Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел показаха най-стария кош в света - от периода преди грънчарството

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иманяри са се възползвали от липсата на контрол по време на едно от противоепидемичните затваряния в Израел и са се опитали да проникнат в още неизследвани пещери край Мъртво море.

През април миналата година - месец след началото на карантината, се е наложило  археолози, техни доброволни помощници и младежи от курсовете за подготовка за армията, да отидат в пустинята за спасителна операция, за да не допуснат плячкосването на ценни артефакти

Находките бяха показани в лабораторни условия на 16 март в Йерусалим.

Младежи с подготовка по алпинизъм от курсовете за предвоенно обучение успяват да проникнат в една от пещерите Мурабаат в резервата Нахал Дарга в Юдейската пустиня. Попадат на най-интересната находка не просто за сезона в Израел, а в световен мащаб: огромен непокътнат кош с капак, който е изключително добре запазен поради високите температури и екстремното безводие в региона.

Кошът е от периода преди откриването на грънчарството. Това е най-старият кош в света, открит напълно непокътнат. Той има вместимост от 90-100 литра. Изработен е от растителен материал (палмови клонки), като методът на изплитане е необичаен. В момента на откриването е бил празен, но следва проучване на малкото пръст, запазена вътре и на полепналите микроскопични частици по стените му, за да бъде изяснено за какво е използван и какво е поставяно в него.

„Въпреки че тези наши находки са открити при спасителни работи, ние работим 3 години и половина по проект за разкопки и изследване на пещерите в Юдейската пустиня. Освен коша, който е уникален и е първото в света доказателство как са съхранявали продуктите преди откриване на грънчарството, намерихме откъси от свитъци отпреди 1900 години“, разказва проф. Офер Сион, ръководител на отдел в Управлението за античността.

Част от откритите върхове на стрели

„Това са нещата, които трябва да направите: говорете истината един на друг, дайте истинска и съвършена справедливост пред портите си. И не си измисляйте зло един на друг и не обичайте лъжесвидетелства, защото всичко това са неща, които мразя - заяви Господ." Тези думи от Книгата на пророк Захария са част от свитъците, открити през изминалата година в пещера, където еврейските бежанци са се укривали от римските гонения след въстанието на Бар Кохба. От пергамента са останали десетки фрагменти.

Това е първото откритие на ръкописи след намирането на последните библейски свитъци при археологически разкопки в Кумранските пещери. Преди повече от 60 години край Кумран бяха открити знаменитите свитъци, които са най-старите запазени преписи на Библията. 

Част от откритите монети

Освен това са намерени и монети от времето на въстанието на Бар Кохба, а също и части от дрехи и върхове от стрели. Интересно е, че свитъците са превод от иврит на гръцки. Знае се, че това е бил доминиращ език в страната, но се смята, че тези ръкописи са от синагога.

Климатичните условия са позволили изключително доброто съхраняване на свитъци и древни документи, които са изключително ценни за културното наследство. Цената им на световния черен пазар е изключително висока.

Фрагмент от Книгата на дванадесетте малолетни пророци

Намерени са още фрагменти и от Книгата на пророка Наум, а също и малко по-добре съхранен свитък от Книгата на дванадесетте малолетни пророци.

Сред уникалните находки е и мумифициран скелет на 6-годишно момиченце, наметнато вероятно от родителите си със завивка, която покрива само горната част на трупа, поставен във фетaлнa поза.

„Останките от момиченцето са отпреди 6 хиляди години. Частично мумифицираният скелет на детето е увит в плат. Било е погребано между два плоски камъка, в плитка, специално изкопана яма. Платът е около главата и гърдите, като малко одеяло, а крачетата му стърчат навън. Очевидно е, че при погребението са завили детето и са поставили краищата на покривалото под него, точно както родител покрива детето си с одеяло“, пояснява проф. Сион.

Малкият пакет, устоял толкова хилядолетия в ръцете на детето, се разпадна. Скелетът и покривалото му обаче са забележително добре запазени. Поради климатичните условия в пещерата тялото се е мумифицирало. Запазили са се частично кожата, сухожилията и дори косата. Предварително проучване на компютърна томография, проведено от д-р Хила Мей от Университета в Тел Авив показаха възрастта на мумията.“

Снимки в публикацията: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16