Висшият съдебен съвет (ВСС) прие правила за подбор на прокурор, който да разследва главния прокурор и неговите заместници, но отложи за следващо заседание решението дали да открие и веднага да спре изборната процедура докато Конституционния съд се произнесе дали новата правна фигура съответства на Основния закон.
Съдът беше сезиран от президента Румен Радев още преди да започне да тече 3-месечният законов срок, в който съдебните кадровици бяха задължени да изберат т.нар. специален прокурор.
Дебатът протече в отсъствието на главния прокурор, а въпросът за замразяването на процедурата беше поставен от Цветинка Пашкунова веднага след одобряването на правилата.
Тя напомни, че на 24 февруари президентът Румен Радев е сезирал Конституционния съд, а на 9 март съдът е допуснал разглеждане на възраженията му по същество.
„Един от аргументите за нарушаване на член 6-и от Конституцията - равенство на гражданите пред закона, е и процедурата по избор, която е различна от тази, която се предвижда за останалите прокурори“.
Според председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и самата Пашкунова при висящо дело в Конституционния съд Висшият съдебен съвет няма друг ход, освен да замрази процедурата за избор на надглавен прокурор:
„Само по този начин ще спазим закона и същевременно ще гарантираме една конституционносъобразна и ефективна процедура“.
След като правилата, по които да се избере разследващ главния прокурор бъдат публикувани на страницата на ВСС, съдебните кадровици отново ще се върнат на процедурата.
С евентуалното ѝ замразяване се спира и тримесечният срок, в който трябва да бъде избран специалният обвинител.
В зависимост от решението на Конституционния съд процедурата или ще се разгърне по същество, или никога няма да започне.
Конституционният съд ще разгледа по същество дали противоречат на Конституцията промените в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвежда фигурата на прокурор, който може да разследва обвинител номер едно или неговите заместници.
„За да не изпадаме после в хипотеза, ако нормите бъдат определени за противоконституционни (а има такова основание), че сме избрали разследващ на главния прокурор и неговите заместници, който да остане без работа поради обявяване на противоконституционност на разпоредбите“, коментира за БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
„Ако (сега) бъде избран разследващ главния прокурор и този избор предшества решение на Конституционния съд за обявяване на противоконституционност на разпоредбите, то новото Народно събрание ще бъде длъжно отново да се занимае с този въпрос“, допълни Киселова.
Темата ще бъде отворена не защото партиите са поставили този въпрос в програмите си, а поради очакваното решение, ако КС обяви разпоредбите за противоконституционни, поясни още преподавателят.
В предаването „12+3“ Велислав Величков от инициативата „Правосъдие за всички“ коментира:
„Фигурата на специалния прокурор е абсурдна и без аналог, леко изнасилване на понятието за правосъдие... Този специален прокурор не трябва да е в системата на прокуратурата. Не трябва да е лично подчинен на главния, може да е магистрат, който да се отчита пред ВСС“.
Жители на квартал "Чайка" във Варна отново излязоха на протест срещу въвеждането на зелена зона от 1 ноември. Хората казаха,че паркоместата драстично са намалени, което ще доведе до конфликти между тях. Вече са събрани стотици подписи, които се внасят в общината, изпратено е и писмо до омбудсмана с искане за съдействие. . Протестиращите казаха,..
Румънската гранична полиция залови край Калафат 38 нелегални мигранти, укрити в камион, управляван от българин. Товарният автомобил е бил спрян за проверка близо до пункта за плащане на таксата за моста Видин-Калафат от румънски полицаи, съвместно с техни български колеги. ТИР-ът превозвал плоскости от ПДЧ по маршрут България-Полша. При проверката във..
"Планираната среща между американския и руския президент е страхотна новина за миролюбивите хора по света. Готови сме!" Това написа в Х премиерът на Унгария Виктор Орбан, чиято столица Будапеща бе спомената от Доналд Тръмп като място, където ще се срещне с Владимир Путин. Срещата в Будапеща, за която не е определена точна дата, ще е втората..
Извънредно съобщение на метеорологичната агенция предупреждава за нов силен циклон с продължителност три дни. Много силни дъждове, вятър и морски бури ще предизвика циклон, който навлиза над Гърция, съобщават синоптиците. От тази нощ започват валежи в западната част на страната и част от островите в Егейско море, съобщават и от Гражданска..
След Белия дом и Кремъл даде положителна оценка на днешния телефонен разговор между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин. Външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков съобщи, че инициативата е била на Путин и че ожсвен доста полезен, това е бил и най-дългият от всичките вече 8 телефонни разговора между него и Тръмп през тази година -..
Ръст с близо 7% на разходите за социална политика и с почти 5% за проекти за развитие се залага в държавния бюджет на Кипър за 2026 г. Обсъждането на правителствения проект започна в парламента, а гласуването му ще бъде в средата на декември. Бюджетът за догодина е с излишък, с перспектива, със социален и развоен фокус, казаха от..
Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен - на Самуиловско шосе. В помощ на сливенските огнеборци там са пристигнали екипи от Ямбол, Нова Загора и Твърдица. Няма пострадали или обгазени хора. Продължава горенето вътре в сградата, а в двора, където има разглобени автомобили, огънят е потушен. Чуват се взривове вътре..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..