Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Късното усвояване на практически умения прави несигурни младите учители

Снимка: БГНЕС

Създаване на възможности за ранни стажове в училище и приобщаване на студентите към учителската професия – за това призовават образователни експерти, които се включиха в дискусията „Старт в професията учител“, организирана от „Гьоте институт“ - България. Според специалистите късното започване на стажовете и ненавременното придобиване на реалистична представа за професията са сред причините за отлив на младите учители, които по време следването се насочват към други възможности за кариерно развитие. 

През първите години от практиката след своето дипломирането младите учители са изправени пред особени предизвикателства като големи класове с нетърпеливи или уморени ученици, както и разговори с взискателни родители. Оказва се, че педагозите не са достатъчно подготвени по време на педагогическото си образование в университета, посочва Любов Мавродиева, представител на „Гьоте институт“ - България, и очертава основните предизвикателства на професията: 

„Мотивацията за учене, оценяването, специфичните особености на тази целева група, планирането на учебния процес. Проблемите тревожат абсолвентите и те се чувстват несигурни“. 

Причината за тази несигурност сред току-що завършилите преподаватели е късното усвояване на практически умения. Превръщането на учителската професия в привлекателна и желана възможност за кариерно развитие за студентите зависи от придобиването на повече опит по време на следването

Младата учителка Несрим Салиф преподава немски език в езиковата гимназия в Кърджали. Придобива увереност и самочувствие, както и знания за успешно представяне и комуникация, в рамките на едногодишния проект „Старт в професията учител по немски език“. Несрим е преминала през обучение в различни модули, след като е била напътствана от ментор в рамките на „мини-учителска практика“. Менторите са учители с дългогодишна практика, които също се подготвят за специалната си роля в проекта. 

Участниците в дискусията се обединиха около предложението за създаване на подобни менторски програми и изграждането на звена с квалификационни функции към всяко регионално управление на образованието. Идеята за създаването на мрежа от ментори е на национално ниво - младите учители да бъдат подкрепени в първите две години от старта в професията

От просветното министерство поясниха, че организирането на подобни менторски модели на национално ниво ще срещне трудности. Любка Стоименова, старши експерт по чужди езици, допълни, че начинаещите учители получават подкрепа в професионалното израстване от старшите преподаватели. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Границата между Израел и Сирия

Сирия обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня край Суейда

Сирийското президентство обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня след няколко дни на ожесточени сражения в южния сирийски град Суейда, населен предимно с друзи. В провинцията ще бъдат разположени нови сили, за да спрат смъртоносните сблъсъци между бедуински и друзски бойци. Още информация - от редактора Елизабет Гогова:..

публикувано на 19.07.25 в 12:21

Пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир" е овладян

Овладян е пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир".  Все още обаче има тлеещи огнища, които са под наблюдението на петима пожарникари в района.   Служители на горското стопанство на светата обител също на място и съдействат на огнеборците.   През последните седмици огънят на височина 2000 метра в горите на манастира периодично се..

публикувано на 19.07.25 в 12:16
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  От Пътната полиция напомниха, че шофирането в аварийната лента на магистралите вече се наказва е глоба от 1000 лв. и три месеца без книжка. След като камерите на ТОЛ управлението бяха свързани със системата на вътрешното министерство, вече са съставени и..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49