Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В храма - молитва, в двора - мотика

Снимка: БТА

В храма - молитва, в двора - мотика. Така накратко би могла да се обобщи разказаната от пастор Асен Христов история за огромната овощна и зеленчукова градина около черквата в ромската махала на Разлог, за пропуснатата възможност държавата да интегрира ромите - като ги оземли, за лидерството, което не е в големите обещания на политиците, а в отношението към малките хора.

Върху земята все още има неразтопен сняг, но в градината на изобилието, изпълнила целия двор на църквата, вече се работи. След сутрешна служба няколко мъже заедно с пастора обличат работните дрехи и започват да копаят земята, да кроят дръвчетата и астмите, да ремонтират поливните системи. И децата помагат, нали сега не са на училище.

Преди години голият баир над ромската махала е бил засаден със стотици овощни дръвчета. Но се появил проблем със собствеността, сподели пастор Асен Христов и разкри, че има нова идея за хълма „Голак“. 

Свързаността със земята винаги е помагала на човек в тежки моменти и е пагубно да се отчуждим от нея, убеден е пасторът. И подсказва една от големите грешки на политиците по отношение на интеграцията на ромите - това, че не са ги оземлили.

Над 3000 са ромите в духовния район на пастор Асен Христов. И още толкова са в чужбина. Заради пандемията много хора останаха без препитание и продължават да емигрират, сподели с болка духовникът и добави: "Тук последствията от пандемията се измерват с броя непродадени хлябове".

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южна Корея ще придобие ядрена подводница

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че е дал съгласието си Южна Корея да изгради ядрена подводница. От публикацията му в "Трут сошъл" става ясно, че тя ще бъде построена във Филаделфия, щата Пенсилвания.  Ройтерс пояснява, че Доналд Тръмп и южнокорейският президент Ли Дже Мюнг са финализирали търговска сделка, в която Сеул ще купи нови количества..

публикувано на 30.10.25 в 01:23

Данъчна реформа в Кипър

В Кипър се задават промени в данъчното облагане. Корпоративният данък се увеличава от 12,5% на 15%. Въвеждат се и по-строги механизми за борба с укриването на данъци. Годишният необлагаем доход се повишава с 1 000 евро и става 20 500 евро. Допълнителни данъчни облекчения се предоставят на семейства с деца с годишен доход до 80 000 евро. Това е..

публикувано на 30.10.25 в 01:13
Роб Йетен

Центристката партия Д66 печели най-много гласове на изборите в Нидерландия

Центристката партия Д66 е на път да спечели най-много гласове на парламентарните избори в Нидерландия и да победи крайната десница, показват данните от екзитпол, цитирани от световните агенции. Така Роб Йетен може да стане най-младият министър-председател на страната. Първите данни показват по-висока избирателна активност на предсрочния вот,..

публикувано на 30.10.25 в 00:02
Илияна Йотова

Третият Международен форум на кирилицата ще се проведе през месец март

Третият Международен форум на кирилицата по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова ще се проведе през месец март догодина. Това заяви вицепрезидентът по време на представянето на сборника „Азбука. Език. Идентичност“. Изданието включва доклади, посветени на кирилското културно наследство, християнизацията, формирането на книжовната норма, замяната на..

публикувано на 29.10.25 в 23:20
Еманюел Макрон

Войната в Украйна във фокуса на Световния форум за мир

Във Франция се провежда осмият Световен форум за мир. Участниците търсят нови пътища за дипломация и сътрудничество пред световните геополитически и технологични сътресения. Нови коалиции за мира, народите и планетата - това е червената нишка на Парижкия форум за мир. Главни теми на дискусиите са войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток,..

публикувано на 29.10.25 в 23:07

Приключи ремонтът на пътя Горно Белотинци - Одоровци

След 70 години откриха ремонтиран път между две села на територията на общините Монтана и Брусарци. Отсечката от 4.5 километра между Горно Белотинци и Одоровци е с нов асфалт. Ремонт е направен и на главната улица в Горно Белотинци. Общата инвестицията е за близо 4.5 милиона лева. Община Монтана успешно приключи втория от проектите си, финансирани..

публикувано на 29.10.25 в 21:56

Обл. управител на Ловеч отмени заповед за въвеждане на платено паркиране в центъра на града

Областният управител на Ловеч Дора Стоянова отмени като незаконосъобразна заповедта на кмета на Ловеч Страцимир Петков, за въвеждане на платено паркиране в централната част на града, което е в сила от 1 октомври. Заповед на кмета на Ловеч от 26 септември, с която се въвеждат в експлоатация зоните за платено паркиране на територията на града и..

публикувано на 29.10.25 в 21:28