Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предсрочни избори в Нидерландия - ден трети

На този вот са открити секции в музеи и центрове за тестове, а на места избирателите дори могат да подадат бюлетината си, преминавайки с кола или велосипед край урните

| обновено на 17.03.21 в 17:41
Сглобяване на секция в музея на Ван Гог - 17 март 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Нидерландия днес е третият и последен ден от предсрочните парламентарни избори. Вотът се счита за референдум за отговора на коронакризата.

До вота се стигна, след като премиерът Марк Рюте подаде оставка заради скандал, при който хиляди родители бяха погрешно обвинени, че са извършвали измами със семейни надбавки.

Проучванията сочат, че консервативният премиер Марк Рюте ще се задържи на власт.

Рекорден брой партии - 37, участват в надпреварата за 150 места в долната камара на парламента.

С полицейски час през нощта и забрана за събирания предизборната кампания в Нидерландия се проведе предимно чрез телевизионни дебати.

Изборните секции ще затворят врати в 21:00 ч. местно време (20 ч. по Гринуич). Заради Covidпандемията вотът се организира в три дни, а изборните секции са открити в нетипични места - например музеи и центрове за тестове.

На места избирателите дори могат да подадат бюлетината си, докато преминават с кола или велосипед покрай урните.

Временна избирателна секция в музея на Ван Гог, Амстердам

Критиците на премиера Марк Рюте го атакуваха за бавната имунизация, но не успяха да се разграничат достатъчно от правителствените политики по време на пандемията.

Самият Марк Рюте гласува в последния трети ден от изборния процес.

„Разбира се, че като премиер трябваше да поема отговорност за управлението на кризата и преди седмица имахме пресконференция и обясних какво ще правим занапред, как ще възстановим икономиката и компаниите ни, как ще възстановим здравния сектор, как да направим така, че в дългосрочен план средната класа в Нидерландия и малките и среден бизнес да получат данъчни намаления“, каза той.

Възрастните и хората от уязвими групи имаха възможност да гласуват по пощата или физически в понеделник и вторник в 1600 секции, а днес своят вот дават и останалите избиратели.

Вчера вечерта се проведе последния предизборен дебат, в който участваха Рюте и лидери на още 7 най-големи партии в страната, сред които и Герт Вилдерс, лидер на Партията на свободата, която е най-голямата опозиционна сила.

Марк Рюте, който е на власт от 2010 г., се очаква да спечели четвърти мандат за управление. Последните проучвания на общественото мнение показват, че партията на Рюте - Народна партия за свобода и демокрация е на път да поведе още една управляваща коалиция за четвърти мандат с 25% от гласовете.

На второ място се очаква да бъде антиислямската формация на крайнодесния Геерт Вилдерс - Партията на Свободата.

Второто място на Вилдерс вече е оспорвано от лявоцентристката партия Демократи 66 на Сигрид Кааг, която участваше в досегашното управление.

Зад кулисите на последния предизборен дебат в Нидерланция.Герт ВилдерсМарк Рюте

Но на тези избори има и нови кандидати и това може да направи нещата по-несигурни, отбелязва Франс прес и напомня, че след последните избори през 2017 г. преговорите за ново правителство отнеха седем месеца.

Общо 37 партии участват в борбата за 150-те места в долната камара на парламента. Това е рекорд. В страната, в която политическият пейзаж е фрагментиран, обикновено накрая се стига до комплексни коалиции.

Партията на Рюте досега разполагаше с 32 места в парламента и ръководеше 4-партийна коалиция, в която влизат освен гореспоменатите две парти и Християнският съюз.

В навечерието на изборите - в неделя, стотици хора изразиха недоволството си към правителството в столицата Хага, като полицията се намеси и разпръсна демонстрантите с водни оръдия.

Въведеният в края на януари от властите като част от мерките срещу коронавируса вечерен час също породи масови протести, прераснали в сблъсъци със силите на реда в цялата страна. Сега заради тридневните избори се прави изключение от вечерния час, за да могат хората да стигнат безпрепятствено до изборните секции.

Властите на Нидерландия първо въведоха много по-меки мерки срещу коронавируса, но през последните месеци затегнаха рестрикциите за работата на търговски обекти, за носенето на маски, за социалната дистанция и за влизането в страната.

Хага, 17 март 2021 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..

публикувано на 25.07.25 в 17:48

ЕК намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи

Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..

публикувано на 25.07.25 в 17:40
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза с липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26

Постъпилили са 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за работа при високи температури

От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 25.07.25 в 16:14

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00

Президентът: До края на годината в Сухопътните войски ще започне да постъпва модерна техника

Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..

публикувано на 25.07.25 в 15:42