През април миналата година - месец след началото на карантината, се е наложило археолози, техни доброволни помощници и младежи от курсовете за подготовка за армията, да отидат в пустинята за спасителна операция, за да не допуснат плячкосването на ценни артефакти.
Находките бяха показани в лабораторни условия на 16 март в Йерусалим.
Младежи с подготовка по алпинизъм от курсовете за предвоенно обучение успяват да проникнат в една от пещерите Мурабаат в резервата Нахал Дарга в Юдейската пустиня. Попадат на най-интересната находка не просто за сезона в Израел, а в световен мащаб: огромен непокътнат кош с капак, който е изключително добре запазен поради високите температури и екстремното безводие в региона.
Кошът е от периода преди откриването на грънчарството. Това е най-старият кош в света, открит напълно непокътнат. Той има вместимост от 90-100 литра. Изработен е от растителен материал (палмови клонки), като методът на изплитане е необичаен. В момента на откриването е бил празен, но следва проучване на малкото пръст, запазена вътре и на полепналите микроскопични частици по стените му, за да бъде изяснено за какво е използван и какво е поставяно в него.
„Въпреки че тези наши находки са открити при спасителни работи, ние работим 3 години и половина по проект за разкопки и изследване на пещерите в Юдейската пустиня. Освен коша, който е уникален и е първото в света доказателство как са съхранявали продуктите преди откриване на грънчарството, намерихме откъси от свитъци отпреди 1900 години“, разказва проф. Офер Сион, ръководител на отдел в Управлението за античността.
„Това са нещата, които трябва да направите: говорете истината един на друг, дайте истинска и съвършена справедливост пред портите си. И не си измисляйте зло един на друг и не обичайте лъжесвидетелства, защото всичко това са неща, които мразя - заяви Господ." Тези думи от Книгата на пророк Захария са част от свитъците, открити през изминалата година в пещера, където еврейските бежанци са се укривали от римските гонения след въстанието на Бар Кохба. От пергамента са останали десетки фрагменти.
Това е първото откритие на ръкописи след намирането на последните библейски свитъци при археологически разкопки в Кумранските пещери. Преди повече от 60 години край Кумран бяха открити знаменитите свитъци, които са най-старите запазени преписи на Библията.
Освен това са намерени и монети от времето на въстанието на Бар Кохба, а също и части от дрехи и върхове от стрели. Интересно е, че свитъците са превод от иврит на гръцки. Знае се, че това е бил доминиращ език в страната, но се смята, че тези ръкописи са от синагога.
Климатичните условия са позволили изключително доброто съхраняване на свитъци и древни документи, които са изключително ценни за културното наследство. Цената им на световния черен пазар е изключително висока.
Намерени са още фрагменти и от Книгата на пророка Наум, а също и малко по-добре съхранен свитък от Книгата на дванадесетте малолетни пророци.
Сред уникалните находки е и мумифициран скелет на 6-годишно момиченце, наметнато вероятно от родителите си със завивка, която покрива само горната част на трупа, поставен във фетaлнa поза.
„Останките от момиченцето са отпреди 6 хиляди години. Частично мумифицираният скелет на детето е увит в плат. Било е погребано между два плоски камъка, в плитка, специално изкопана яма. Платът е около главата и гърдите, като малко одеяло, а крачетата му стърчат навън. Очевидно е, че при погребението са завили детето и са поставили краищата на покривалото под него, точно както родител покрива детето си с одеяло“, пояснява проф. Сион.
„Малкият пакет, устоял толкова хилядолетия в ръцете на детето, се разпадна. Скелетът и покривалото му обаче са забележително добре запазени. Поради климатичните условия в пещерата тялото се е мумифицирало. Запазили са се частично кожата, сухожилията и дори косата. Предварително проучване на компютърна томография, проведено от д-р Хила Мей от Университета в Тел Авив показаха възрастта на мумията.“
Снимки в публикацията: ЕПА/БГНЕСНад 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..