.1971 г. в гр. София. Пътят му е посочен от Бог още след завършване на средното му образование, когато учи в паралелния курс на Софийската духовна семинария “Св. Иван Рилски“ и продължава обучението си в Духовната академия.

Преминава различни послушания, през 2007 г постъпва в Баткунската света обител “Свети апостоли Петър и Павел” край село Паталеница, Пазарджишка духовна околия и същата година е въведен в монашески чин от духовния си баща митрополит Николай, получавайки името Яков. Става и игумен на манастира.

По-късно е ръкоположен е за йеродякон, а след това и за йеромонах. Бил е и епархийски съветник на Пловдивска Света Митрополия. Възведен е в архимандритско достойнство и е назначен за секретар на Пазарджишка духовна околия, а по-късно и за неин архиерейски наместник. През 2016-та година е определен от Св. Синод за "Константийски епископ". Хиротонисан е и назначен за ІІ-ри Викарий на Пловдивския митрополит, която длъжност изпълнява до избора му за Доростолски митрополит миналата година. Житейски път, изцяло посветен на Бога.

Доростолският митрополит Яков             Снимка: Незабравка Кирова

"От това място виждам, че не аз съм избрал Бог, а Бог е избрал мен. Казва се в евангелието още от утробата на майка - ти аз те избрах. Колко човека носят благодат, които са избраници - Бог да спусне над тях благодатта. И никой не си дава сметка какъв грях върши, аз не казвам, че съм безгрешен, напротив аз съм станал монах, защото съм много грешен и съм отишъл в манастир не да стана митрополит, а да се разкая за греховете си. И да се разкая за тези лоши неща, които съм свършил съзнателно, несъзнателно и да продължа по добрия път“, каза в предаването „Рано в неделя“ Доростолският митрополит Яков.

Официално е обявил, че няма да празнува рождения си ден в неделя.

"Българският патриарх не празнува нито рождения си ден, нито именния си ден. Хората в момента умират, аз мога ли да се веселя, нямам правото".

Доростолският митрополит Яков                 Снимка: Незабравка Кирова

Доростолският митрополит Яков мечтае хората да вървят в доброто и да правят добро:

"Колко леко би било на човека, ако си представим. Човек, ако излъже един, трябва да помни какво го е излъгал и като го види след два месеца, да помни какво го е излъгал и да продължи с лъжата си. Това не затормозява ли човека, той не е свободен". 

Доростолският митрополит Яков                 Снимка: Незабравка Кирова

Доростолският митрополит Яков казва, че не съди никого, няма моралното право да го прави, защото Христос е единствен съдник:

"Не обвинявам никой и не съдя никого, но не мога да се съглася с брака между еднополовите, да унищожим изконните ценности на дедите ни - бракът между мъж и жена - устоите на християнското семейство и евангелието".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05