"Родителите ми бяха учители и аз мисля, че от тях съм поела това да бъда педагог, защото много бързо след завършване на режисура станах педагог", каза за БНР проф. Надежда Сейкова.
Тя е била преподавател от 1954 до 2002 година в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". След това е преподавала в Благоевград, Варна, Пловдив до 2020 година.
Режисьорът Възкресия Вихърова сподели, че никога няма да забрави обучението си при проф. Надежда Сейкова:
"Когато си студент не можеш да разбереш какви уроци получаваш, не можеш да разбереш какво се случва".
Проф. Надежда Сейкова каза, че е научила студентите си да работят много, да мислят и да са всеотдайни:
"Почти всичките ми студенти са всеотдайни на театъра. Аз не искам да откривам себе си, аз откривам какво те са надградили над това, което съм им дала и колко са се развили и се радвам на всичко това".
Светослав Добрев, актьор в Младежкия театър в София, каза, че се среща често с проф. Надежда Сейкова:
"Тя винаги първо казва много хубави думи, но тогава следва "но", хубавото го забравяш и се вслушваш в това, което следва след "но". Проф. Сейкова и днес като ни гледа винаги има какво да ни каже полезно за нас самите. Аз не мога да го нарека и критика, по-скоро това са неща от професията, които можеш да изтървеш, дори когато си с опит, някъде не си се замислил, нещо не си го доизпипал като хората. Винаги това като се каже, после като го провериш виждаш, че е абсолютно вярно и правилно".
През 1981 година проф. Сейкова става първата жена ректор на Театралната академия. И съвместява преподавателската и административната работа до 1987 година.
Проф. Надежда Сейкова е носител на престижни национални и международни отличия, сред които: орден „Стара планина” I степен за изключителни заслуги в областта на културата (2011), голямата награда „Аскеер” за цялостен принос към театралното изкуство (2014),„Икар” за изключителен принос към българския театър (2016), почетната награда за театрална педагогика на френската академия за театър и кино „Флоран” (2019).
Точно на рождения си ден тази година - на 28 февруари проф. Надежда Сейкова беше удостоена с Почетен знак на Президента на Република България за значим принос към българската култура и духовност и по повод нейната 90-годишнина.
Повече можете да чуете в звуковия файл."Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..