Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценаристът Николай Йорданов в ролята на ментор в първата дигитална лаборатория - Digital Indie Lab

Николай Йорданов

Преди година Николай Йорданов представи романа си „Не казвай на мама“ – книга, която разказва 10 вълнуващи интернационални истории на млади хора, граждани на осем  държави, но със сходни съдби. Героите се борят с вечните предразсъдъци на обществото, социалното лицемерие и бича на нашето съвремие, в което лесно слагаме етикети.

През 2021 година сценаристът и преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ ще влезе в ролята на ментор в предстоящата и първа по рода си дигитална лаборатория – Digital Indie Lab.

„Това е една инициатива на фондация „Single step“, с която работихме и при представянето на книгата ми „Не казвай на мама“. Те имат всякакви проекти, които са насочени към младите хора. Фокусът този път е върху онлайн съдържанието. Всеки, който има желание да се развива в тази сфера, би могъл да се включи в дигиталната лаборатория и да покаже какво може. Най-добрите ще бъдат финансирани за изграждане на своя проект.“

Освен Николай в ролята на ментори влизат и Гена Трайкова, Мария Атанасова, Борал Шен, както и други гост-лектори. Всички те ще споделят опита, историите и методите си на работа.

Фокусът на лабораторията ще бъде върху социално ангажирани теми, независимо дали става дума за екология, човешки права, хомофобия или домашно насилие. Ще бъде създаден творчески кемп, който ще се проведе от 23 до 27 април.

„Всеки ментор ще има ежедневни занимания – уъркшоп, лекции, както и индивидуални занимания. Моят фокус е т.нар стори телинг, разказа още Николай Йорданов.

Повече за Digital Indie Lab можете да чуете в интервюто с Николай Йорданов.  

Николай Йорданов е роден през 1978 г. във Варна. Работил е като креативен продуцент и главен редактор на предавания като „България търси талант“, „Страх“, „Африка: Звездите сигурно са полудели“, „Ясновидци“, “X Factor”, „Гласът на България“, „Игрите на звездите“ и други. В момента е асистент по драматургия и преподавател по риалити тв формати в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Съавтор е на биографичната книга „Записки по ада“, написана заедно с медицинската сестра Валя Червеняшка.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45