Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Буря от портрети във фоайето

Фотографът Боряна Пандова разказва пред "Изотопия" за изложбата си с над 30 фотографии на именити хора от света на киното

Димитър Маринов
Снимка: Боряна Пандова


"Изотопия" влиза във фоайето на "седмото изкуство". Фотографът Боряна Пандова разказва за откритата на 19 март изложба от портрети на над 30 личности от света на киното, гостували през последните години на "София Филм Фест". Боряна ни споделя как е уловила с апарата си Димитър Маринов, Вим Вендерс и Тери Гилиъм, както и редица други кино знаменитости.

Щуро и вълнуващо

Боряна е официален фотограф на "София Филм Фест" от 2014 г., снима портетите от 5 години. Ирмена Чичикова
"Малка лудост, щуро приключение, което очакваме с вълнение всяка година", казва тя за "Портрети от фоайето". Какво толкова им е щурото, пита я "Изотопия":

Тя отговаря: "Щуротията е свързана с опита да направиш портрет на непознат човек, с когото да се запознаеш непосредствено преди самата снимка и това да се случи за 5-10 минути във фоайето, през което минава той на път за събитие, за което е ангажиран".

Според Боряна всичко, което се случва от едната и от другата страна на камерата, е свързано с биографията, опита и знанията както на снимания, така и на снимащия.

"Всеки път е различно. Вълнението е голямо, защото колкото и снимки да прегледаш, колкото и да си запознат с творчеството на съответната личност, не можеш да знаеш какво ще е неговото отношение към доверието, към близостта. Дали ще се харесате и ще се изгради ли някаква взаимност по време на снимката. Дори да имам предварителен план за снимката, той не винаги се случва", продължава тя. 

Вим ВендърсВисок Вим Вендерс и изпуснатата маса

Повечето от заснетите от Боряна знаменитости са оставили ярки спомени. Тя си спомня за Вим Вендерс: "Снимката започна със строежа на нашето импровизирано студио във фоайето на Дома на киното. Трябваше да се направят някои размествания на мебели, за да опънем нашите няколкостотин килограма желязо за само 5 минути снимане. Всичко започва с това как си изпуснах една маса върху крака. Снимката съм я минала някак си на магия. Спомням си, че съм някъде там и че Вим Вендерс е много висок."

Най-сниманото парче брезент и "кокошият трактор"

Който иска да рабере каква е връзката между "Бразилия" и село Макоцево, община Горна Малина, може да посети изложбата на Боряна, казва ни самата тя. Отговорът е...парче брезент.

На вашето внимание и историята...Фотографката решава да си направи био градинка и с тази цел създава т.нар. "кокоши трактор", вид подвижен кокошарник без под. Това съоръжение стои покрито с парче брезент. След няколко години неуспешно дистанционно земеделие, подложеният на вятър, слънце, замръзвания, следи от ръжда и други дейности, брезент се превръща в интегралния пънкарски фон, на който правя портретите. 

"Реших, че на черно-бяла фотография ще стои чудесно и бях права", казва Боряна 

Въпросното парче брезент е изложено в галерията и всички посетители могат да се позабавляват: "Настройвате камерите на телефоните на черно-бяло и започвате да си правите селфита или портрети."

За кокошките разбрахме, да видим сега как в историята се намесва Бразилия. Началото на изложбата "Портрети от фоайето" е поставено още през 1985 г., когато Боряна е на 6 години. Как така? Боряна разкрива тайната: "Това е годината, в която е създаден филмът "Бразилия" и понеже гостуването на режисьора на лентата Тери Гилиъм в България беше причината да започнат да се правят тези портрети, оттам идва тази шега". 
Тери Гилиъм
Началото е свързано с фенски емоции. През 2016 г. Тери Гилиъм е гост на "София Филм Фест". Боряна, която е негов заклет фен, е протоколен фотограф на събитието. "Не можах да мирясам докато не измисля как да направим нещо, оставащо трайна следа и за града, и за фестивала. Нямах възможност да се случи в студио и да е организирано. Така тази лудост стана запазена марка на портретите. Затова се казват и „Портрети от фоайето“.

Боряна си спомня за първия портретиран  - Тери Гилиъм: "Беше един от най-лесните портрети, които направих. Тери Гилиъм беше съгласен с абсолютно всичко, което предложих - без да бъде снизходителен, без да бърза, вложи цялата си енергия и внимание. Получиха се много снимки и беше трудно да се избере коя да остане в изложбата. Беше много лесно и приятно."

Приятно и лесно е също да чуете чуете цялото интервю с Боряна Пандова, има го в звуковия файл.

Използваните снимки са от сайта на Боряна Пандова и са включени в изложбата "Портрети от фоайето".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Мирчева, гост в рубриката "Горещи сърца", призовава да не губим същината си като народ

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди.   „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..

публикувано на 25.05.25 в 06:43
Стилиян Иванов

Режисьорът Стилиян Иванов: Народ без минало няма бъдеще

"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов .  "Възстановяването на..

публикувано на 24.05.25 в 12:57
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51