Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В центъра за диви животни на остров Занзибар „Cheetah’s Rock“

7
Зебрата Чака
Снимка: личен архив

Джени е европейка, учен, дресьор, пише статии и от малка се грижи за животните. При пристигането си в Африка решава да създаде нов център за спасяване на диви животни от бракониери (от най-големите, стигащи до 300 килограма, до най-дребните, побиращи се в човешка длан).

В него международният екип лекува диви и застрашени видове животни, дарява ги с щастие и когато оздравеят ги връща в тяхната естествена среда.

Един от последните им проекти е свързан със спасяването на 700 костенурки от рядък вид.

Галаговото джудже от породата на полумаймуните        Снимка: Славена Илиева

Джени е създател на Спасителния център за диви животни на остров Занзибар „Cheetah’s Rock“, което в превод означава "Скалата на гепарда Чита".  Тя подчерта, че в центъра работят акредитирани учени и изследователи. Планирането на дейностите започнало през 2011 година, а през 2013 се нанесли на територията, на която сега се намира резервата. Има все повече запитвания дали не могат да се подслонят или подкрепят още застрашени диви животни.

"Разбира се, този център можеше да бъде във всяка точка на света. Аз дори не знаех до тогава и за Занзибар. А за мен най-важното беше климатът да е подходящ за животните. Също и от политическа гледна точка търсех политиците да са благосклонни към подобен проект и да имат отношение по въпроса, а не да изгубим мястото и след една година и отново да търсим друга територия. Също така гледахме да няма много бури, да има гъста растителност с високи дървета, да е вододайна област, подходяща за животните. Знам, че туристите не обичат дъждовния сезон тук, но ние сме благодарни, понеже е полезен и за резервата и за животните", подчерта Джени.

Мишевидни елени - най-малките в света и спасени от бракониери      Снимка: Славена Илиева

Експертите се преместили от Европа с всички животни, които имали до момента.

"Но първото животно, което спасихме тук в Занзибар беше галаго (от групата на полумаймуните). То беше паднало от едно дърво, след което ни го донесоха и ние го отгледахме с биберон. Освен големите диви животни, имаме редки видове маймунки, птици, типични за Занзибар видове, които вече са на изчезване или животни, които са били обстрелвани и днес тези редки животни могат да бъдат видени тук, както и на страницата ни. Ако трябва да съм откровена, понякога се дразня, когато посетителите, които веднъж платили таксата в подкрепа на животните, не се отнасят с уважение към тях и към труда на служителите, които работят тук. Но това са част от уроците, които учим заедно. Наистина повечето от посетителите са много осъзнати в общуването, което създаваме", допълни Джени.

Бял Лъв в Резервата Читас Рок            Снимка: Славена Илиева

В резервата „Читас Рок" всяко същество си има история, една по-тъжна, друга поучителна, а третата дори невероятна - като тази на костенурките от Сейшелските острови, които биват спасени и въпреки, че един шейх ги е искал, те сега са на сигурно място.

"На територията на Резервата "Читас Рок", може да видите и големите хищни животни, които сме спасили и дори да ги докоснете, като например ивичестата хиена, леопарда, гепардите, белият лъв, пумите. Някой от тях са в карантина, както и днес ние хората сме в карантина. Гепардът Чита е едно от тях и от там идва и името на резервата. Гепардът, както знаете, развива скорост до 130 км/ч , той е най-бързото животно в света и възможността да се докосне човек до него и да си направи снимка е спомен за цял живот. Представете си тук е събрана цялата палитра на дивия свят. Имаме и влечуги, които са едни от най-редките на земята - като костенурките от област Паже, остров Занзибар и те стигнаха до нас пак, спасени от нелегалния трафик на животни".

Лемур от Мадагаскар в Резервата „Читас Рок“          Снимка: Славена Илиева

В предаването "Нощен хоризонт" Джени допълни:

"За мен е трудно да избера само една, но може би историята, която е много близка до моето сърце и благодарение на която, този проект се осъществи, е тази на зебрата Чака. Тя е родена в зоологическа градина в Германия и е щяла да бъде заклана до една година. Ние успяхме да спасим зебрата Чака, направихме всичко възможно тя да оцелее. До този момент аз също пишех статии за езда в списания и те се заинтересуваха дали могат да се провеждат дресировки по езда със зебра. И знаете ли, Вие видяхте и преживяхте общуването с Чака, всички получиха роза от Чака. Да, единствената в света зебра, която Ви подарява роза и играе футбол! По-голям чаровник от Чака няма - обича да играе и да общува с хората. Радвам се, че успяхме да спасим и това животно. Тук запознаваме хората с дивите животни и техните особености. Например защо зебрата има райета и какъв всъщност е цветът на зебрата и много други особености, за които може да научите тук на място и за другите редки видове".

Резервата за защита на диви животни „Читас Рок“      Снимка: Славена Илиева

Всички наши животни са спасени от тъжни обстоятелства или са ни подарени от центрове за диви животни с цел опазване, подчерта Джени.

"Пумата Ксения например е родена в зоологическа градина в Източна Европа, запазваме в тайна от коя държава идва. Тя е отнета от майката, когато е на 3 седмици. Не й давали мляко, била определена за търговия с домашни любимци. Намесихме се. Тя пристигна с хипокалцемия и няколко фрактури. След дълги месеци на лечение тя сега живее щастлив и здравословен живот с нас и се радва на много любов".

Гепарда Чита с инструктор                           Снимка: Славена Илиева

Това е един от многото разкази, с които служителите от центъра „Читас Рок“ в Занзибар ни учат на милосърдие и то сега по време на тези трудни месеци. Един урок по хуманност от далечен остров - от Занзибар с любов.

Найлоновите торбички са забранени в Танзания и Занзибар. За хората там основни аптеки са растенията в дворовете им. А за редките животни се грижат местните жители, правозащитници и учени от други държави.

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50