Джени е европейка, учен, дресьор, пише статии и от малка се грижи за животните. При пристигането си в Африка решава да създаде нов център за спасяване на диви животни от бракониери (от най-големите, стигащи до 300 килограма, до най-дребните, побиращи се в човешка длан).
В него международният екип лекува диви и застрашени видове животни, дарява ги с щастие и когато оздравеят ги връща в тяхната естествена среда.
Един от последните им проекти е свързан със спасяването на 700 костенурки от рядък вид.
Джени е създател на Спасителния център за диви животни на остров Занзибар „Cheetah’s Rock“, което в превод означава "Скалата на гепарда Чита". Тя подчерта, че в центъра работят акредитирани учени и изследователи. Планирането на дейностите започнало през 2011 година, а през 2013 се нанесли на територията, на която сега се намира резервата. Има все повече запитвания дали не могат да се подслонят или подкрепят още застрашени диви животни.
"Разбира се, този център можеше да бъде във всяка точка на света. Аз дори не знаех до тогава и за Занзибар. А за мен най-важното беше климатът да е подходящ за животните. Също и от политическа гледна точка търсех политиците да са благосклонни към подобен проект и да имат отношение по въпроса, а не да изгубим мястото и след една година и отново да търсим друга територия. Също така гледахме да няма много бури, да има гъста растителност с високи дървета, да е вододайна област, подходяща за животните. Знам, че туристите не обичат дъждовния сезон тук, но ние сме благодарни, понеже е полезен и за резервата и за животните", подчерта Джени.
Експертите се преместили от Европа с всички животни, които имали до момента.
"Но първото животно, което спасихме тук в Занзибар беше галаго (от групата на полумаймуните). То беше паднало от едно дърво, след което ни го донесоха и ние го отгледахме с биберон. Освен големите диви животни, имаме редки видове маймунки, птици, типични за Занзибар видове, които вече са на изчезване или животни, които са били обстрелвани и днес тези редки животни могат да бъдат видени тук, както и на страницата ни. Ако трябва да съм откровена, понякога се дразня, когато посетителите, които веднъж платили таксата в подкрепа на животните, не се отнасят с уважение към тях и към труда на служителите, които работят тук. Но това са част от уроците, които учим заедно. Наистина повечето от посетителите са много осъзнати в общуването, което създаваме", допълни Джени.
В резервата „Читас Рок" всяко същество си има история, една по-тъжна, друга поучителна, а третата дори невероятна - като тази на костенурките от Сейшелските острови, които биват спасени и въпреки, че един шейх ги е искал, те сега са на сигурно място.
"На територията на Резервата "Читас Рок", може да видите и големите хищни животни, които сме спасили и дори да ги докоснете, като например ивичестата хиена, леопарда, гепардите, белият лъв, пумите. Някой от тях са в карантина, както и днес ние хората сме в карантина. Гепардът Чита е едно от тях и от там идва и името на резервата. Гепардът, както знаете, развива скорост до 130 км/ч , той е най-бързото животно в света и възможността да се докосне човек до него и да си направи снимка е спомен за цял живот. Представете си тук е събрана цялата палитра на дивия свят. Имаме и влечуги, които са едни от най-редките на земята - като костенурките от област Паже, остров Занзибар и те стигнаха до нас пак, спасени от нелегалния трафик на животни".
В предаването "Нощен хоризонт" Джени допълни:
"За мен е трудно да избера само една, но може би историята, която е много близка до моето сърце и благодарение на която, този проект се осъществи, е тази на зебрата Чака. Тя е родена в зоологическа градина в Германия и е щяла да бъде заклана до една година. Ние успяхме да спасим зебрата Чака, направихме всичко възможно тя да оцелее. До този момент аз също пишех статии за езда в списания и те се заинтересуваха дали могат да се провеждат дресировки по езда със зебра. И знаете ли, Вие видяхте и преживяхте общуването с Чака, всички получиха роза от Чака. Да, единствената в света зебра, която Ви подарява роза и играе футбол! По-голям чаровник от Чака няма - обича да играе и да общува с хората. Радвам се, че успяхме да спасим и това животно. Тук запознаваме хората с дивите животни и техните особености. Например защо зебрата има райета и какъв всъщност е цветът на зебрата и много други особености, за които може да научите тук на място и за другите редки видове".
Всички наши животни са спасени от тъжни обстоятелства или са ни подарени от центрове за диви животни с цел опазване, подчерта Джени.
"Пумата Ксения например е родена в зоологическа градина в Източна Европа, запазваме в тайна от коя държава идва. Тя е отнета от майката, когато е на 3 седмици. Не й давали мляко, била определена за търговия с домашни любимци. Намесихме се. Тя пристигна с хипокалцемия и няколко фрактури. След дълги месеци на лечение тя сега живее щастлив и здравословен живот с нас и се радва на много любов".
Това е един от многото разкази, с които служителите от центъра „Читас Рок“ в Занзибар ни учат на милосърдие и то сега по време на тези трудни месеци. Един урок по хуманност от далечен остров - от Занзибар с любов.
Найлоновите торбички са забранени в Танзания и Занзибар. За хората там основни аптеки са растенията в дворовете им. А за редките животни се грижат местните жители, правозащитници и учени от други държави.
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..