Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разказ от бедуинското селище Дириджат

Снимка: pixabay.com

Израел откри летището си за туризъм, въпреки че строгите противоепидемични мерки силно затрудняват международните пътувания. С първите туристи след локдауна в пустинята Негев бяха и кореспондентите на БНР Феня и Искра Декало, които разказват от бедуинското селище Дириджат.

„Камилите пристигнаха“ - вестта се носеше над селището. От всички къщи излизаха възрастни и деца и бързаха към пътя от Мъртво море. Към тях се движеше керван. Заради седмиците с проливни дъждове, всички камили от селището бяха „изведени“ към каменистите брегове на Мъртво море. Трябваше да пазят тънките им глезени от калта. Сега „корабите на пустинята“ се завръщаха в бедуинското селище. То далеко не отговаря на представите ни за шатри и забулени мъже и жени в бели дрехи. Това е селището с най-много дипломирани лекари специалисти и аптекари на глава от населението, може би в целия Близък изток. Невероятното преобразяване започва от 1963-та година. Странната история на дедите си разказва Джабар Абу Хамат, дипломиран гид:

"Навремето, прадядо ми повел семейството си на юг. Имал достатъчно злато, за да купи земя. Това се случило през 1878 г. и пустинята Негев още била част от Османската империя. Не искал да плаща данъци, нито синовете му да служат в турската армия. Заселил се в пещерите на хълма над землището на своите 3 хиляди декара обработваема земя. В пещерите са живели и потомците му до 1963 г., когато Израел признава собствеността ни. Първото, което построили, е било училището. Най-важно за тях е било да дадат образование на децата си. След завършване на селската гимназия повечето младежи отиваха да участ медицина. Сега в израелските болници от най-южната до най-северната час на страната работят лекари, които са родени и продължават да живеят в Дириджат. При следването си в чужбина много от тях се женят, така че имаме снахи от цяла Европа. Те са състоятелни хора, построиха си големи и модерни къщи, предпочитат да пътуват до работата си в големите градове.

Макар и не толкова популярна като на лекарите и аптекарите е професията на юристите. Имаме 12 уважавани магистрати, които работят в Йерусалим, но много ни помагат да благоустроим селището. Това не е лесна работа. Има няколко организации в Израел, които трябва да се грижат за бедуините от пустинята Негев, но те вместо да си помагат, си пречат. Например, беше истинска одисея да водоснабдим Дириджат. Наложи се всичко да откопаем и поправим със собствени сили. И досега нямаме достъп до централното електроснабдяване, въпреки че кабелът минава само на 15 метра от селището. Единствените, които получават ток от Израел, са училището, поликлиниката и кметството. Всички останали сме на слънчеви батерии и генератори.

Въпреки икономическата криза заради пандемията, ние сме единственото селище в Израел с нулева безработица. При нас е срамно, ако някой не се труди. За съжаление все повече застаряват хората, които обработват земята. Надаваме се да се засили интересът към съвременните технологии в земеделието и това да привлече повече от випускниците на училището към агрономство и агроинженерство.

При нас липсва и престъпност. По-скоро имаме собствени начини да опазим имуществото си от набезите на други бедуини. Не мога да разбера как Израел, който има технологии да насочи ракета в зала, където има 7 души, които заседават около една маса, и да убие само един от тях, а другите да остана невредими, не може да проследи открадната кола, която бедуински крадци отвеждат за продан в Палестинската автономия. Не искам да коментирам... При нас наистина няма престъпност, дори не е прието да се пуши. Единственото кафето е голямото ни удоволствие. То се пече в нещо като голяма метална лъжица, така че някои зърна леко да прегорят, за да бъде приятно горчиво. След това се чука в огромен хаван.

Ритъмът на това чукане най-напред напомня на ход от камила, след това на препускане на кон, накрая звукът е като призив към всеки, който го чува, да дойде да пийне кафе при домакините".

В селището не са загърбили и туризма. Има 20 дипломирани екскурзоводи и собствена туристическа фирма. Предлагат на туристите и да пренощуват в пещерите, където преди са живели дедите им. В нишите в скалата са били оборите на кравите, конете и камилите. В свободното от училище време там работи гимназистът Атия Абу Хамат:

"В селището сме 1500 души от една фамилия. Уважавани сме от цял Израел и в чужбина, но не и от съседните села. Те не биха дали за жена на наше момче дори дъщеря на съвсем изпаднало семейство. Не биха взели наше момиче дори за четвърта жена на крайно бедни бедуини. В нашето село почти няма човек с повече от една съпруга. Традицията е да ѝ осигури максимално висок стандарт на живот. При нас има две матури. Преди да завършат училище и момчета, и момичета преминават много строг изпит пред старейшините на селото. Те са по домакинство и умение да спазват традициите. След това вече придобиват висше образование. Не се прави разлика дали ще учат момчетата, или момичетата. По това се приближаваме към европейските ценности, но другите бедуини ни считат за отстъпници“.

Репортаж на Феня и Искра Декало в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служители на МВР в Благоевград заловиха половин килограм кокаин

Половин килограм кокаин са задържали криминалистите от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Наркотикът е бил открит при проверка на автомобил, оставен на паркинг в района на стария път за село Рилци. Кокаинът е бил скрит в задната гума на автомобила.  На място е задържан 53-годишен мъж от Благоевград. В хода на работата по случая..

публикувано на 22.07.25 в 13:18
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Да не създаваме изкуствена криза, никой не е ограничил инфлацията до нула

Държавата се опитва да замрази цените за година и половина, предупреди Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки България". Реакцията ѝ е провокирана от оповестения проект за изменение на Закона за въвеждане на еврото, с който правителството цели да предотврати спекула: "Ние работим, за да осигурим продоволствената..

публикувано на 22.07.25 в 13:12
Александър Кьосев

Проф. Александър Кьосев: Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем

Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада, и този път нещата са опрели на кокал, предупреди университетския преподавател и културолог проф. Александър Кьосев в интервю пред БНР. Името му е сред интелектуалците, подписали писмо до ЕП, ЕК и други европейски институции, с призив за по-сериозен..

публикувано на 22.07.25 в 13:08

Забрана за изпреварване за тирове на АМ "Тракия" край Пазарджик

Забрана за изпреварване за тежкотоварни автомобили е въведена на едно от най-натоварените трасета в страната - в участъка между 70-ия и 90-ия километър на магистрала "Тракия" в област Пазарджик.  В двете посоки на движение на магистралата са монтирани общо 36 нови знаци. Мярката се въвежда пилотно в избрания участък, като целта е да се..

публикувано на 22.07.25 в 12:48
Драгомир Цанев

Драгомир Цанев: Работещи енергийни програми - само със самоучастие на домакинствата!

Все още нямаме възможност да определим на национално равнище кой е енергийно беден. Това обясни пред БНР Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", след като стана ясно, че страната ни може да  разполага с близо 5 милиарда лева от Европейския климатичен фонд , които да разпредели сред нуждаещите..

публикувано на 22.07.25 в 12:45
Последици от възникналия пожар на територията на село Безден.

Локализиран е големият пожар край Костинброд

Локализиран е големият пожар край селата Опицвет, Безден и Богьовци до Костинброд. Общината обяви частично бедствено положениe.  Главен инспектор Бойко Стоянов от Националната пожарна обясни, че има остатъчни райони с огън: "По всички фронтове няма горене. Остатъчното горене е вътре в самия пожар. Има защитени къщи. Означава, че няма как..

публикувано на 22.07.25 в 12:29
Снимката е илюстративна

Районът на потушения пожар между Виноградец и Карабунар остава под наблюдение

Районът между селата Виноградец и Карабунар, където вчера избухна голям пожар, в близост до 73-и км на АМ "Тракия", остава под наблюдение до 17.00 часа днес.  Късно снощи пожарът беше напълно потушен. Все още няма информация за размера на изгорелите лозови и житни масиви. Овладяха големия пожар около Виноградец и Карабунар Тази сутрин е..

публикувано на 22.07.25 в 12:08