Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Марински: Великият пост е подготовка да успеем духовно да преживеем пасхалната радост

Храм „Св. Висарион Смоленски" в Смолян
Снимка: Фейсбук-храм „Св. Висарион Смоленски"

Великият пост е период от седем седмици в християнството, който предхожда най-големия християнски празник Възкресение Христово. Това е най-продължителният и важен постен период в годината, част от подготовката за Великден.

Великият пост е време на посвещаване на човека на Бог, по примера на Христос, който е прекарал четиридесет дни в пустинята в пост и подготовка за своята жертва за човека.

"Постът не трябва да се приема като диета. Става въпрос за християнски пост, защото целта на християнския пост е не да ни направи вегани, нещо, което е много модерно днес, и много хора се обръщат към този начин на живот. В основата си Великият пост е подготовка да успеем духовно да преживеем пасхалната радост. Явно човек няма да успее да почувства тази тържественост, на тази пасхална нощ, ако преди това по някакъв начин не подготви себе си. Тази подготовка се отнася за всеки аспект от нашия живот", каза отец Иван Марински от катедралния храм „Св. Висарион Смоленски".

През Великия пост човекът скърби заради своята греховност, станала причина за жертвата на Иисус Христос. Човекът трябва да преосмисля поведението си и да се моли да му бъдат простени греховете, за да се пречисти тялом и духом.

За този период има специален сборник с песнопения, така наречения Постен триод, който съдържа кратък канон обикновено с покаен характер за всеки ден от поста.

"Аз бих посъветвал всеки, който има възможност да посети тези прекрасни великопостни богослужения, да се потопи в тяхната атмосфера, а тя е много особена атмосфера на монотонност, която не те раздвоява, дава ти възможност да започнеш да се вглеждаш вътре в себе си", допълни отец Иван Марински. 

Молитвата е живот по Бог. Молитвата е сила, ободряване и радост. Чрез Божията благодат и нашите старателни усилия, молитвата ни издига от нашата изолация до съзнателно, любящо общуване с Бог, в което всичко се усеща в нова светлина. Молитвата става личен разговор с Бог, дихание на душата, предвкусване на блаженството, на Царството Божие.

Как да се молим? Само Светият Дух може да ни научи да се молим както трябва. Просто както едно дете се учи да ходи чрез самото ходене, така можем най-добре да се научим да се молим чрез молитвата, уповавайки се на Божията помощ, с отдаденост на цялата си душа на молитвата. Мисли относно значението на всяка дума, с която се молиш, както ни съветва Евангелието. Направи я твоя лична молитва. Бъди постоянен в молитвата. Не се отдавай на безгрижност и небрежност. Подсили молитвата си чрез жива вяра в Бог, с дух на прощаване спрямо другите и истински християнски живот. Според Божието писание: Ако ние се молим дълбоко в нашите сърца, ние преуспяваме в молитвата.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51