„Очевидно в Европейския съюз е необходим компенсационен механизъм за разпределение на ваксините срещу Covid-19. Но е важно да се уточни, че здравеопазването не е общностна политика, а е задължение на държавите. Европейският съюз сме ние, а не те, тоест, решенията се одобряват от всички страни. Подходът на ЕС беше разумен и логичен - по отношение на разработка, на финансиране, на договаряне на цени на ваксините“. Това каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения.
Той подчерта, че много звена по веригата не си изпълняват ангажиментите, което създава проблемите с ваксинирането.
„Първият проблем е в отношенията с компаниите - производителки, голяма част от които не изпълниха своите договорни задължения. Сключените договори не бяха достатъчно коректни, защото не беше добре гарантирано, че компаниите няма да се изкушат да продават ваксини на трети страни срещу по-висока цена. Нито една държава на ЕС не участваше в тези преговори, затова беше упълномощена Европейската комисия. При разпределението на ваксините водещ принцип и сега е пропорционалното количество спрямо населението на страната. Особеността обаче е - съобразно заявките на всяка страна от различните видове ваксини. Тези страни, които са заявили ваксини от фирма, която не изпълнява задълженията си, не получават заявеното. Твърди се, че някои страни членки са водели отделни преговори с производителите за допълнителни количества. Тук се визира преди всичко Малта. Както и че са преразпределени част от предварително заявените количества за дадена държава към други държави, като се споменава Нидерландия. По смущаващ начин тук се намесва името на България. В официално нидерландско заявление се твърди, че една държава членка се е отказала от заявените количества, които впоследствие са били преразпределени сред останалите страни. В западноевропейски медии се появи информация, че тази страна е България. Правителството дължи на българските граждани информация по въпроса“, допълни Кючуков в предаването „12+3“.
Той посочи, че изникват и въпросите с качеството на сключените договори от страна на Европейската комисия, които не гарантират необходимите количества ваксини и санкциите, които могат да им бъдат наложени.
Любомир Кючуков коментира и проекта за дигитален имунизационен паспорт:
„Това е опит да се намери решение за облекчаване на пътуванията в страните в ЕС, без да има риск от зараза. Но мненията са разнопосочни, включително и заради призмата на антиваксърските настроения в някои членки. Основните възражения срещу подобен паспорт са тези за дискриминация“.
Интервюто с Любомир Кючуков можете да чуете в звуковия файл.
Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..
Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..
Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..
Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..
Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..
Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.