Кисин се срещна с преподаватели и студенти от Академията и беше видимо развълнуван от вниманието към него. По повод званието Доктор хонорис кауза, връчено му от ректора на Музикалната академия проф. Сава Димитров, 50-годишният артист коментира:
"Никога не съм се стремил към награди и звания, но те са оценка за моя труд. Затова са ми скъпи. Включително и степента, която получих днес. Разбирам, че това решение е било спонтанно, защото и концертът ми в София беше организиран неотдавна. Казах на организаторите, че ще бъда свободен и ще мога да направя рецитал преди няколко седмици. Спонтанните решения винаги са най-искрените. Затова съм много благодарен“
Той е носител на различни награди, като „Грами“, руската държавна почетна награда „Триумф“, отличия на името на Шостакович, на Херберт фон Караян и редица други, но не и от конкурси, на които никога не се е явявал. Както самият той каза, не е бил и член на жури дори.
Биографията му прилича на каталог, в който човек може да открие имената на най-реномираните оркестри и зали по света и на най-изявените диригенти, с които е работил в тези 40 години стремителна кариера. Въпреки това скромността му е забележителна - и в поведението му, и в думите, в които няма даже сянка на прекомерно самочувствие. Говори с уважение за колегите си на световната сцена:
"Много обичам и ценя високо такива пианисти от днешното време като Марта Аргерич, Даниел Барембойм, Григорий Соколов, Мъри Пърая, Андраш Шиф, Михаил Плетньов, Кристиян Цимерман" - разказа той.
Евгений Кисин е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза на учебни заведения в Манхатън, Лондон, Хонконг и Йерусалим. Към тях добави отличието, което получи на 8-ми март в Националната музикална академия „Проф. П. Владигеров“.
Как пианистът отговаря и на други въпроси, зададени му от журналисти, студенти и преподаватели - чуйте в репортажа в звуковия файл.
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан и срещу него тегне обвинение за..
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..