Нова книга, която разкрива точното рождено място на първия български възрожденец Паисий Хилендарски, беше представена днес. Тя е написана от археолозите проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов.
Изданието е озаглавено „Крепостта Кокалянски Урвич и късносредновековния манастир в нея”.
В тази нова монография са представени основните резултати от проучвания, продължили десетилетия за забележителната късноантична и средновековна крепост Урвич до софийското село Кокаляне. Това е един от най-дълго проучваните обекти, който е и съвсем близо до София – само на 5 км. През последните години там са били разкрити останки от манастир от 15-17 век. Неговото изграждане е станало, след като крепостта е била превзета и разрушена от османските завоеватели в края на 14 век. Археологическите изследвания показват, че обителта съществува до края на 17-и век или самото начало на 18-и век, когато е била опожарена.
Филип Петрунов, археолог от Националния археологически институт с музей към БАН и докторант в Нов български университет, е изложил проучванията си относно предметите от ежедневието и бита на монасите от манастира, накити, закопчалки и елементи от облеклото, монети от епохата на Османската империя, битова керамика.
Проучването на крепостта Кокалянски Урвич продължава. Досега там през годините са работили още проф. Димитър Овчаров (баща на Николай Овчаров), доц. Бони Петрунова (в момента директор на Националния исторически музей) и Виолина Кирякова (уредник в Националния исторически музей и докторант в Нов български университет).
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните участия на Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си. С него, по особено тържествен и специален..
Народният театър "Иван Вазов" представи новия си сезон. Той започва със заявката за "театър на три континента". Официално започва в събота, 13 септември, с 62-рото представление на "Великденско вино" с участието на Владо Пенев. Дни по-късно предстоят три премиери. Едната ще е следващият вторник и за първите пет поредни представления..
С премиера на книга за актрисата Емилия Радева започва днес есенният литературен сезон на Столичната библиотека. "Животът ми - едно добро представление" е заглавието на изданието, което ще бъде представено от съставителя на книгата и дъщеря на известните актьори Емилия Радева и Любомир Димитров Катерина Димитрова. Посетителите ще видят..
Книгата "Музеят на моето време" на Слава Янакиева представя колекция от фрагменти, в които личното свидетелство се превръща в общо послание за памет, род, загуби и надежда. Янакиева е културолог, преводач и университетски преподавател. Започва своето търсене в тишината на Covid пандемията. "Цялото бреме на времето, което мъкнем, трябва..
Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът", чийто основоположник е Стефан Данаилов, се открива за 29-а поредна година. Домакин е Пловдивският драматичен театър. Първото представление в афиша е спектакълът „Без кръв“ на Пловдивската трупа по едноимения роман на Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а сценичната адаптация..
Книгата "Етюд-и-те на София. 10 години в кадри" на фотографа Иван Шишиев запечатва едни от най-интересните и впечатляващи хора, места и събития в столицата ни през последното десетилетие. "Вече има публикувани над 18 000 кадъра, които разказват какво се случва в София и България. Публикувал съм и снимки от Ирак, Албания, Киргистан,..
Започна юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов Български Университет. Той отбеляза рекорден интерес – за участие се записаха 140 млади оперни певци от 30 държави. Ето кои са избраниците на Маестрата, след прослушването на 4-и септември на сцената на Софийската национална опера и балет:..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..