Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Калин Лисички: По-често се заразяват учениците, има вече и деца под 5 г. с Covid-19

д-р Калин Лисички
Снимка: Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда

„Ние не работим с болни деца с коронавирус, но броят наистина нараства доста. Причината е явно в британския щам на коронавирус“, каза в предаването „Преди всички“ д-р Калин Лисички, началник на Клиника по педиатрия в болница „Токуда“.

„Явно този щам е по-различен, в стремежа си да оцелее, започна да заразява и деца, макар че се считаше, че децата под 5 години боледуват по изключение.

Но нека да успокоим родителите, че те в сравнение с възрастните боледуват по-леко. Макар, че ще има и по-тежки случаи. В САЩ според статистиката само 0,08% от всички починали са деца.

Симптомите и при децата са температура, децата трябва да се тестват също, да си останат в къщи. Ако са болни, се уведомяват личният лекар и РЗИ.

ЕПА/БГНЕСНо се посещава общопрактикуващия лекар при всички случаи, за да се прецени дали да се пусне тест“, съветва още д-р Лисички.

Той посочи, че по-често боледуват учениците, но има и случаи на деца на 5-6 годишна възраст.

"В нашата болница имаше и случай на новородено бебе с Covid-19.

Имам информация, че вече вървят клинични проучвания на "Модерна" върху деца, за създаване на ваксини. Като те са разделени в две възрастови групи  - от 12 до 18 години, където има вече проучвания и в САЩ смятат, че до края на лятото в тази група ще започне ваксинирането, а другата група от 6 до 12 години да започнат да се ваксинират до края на годината, под 5-годишна възраст да не бъдат ваксинирани, защото по-рядко боледуват и не е етично да се имунизират", поясни още д-р Лисички.

Той препоръча приемът на витамин Д при децата да е около 400 единици дневно, и също и витамин С с цел профилактика.

По думите му във връзка със затягането на мерките трябва да се намери балансът между физическото и психическото здраве при децата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тодор Петров: Вече няма рискови секции, има рискови общини

На тези избори дефинирахме точния брой на купените гласове. Това заяви пред БНР Тодор Петров, координатор на платформата "Ти броиш". " Един човек с 2% рейтинг, какъвто е Пеевски, взе 150 хиляди гласа – толкова има към момента.  Не просто се изкривиха резултатите. Ще наблюдаваме силно фрагментиран парламент, който няма да представлява волята на..

публикувано на 28.10.24 в 06:59

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се..

публикувано на 27.10.24 в 23:56

Щефан Майстер: Москва използва всичко, което може да разклати Германия

"Който проявява разбиране към Путин, проявява разбиране и към Хитлер." Думите са на руския писател в изгнание Дмитрий Глуховски в наскорошно интервю за германска телевизия. "Putin-Versteher", т.е. "разбиращи Путин", вече е трайно навлязло понятие в Германия. Отнася се до онези политици, които по примера на бившия канцлер социалдемократ Герхард..

публикувано на 26.10.24 в 12:53

Двама западни експерти за хоризонтите пред БРИКС

Без значителни резултати приключи срещата на БРИКС в Казан, където Русия като ротационен председател на блока, основан от нея заедно с Бразилия, Индия и Китай, се надяваше да демонстрира единство, алтернатива и най-вече превъзходство над западния модел. Блокът се стреми да привлече все повече държави, като в началото на годината се разшири с..

публикувано на 26.10.24 в 10:43

Най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи - изчислителни

Изчислителни са най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи. Това посочи като проблем председателят на Районната избирателна комисия в Бургас Фани Семерджиева.  Според нея секционните комисии грешат при попълването на точка 4б в протокола, която е за недействителните бюлетини и от там не им излизат контролите...

публикувано на 26.10.24 в 08:25

50+ - новият сребърен капитал на Европа

"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа . 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него , който подкрепяме с обучения, предложения, условия съобразени с опита, нуждите и хоризонта на..

публикувано на 25.10.24 в 11:51

Чатбот ще помага на младите за първата им работа

Темата за функционалната грамотност е много важна. Тя не е достатъчно застъпена в дневния ред на обществото, а тя е разковничето за развитието на всички.  Това заяви пред БНР Дария-Лора Дачева, председател на Сдружение "Синтезис", което утре ще представи новия си проект "Роден да бъдеш", чиято цел е да се улеснят младите хора при търсенето и..

публикувано на 25.10.24 в 11:09