Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София започна програма по презаселване на бежанци

Кметът на район "Витоша": Трябва да излезеш от функцията на администратор и да бъдеш човек

Снимка: AP

От тази година в период на 18 месеца две районни общини на София ще реализират програма за презаселване на бежанци.

Районите "Витоша" и "Оборище" могат да се определят като първенци в България в политиката за интергация на търсещи закрила. Район „Витоша“ в Столична община има двугодишен опит по програмата за презаселване на бежански семейства.

От този момент има сключени интеграционни споразумения с около 13 семейства, които са изведени от центровете на Държавната агенция за бежанците на т.н. външен адрес.

Администрацията на район "Оборище" приключи първия си проект, в момента реализира втори. Стойността на проекта в централния столичен район по първата програма е 190 хиляди лева, усвоени са около 60 000 лева.

По втората програма, която пък е обща с район "Витоша" и БЧК, сумата е 505 000 лева.

Администрацията на район „Витоша“ е първата община, която през 2018 година започва работа с програмата за презаселване, по която са настанени семейства от Сирия да живеят в наетите от района жилища за период от половин година. 

"Въпреки че от почти нищо не са били лишени по време на престоя им, не успяваме да ги убедим да останат в България. Наблюдението ни показва, че повечето семейства търсят начини да заминат в рамките на месец-два, след като вече имат лични документи. Отправят се главно към Западна Европа", разказа в "Хоризонт до ободе" кметът на района Теодор Петков. 

Теодор Петков, кметът на район „Витоша“ (снимка: Здравко Петров)

По програмата за презаселване на хора със статут, която се финансира от фонд „Убежище, миграция и интеграция“ към МВР, 14 чужденци с международна закрила се озовават в район „Оборище“, където отново за шест месеца са им осигурени обзаведено жилище, социална помощ и административна подкрепа.

Въпреки това бежанците не остават да живеят в нашата страна, дори не се възползват от максималния срок по проекта за презаселване. Тези, които успеят да си намерят работа, се интегрират в България.  

Настанените бежанци в централния софийски район са породили съпротива у местните хора. Наложила се е и медиация за тяхното приемане в общността. Най-честите страхове на столичани са били, че бежанците са лоши и могат да им откраднат децата им.

Линда Ауанис е една от първите бежанки в България. Идва от Ирак.  Тя е основател и председател на Съвета на жените бежанки и също познава програмата за презаселване, както и препятствията пред интеграцията на бежанци в нашата страна. 

" В статистиката влизат само тези бежанци, които България е приела по квоти. Остават у нас тези, които нямат близки в друга развита държава, които да ги подпомогнат, когато отидат при тях", каза в "Хоризнт до обед" Ауанис.

През октомври м. г. районите „Оборище“ и „Витоша“ в сътрудничество с БЧК спечелиха проект за интеграция на бежанци по фонд „Убежище, миграция и интеграция”, в рамките на който нови десет семейства ще получат шанс за подкрепа. 

"По пътя на изпълнение на проекта, се налага да излезеш от функцията на администратор и да бъдеш човек, полезен и за другите", посочи още Теодор Петков. 


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35