Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кибуцът на германците християни

Зихрон Яков от птичи поглед

Казват, че Израел е „Страната на чудесата“, но едва ли на някого преди 75 години би му дошло на ум, че немски момчета могат да отбиват редовната си военна служба в израелската армия, че може да има кибуц на германци християни и то в сърцето на възстановената държава Израел. 

Селището Зихрон Яков е на земя, купена и подарена от барон Ротшилд на бягащи от погромите в Европа евреи. Сравнително малък участък земя – 80 дка и малко имение са си купили на това място и английски благородници евреи. След тяхната смърт имението се превръща в център за природосъобразен начин на живот основан от бягащи от започващите репресии в Австрия евреи през трийсетте години на миналия век. Интересът към вегетарианския център е бил огромен, но след смъртта на неговата собственичка наследниците ѝ го продават на немци християни. 

Основателка на движението „Бат Ел“ е била рентгенова лаборантка от Берлин, която заболява от рак и дава обет, че ако оздравее, ще се пресели на Светите земи и ще помага на тамошния народ. Така, в началото на 60-те години на миналия век до самото селище Зихрон Яков е основан градски кибуц - комуна за християни. Освен немци там се стичат християни от Канада и от САЩ. 

Ето как характеризира селището, което с годините се разраства и вече има свои филиали на няколко места в еврейската държава, брат Елиезер, който същевременно е директор по продажбите на заводите на „Бат Ел“.

Обичаме еврейския народ и сме много благодарни, че ни е дадено да живеем в Тера сантаУчастваме в строителството на страната от 1963 г. досега. Нямаме гражданство, но сме жители на градовете, които обитаваме. Децата ни учат по израелската програма, служат в израелската армия. Създадохме заводи и заедно с нас в тях се трудят около 1000 евреи. Роден съм в Щутгарт. Повечето от средното поколение сме работили в такива големи фирми като АIG, Сименс, Бош. Знаем, че не е достатъчно да си добър инженер, за да създадеш добър продукт. Израел е страна на иновациите, но ги продава да се произвеждат другаде и голяма част от печалбата отива в чужди ръцеПричината е липса на взаимодействие между инженери е майстори техници. При нас инженерът, преди да изготви проекта на машина, слуша много внимателно доводите на техника „за“ и „против“. В кибуца имаме малко немско висше училище за изпълнителски кадри. Възпитаниците ни са много ценени“. 

Брат Елиезер посочи още: 

Дълго търсихме какво да произвеждаме, така че да не сме конкуренция на местните хора, а да сме полезни и добре да печелим. Съвсем случайно в средата на 60-те години на миналия век се запознаехме с израелски офицер от гражданската отбрана. Той каза, че недостигът на филтри за прочистване на въздуха на помещенията, особено ако става въпрос за скривалища и има опасност от химическо, биологическо и дори радиационно нападение. Нарекохме своята разработка „Ноев ковчег“, но в самото начало се оказа, че нападение, за щастие, нямаше. Смеехме се, че имаме „Ноев ковчег“, но няма потоп. Но постепенно търсенето започна да става голямо, особено когато започна усилено строителство на небостъргачи. Гордеем се, че с наши филтри е обзаведена новата електроцентрала след земетресението във Фукушима - Япония. А сега, откакто върлува Covid-19, не смогваме да изпълняваме поръчки, защото, като се започне от кораби и се стигне до домове, навсякъде искат да са сигурни, че вируса няма да се разпространи чрез вентилационните системиИзпълняваме поръчки за 70 държави по света“.

Селището Зихрон Яков е едно от луксозните места в Израел, а немската му част направо свети от чистота и ред. В тази част от него, която е превърната в старчески дом за първооснователите на кибуца, освен малките вили, за чиито градинки се грижат възрастните хора с помощта на внуците им, има поликлиника, културен дом, голяма трапезария, плувен басейн и спортна площадка. Подобни селища вече има на още четири места - в близкия град Бениамина, където немците се занимават със земеделие, в подножието на Голанските възвишения и на планината Гилбоа и в Самария. За някои особености на живота на немските християни по Светите земи разказва изследователят на това явление Рони Нисан: 

„Това не са първите немци, които се заселват в Светите земи. По време на английския мандат, който се въдворява, когато Великобритания побеждава Османската империя през Първата световна война и турците отстъпват от тези територии, в сегашен Тел Авив, в Хайфа и по-малко в Йерусалим се заселват теплерите - това са били скромни бюргери, силно вярващи, че ако дойдат близо до Божи гроб, отново ще дойде Месията. По време на Втората световна война те си създават нелегални фашистки организации и помагат на генерал-фелдмаршал Иоганнес Эрвин Ойген Ро́ммел. Когато англичаните разбират това, набързо ги изгонват от подмандатните си територии. Тези немци нямат нищо общо с онези. Те твърдят, че не трябва да се връщаме към миналото, а да градим заедно бъдеще. Започват с производство на хляб, шоколад, пухени завивки, а сега имат няколко завода съвместно с евреи и с араби в Самария, например. Не знаем колко души са. Смятат, че всяко преброяване носи нещастие. Така е станало след преброяване, насрочено от цар Давид, когато започват хората да измират от неизвестна болест след преброяване в Римската империя или по-късно, когато се налага родителите да бягат с новородения Христос, защо започва избиване на младенците. Те подчертават, че знаят, че Ирод не е етнически евреин, а цар на Юдея, наложен от римската империя. Тези немци спазват и еврейските празници, като на Песах затварят фурните и ядат маца (безквасен хляб), спазват деня без храна и вода - Кипур, но заедно с това посрещат Коледа и Великден. Тъй като сред тях има хора от различни християнски деноминации, посрещат Великден в седмицата, когато евреите отбелязват Песах. Тази година на 4-ти април. Интересно е, че въпреки че са християни, на надгробните им плочи няма кръстове

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кюстендил планират полицейски операции за карането на тротинетки

Специализирани полицейски операции за карането на тротинетки се планират в Кюстендил за началото на пролетта. Това стана ясно на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението. За миналата година са съставени 118 акта за управление на индивидуални електрически МПС. И от КАТ, и от Общината правят регулярни проверки по спазване..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Кипър, Гърция и Египет създават бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество

Кипър, Гърция и Египет създават тристранен бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество между тях и изпълнение на съвместни проекти и програми. Голямата цел е превръщането на Източното Средиземноморие в "глобален енергиен център". Новият бизнес съвет е в изпълнение на меморандумите между трите страни, подписани на проведената..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение в Турция. Наталия Делионова се бори с тежко онкологично заболяване . Наталия Делионова е учител в детска градина "Зора“ в Монтана, музикален педагог, автор на песни. Преди два месеца, след биопсия на гръбначния стълб, ѝ откриват метастазии по тялото. От детската..

публикувано на 23.01.25 в 21:35

Силистренската библиотека отчита успешна година

Над 3100 са регистрираните читатели за миналата година в Регионалната библиотека в Силистра, като от тях над 1900 са в ученическа възраст. Близо 90 000 са книгите, които силистренци са заели и прочели. Като за втора поредна година най-търсеното заглавие е “Времеубежище” на Георги Господинов. На специална церемония Регионална библиотека “Партений..

публикувано на 23.01.25 в 21:05

Спад на безработицата в Ловешко

Бюрото по труда в Ловеч отчете за декември най-ниската безработица в общините Ловеч и Летница за 2024 г. – 6,,21%. Намаляват обаче и предлаганите работни места заради несигурните икономически условия в страната. 995 са били регистрираните безработни в общините Ловеч и Летница в края на миналата година. Намаляват обаче и предлаганите работни места,..

публикувано на 23.01.25 в 20:46

Откриха незаконна кравеферма в Дупнишко

Нерегистрирана ферма с 14 крави е открита, като собственикът се е самонастанил в имота, в дупнишкото с. Грамаде - обектът е разкрит при специализирана операция с участието на Агенцията по контрол на храните-Кюстендил, Областната администрация и полицията. Съставен му акт за административно нарушение. Проверени са още редица  животновъдни обекти в..

публикувано на 23.01.25 в 20:46
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар в жилищен блок в София, има жертва

Пожар избухна в блок в кв. "Разсадника" в София, жена е загинала, съобщава БГНЕС. На място има няколко пожарни, линейка и полиция. 

публикувано на 23.01.25 в 20:33