Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куклите с душа на Корнелия Хараланова

Куклите на Корнелия Хараланова-Корнишонка от Силистра носят свой уникален заряд и творчески почерк. Авторката на мъниците гостува на предаването „Изотопия“, за да разкаже историята на тяхното създаване. 
Защо Корнишонка? Нейни близки приятели в миналото го измислили. „И аз не знам точно как се получи. Връзката беше с малка краставичка. Когато реших да си направя страничката във Фейсбук, случайно се присетих за този момент и реших, че е добър вариант да нарека моята страничка именно така.“

Първата й кукла била зайче. Изработила я за юбилей на своя съпруг, който е ветеринарен лекар. „Реших, че трябва  да го зарадвам с нещо нестандартно и много интересно. Малко преди това ми бяха попаднали такъв вид кукли.“

И Корнелия се захванала, макар дотогава да не се е занимавала с кукли, но от малка да умее да шие. Заекът станал същински джентълмен. „Има си панталонки, има си сако, има си шапка.“

Създаваните от Корнелия кукли са „кукли за осиновяване“, защото за нея е по-лесно да приеме раздялата с тях по този начин, вместо да ги определя като кукли за продажба.

„Това е време, в което аз изразявам себе си. Работя понякога по три-четири седмици, влагам цялото си въображение в това, което правя. Това, което излиза като краен продукт – това е част от мен. Това е една кукла, която за мен има по някакъв специфичен начин душа, която носи от мен като „творец“, позволява ни Корнишонка да надникнем в ателието й.

Аристократки, балерини, мотористка – куклите на Корнелия Хараланова са все различни. Корнишонка споделя, че често предложението за отделните персонажи идва от някого, а тя приема с охота предизвикателството.

„Започвам да мисля, да разглеждам всякакви неща, които да ми помогнат да реша как точно да направя дадената кукла, но никога до края аз не съм сигурна 100% как ще изглежда дадената кукла. Аз се оставям на моментното вдъхновение, на течението и работя стъпка по стъпка. Крайният резултат изненадва и самата мен.“

Повечето кукли на Корнишонка са останали в България. Изпращала е обаче и в САЩ, Великобритания, Германия.

Тя вижда предимство в това да прави кукли, които не са за игра, защото така има свободата да се разгърне творчески

„Да се разгърна 101%, буквално, да използвам каквито искам материали, каквито искам техники, за да създам нещо наистина красиво. Мен ме топли фактът, че това е нещо, което усмихва някого всеки ден, дори да не е нещо, с което си играе дете – то създава някакъв уют, някаква радост за този, който го гледа.“

Първото творение на Корнелия от детството, за което тя си спомня, било човече от губер – странна пухкава топка, на която била сложила очички, а отгоре се хващала с връвчица от канап.

„Когато направих първата кукла, усетих, че това е нещо, което съчетава страшно много неща, които обичам да правя – като започнеш от рисуването, плетене, бродиране, шиене. За около два месеца се бях затрупала с дузина кукли, които направих за себе си.“

Накъде гледа сега? Корнелия Хараланова много би искала да направи „кукла, която да носи българския дух, с народна носия, абсолютно традиционна“.

Още тайни, закодирани в куклите на Корнишонка, ще научите от звуковия файл. 

Снимките в публикацията са от личен архив на Корнелия Хараланова



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30