Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение „Аутизъм днес“ прави три нови центъра за деца с аутизъм

Със средствата от продажба на тениски ще бъдат ремонтирани помещения в Бургас, Враца и София

Снимка: Сдружение „Аутизъм днес“

Ако на 2 април получите като подарък тениска с надпис „Аз помагам“, символично се включвате в благородна кауза. Това е инициатива на Сдружение „Аутизъм днес“, което с помощта на бизнеса започна едноименната кампания. Целта е да се съберат средства за ремонт на три нови центъра за деца с аутизъм в България. До момента такива центрове действат само в София и Плевен. 

2 април е Световният ден за информираност за аутизма.

Тези деца са около нас - трудно ще разберете за техния аутизъм, но те се нуждаят от нашата помощ и разбиране. За Владислава Цолова развитието на децата с аутизъм зависи и от обществото и условията, които се създават за това. Преди години тя създава център първо в София, а после и в Плевен. Сега има амбицията за още три.

Идеята е в тези центрове да се предлага високопрофесионална терапевтична грижа. Там се прилага поведенческа терапия, която засега е най-мощният инструмент за социализация на децата с аутизъм.

През 2021 г. ни предстои да открием центрове в Бургас, Враца и втори в София. Сградите, които ни предоставят общините, са в лошо състояние и ги ремонтираме само с дарения“, разказва Владислава Цолова в предаването „Преди всички“ на БНР.

Затова средствата от закупуване на тениска „Аз помагам“ ще подпомогнат каузата по изграждането на тези три нови центъра.

Тениските могат да се закупят от сайта на Сдружение „Аутизъм днес“ или от страницата им във Фейсбук. Търсят се и доброволци, които да раздават тениски на обществени места.

Имаме дарители, които искат да закупят тениски, без да си ги получават, а само да се раздават, с цел информираност, с цел подпомагане на каузата“, поясни Владислава Цолова.

2 април сдружението отбелязва ежегодно с различни инициативи – една от тях е осветяване в синьо на знакови сгради.

„В годините от 2010-та до момента правим всяка година събития, концерти, осветяване в синьо на знакови сгради. През 2016 г. осветихме Президентството в синьо, за първи път в историята на България, осветявали сме Софийския университет, Мавзолея в Плевен, НДК.“

Физически хората с аутизъм изглеждат като всички останали и не се различават, но имат проблем във възприятието и преработването на информацията от околния свят, съответно с поведението, допълни Владислава Цолова. „Не са съвсем като всички и се нуждаят от повече разбиране и подкрепа.“

По време на първия локдаун миналата година, когато били спрени индивидуалните програми на децата от наличните центрове, доста от децата, които не са имали и онлайн занимания, са проявили регрес в развитието, посочи още Цолова.

„Сега продължаваме да работим в индивидуални условия. Заповедта на министъра не забранява работата в индивидуални сесии, особено с цел терапия.“

Владислава Цолова отправя препоръка към родители, които забелязват особености в развитието при по-малките деца, да потърсят възможно най-рано консултация

Повече по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08