Централната избирателна комисия проведе онлайн обучение с членовете на Районните избирателни комисии, след което много въпроси са останали без отговор. Един от тях е как ще бъдат обучени членовете на секционни комисии. В условия на ограничителни мерки това може да стане само по електронен път, но възниква проблемът как ще бъде направена връзката с 3329 членове на секционни комисии в област Велико Търново, защото никой не разполага с техните електронни пощи, коментира Десислава Йонкова, председател на РИК:
„Имайте предвид, че нито има база данни с електронните адреси в Районната избирателна комисия, нито в общините, нито в партиите, а единственият начин, по който може да се направи обучение в момента, е онлайн. Централната избирателна комисия последствие ще ни осигури някаква платформа, чрез която хората ще могат да се свързват. Ще разчитаме на пресата, ще предоставяме информация на общините, на партиите, за да може максимално да се оповести, че на сайта на РИК предстоят обучения. Все още не е направен график, нито се знае чрез коя система, но така или иначе в рамките на една седмица това нещо ще бъде популяризирано“.
С 20 решения на РИК Велико Търново досега са сменени 126 членове на секционни комисии. Хората се отказват, защото са се разболели или напускат населеното място, посочи част от причините Десислава Йонкова и прогнозира, че предстоят още много смени, въпреки увеличения размер на заплащането тази година за работата на комисиите. Възможността за ваксина за членовете на секционните комисии не е причина за текучеството на хора, категорична е Йонкова:
„Не мисля, че може да се прави такъв паралел, по никакъв начин. Всички, които имаха желание, им се предостави възможност от държавата чрез РЗИ, направиха се няколко места, на които да се ваксинират. Ние нямаме окончателна бройка на тези, които се ваксинираха, доколкото информацията директно отиде при РЗИ, но процентът не е много голям. Смятам, че нямаме и 20 % от тези лица, които ще участват, така че не мисля, че ваксинирането по някакъв начин беше водещо или в обратен смисъл на участието на гражданите“.
От 24 до 31 март хората, поставени под карантина, могат да подадат заявление до общините, че желаят да бъдат посетени от подвижна избирателна кутия, за да гласуват. След това ще се сформират тези подвижни секционни комисии, които са различни от комисиите за хората с увреждания. Не е оптимално повече от 20-25 адреса да бъдат посетени от една комисия, казва от дългогодишния си опит като председател на Районна избирателна комисия във Велико Търново Десислава Йонкова. Тепърва ще се уточнява като застане комисията пред вратата на карантинирания той къде ще попълва бюлетината.
Очертава се и друг проблем. Няма желаещи, които да влязат в Covid отделенията на болниците за секционни комисии, които са различни от болничните комисии за останалите пациенти. Към 22 март в област Велико Търново са хоспитализирани 245 пациенти с коронавирусна инфекция.
„Самото сформиране на такава секция няма да има никаква законова или технологична пречка. Въпросът е, че по наши данни, за момента никакви лица, които да са желаещи да влязат в едно такова отделение и да сетят 12 часа в такава среда, независимо че ще бъдат оборудвани, ще имат маски, ръкавици, специално облекло. Не съм убедена, че ще има желаещи да участват в тази част на изборния процес, имайте предвид, че не е служебно назначаването - лицата трябва да заявят желание да участват във всеки един етап от изборите“, коментира Десислава Йонкова.
Шансът е медици от ковид отделенията да пожелаят да станат членове на такава избирателна комисия, ако има желаещи пациенти да гласуват, и партиите, имащи право на квота, да ги припознаят и предложат, а след това медиците вместо да се грижат за пациентите, да излязат от отделенията и с часове да чакат в РИК за предаване на протоколи и бюлетини, попълнени в Covid среда.
До момента жалбите, постъпили в РИК Велико Търново, са основно за разлепване на предизборни плакати на нерегламентирани места. Извършителите на това нарушение не са установени и на кметовете на населените места е разпоредено да ги премахнат.
Чуйте и звуковия файл.Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..