Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отварят две детски градини в София за децата на медици на първа линия

Снимка: БГНЕС

Две детски градини в София ще бъдат отворени за децата на медиците на първа линия.

"Концепцията е ясна, трябва да помогнем на родителите, които са пряко ангажирани в това да спасяват човешки животи, да се грижат за нашето здраве. Последният път, когато имахме подобно решение беше свързано с предишното по-голямо затваряне. Тогава стоеше въпросът за  децата на хората, които работят на първа линия - медиците. Тези, на които разчитаме най-много за справяне със ситуацията, в която се намираме, както и предишния път направихме съответния анализ. Определени са две детски заведения - 117 "Надежда" и 124 "Бърборино", които ще работят", каза заместник-кметът по култура Тодор Чобанов.

Културният календар на София на Столичната община за 2021 година бе приет от Столичния общински съвет.

"Културният календар на София е традиционният инструмент, с който ние боравим през всички тези години. Философията в него е по-различна от тази в програма култура, докато в програма "Култура" традиционно насочваме към нови събития, към различни експериментални форми, неща, които тепърва ще се утвърждават. В културният календар философията е да подкрепим това, което се е наложило на сцената, в София, в нашето културното пространство".

За подкрепа на творците, които останаха без работа беше създадена програма "Солидарност за културата", припомни той.

"В национален фонд "Култура" са доста повече средствата от предишни години и вече вървят някои от инструментите, насочени към творците. Нашата философия е, че държава и община трябва да действат заедно в тези тежки за културата времена. Ние ще продължим да финансираме нашите събития, въпреки трудностите в бюджетната сфера, ще продължим да подкрепяме проекти. Ще направим всичко по силите ни творците да получат повече подкрепа". 

Над 12 хиляди деца в София се очаква да бъдат записани в първи клас наесен. За първи път те ще кандидатстват през нова електронна система, която беше одобрена от Столичния общински съвет. Критериите не се променят. Документите за кандидатстване ще бъдат проверявани по служебен път.

Свободните места за първокласници е по-голям от броя деца, които трябва да тръгнат на училище, посочи зам. кметът по образование Тодор Чобанов:

„Държа да успокоя, че броят на местата в столичните училища, 168 училища - имаме общински, има и частни разбира се, има и държавни, но броят на местата за деца в първи клас е много по-голям от броя на децата, така че има възможност всяко дете да бъде прието и ще направим всичко необходимо за една гладка кампания. Във всяко от тези училища вече вървят обученията. Ще има човек, който ще може, ако родителят няма техническа възможност или друга да направи своята регистрация онлайн, ще има навсякъде хора във всяко училище, които ще могат да извършат за родителя тази задача“.

Чобанов коментира още: "Това, което много ме радва е, че с изключение на едно обстоятелство, което е особено, става дума за осиновените деца, всички останали 11 обстоятелства ще ги проверяваме изцяло служебно, автоматизирано".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31