За гостуването на легендарната пианистка Марта Аргерич у нас по покана на Софийската филхармония се говори отдавна. Ограниченото количество билети за концерта, който трябваше да бъде на 24 март с 30% публика в зала "България", бяха изкупени за часове и меломани от различни части на страната се готвеха да пътуват до столицата, за да присъстват. До момента, когато беше обявено, че от 22 март, заради пандемията, културните събития отново ще бъдат отменени - засега по план за 10 дни, но точно когато трябваше да се състои най-очакваната музикална среща за сезона.
Ръководството на Филхармонията - в лицето на директора и диригент Найден Тодоров, смекчи удара, като преформатира концерта и на 25 март той ще се състои, само че без публика в залата, а с онлайн-стрийминг през една от утвърдените за това интернет платформи.
Марта Аргерич вече е в София и вълнения все пак има. Тя ще си партнира с японката Акане Сакаи в "Карнавал на животните" от Камий Сен-Санс и с българина Евгени Божанов в Двойния концерт на Франсис Пуленк, а те двамата пък ще изсвирят заедно Концерт за две пиана от Моцарт.
Акане Сакаи отдавна работи с Марта Аргерич - не само свири с нея в дуо, но е и артистичен координатор на фестивала под егидата на пианистката в Хамбург. Като всички музиканти с международна кариера, и тя е загубила огромна част от ангажиментите си в последната една година, била е задълго при семейството си в Япония, но сега се радва най-после да има концерт - в София, където идва за първи път. Смята, че пандемията е тежък период за творците, но пък дава поле за размисъл - дали нещо не трябва да се промени генерално.
На въпроса дали има шанс фестивалът в Хамбург да се състои тази година, тя отговори:
„За момента все още подготвяме порденото издание през юни, но ми изглежда доста трудно за осъществяване. Изобщо не знаем как ще се развие ситуацията, а да направим фестивал онлайн, с артисти, които трябва да пристигнат от всички посоки на света, ми изглежда твърде сложно. Все още не знам, само се надявам да можем да го осъществим тази година, защото миналата беше невъзможно. Фестивалът е винаги в края на юни и Евгени Божанов всеки път участва. Поканен е и тази година, разбира се, но оставаме с надеждата да можем да го направим, както го планираме.“
Как избират програмата за концертите, когато свирят заедно с Марта Аргерич, попитах Акане Сакаи.
"Специално за този концерт в София изискването беше да свирим концерти за две пиана, а те не са чак толкова много. Освен това тя не свири всички, а само няколко от двойните концерти са в репертоара й, така че не беше трудно да конструираме програмата: творбите от Пуленк и Моцарт са важна част от клавирната музика, а "Карнавал на животните" ние с Марта свирим много често и е истински забавна пиеса, така че беше лесно наистина.”
Права ли съм да отбележа, че Марта Аргерич все повече и с все по-голямо удоволствие свири в клавирни дуа, освен в други камерни ансамбли?
„Да, мисля че свири доста често в клавирни дуа напоследък. За късмет, имам щастието аз да съм един от нейните партньори - през 2019 г. направихме голямо концертно турне в Япония точно преди пандемията. Беше чудесно!“
Чисто емоционално - какво е да свириш с Марта Аргерич?
„Да свиря с нея? О, това е чиста наслада! Но, разбира се, ми се иска да свиря колкото се може по-добре - всеки може да научи толкова много от нея и нещата се случват много спонтанно - не толкова планирано и репетирано, колкото като хепънинг, на мига.“
Това каза за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" японската пианистка Акане Сакаи - една от честите сценични партньорки на Марта Аргерич.
Можете да чуете интервюто в първия звуков файл.
Дълго след края на първата репетиция със Софийската филхармония и Найден Тодоров тримата солисти продължиха да свирят в различни конфигурации на двата рояла, осигурени специално за концерта в четвъртък.
Нашият прочут пианист Евгени Божанов, който живее в Германия, често работи с фирмата, която ги предоставя, а вълнението му сега е голямо, защото след дългогодишно познанство с голямата Марта Аргерич и много участия в нейни проекти, дойде денят, в който за първи път ще свири с нея. Тези няколко дни в София са шансът им да стиковат интерпретациите си на Двойния концерт от Франсис Пуленк (репетираха и Соната за две пиана от Моцарт).
Разговорът с именития ни пианист започна от неизбежното усещане за безизходица и липса на свобода за музикантите, които не могат да изнасят концерти по света заради пандемията от Ковид-19. Спасението за него - студентите, на които преподава в Университета по изкуствата Folkwang в Есен, Германия.
Интервюто можете да чуете във втория звуков файл.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...