Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика, биофизика, молекулярна биология и прогресив рок

Харилаос Ксенодохидис и Милена Георгиева
Снимка: Филип Данчев

Музиката влияе на мозъка, на сърдечния ритъм, разказа в предаването "Нощен хоризонт" доц. Милена Георгиева, молекулярен биолог в Българската академия на науките:

"Не е случайно, че когато човек се занимава с математика, слуша Моцарт. Има музика за релаксация, за медитация. Има музика прогресив рок - за изразяване на послание към обществото и хората около нас", отбеляза Георгиева, достигайки до темата за посланията и въздействието на стила, познат като прогресив рок (за краткост наричан прог рок или прог). Възникването на този стил,  често определян като амбициозен, еклектичен и претенциозен, се свързва с групи от Великобритания в края на 60-те години. Прогресив рокът заимства елементи на класическата музика и джаза и създава свои сложни композиции, експериментирайки с непознати музикални форми.  

Прог рокът е част от визитката и на Харилаос Ксенодохидис - той е родом от Комотини, Гърция. В България е от 2004 г., завършил е Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и в момента е докторант по биофизика в Медицинския университет в Пловдив. "Inner Crisis" или в превод "Вътрешна криза" е заглавието на неговия албум, издаден през 2018-та. Той няма музикално образование, но е китарист и  композитор - твори в пространството на прогресив рока.

Той подготвя втори албум, с който иска да достигне до повече хора: 

"Искам това, което излиза от мен да стига до хората. Всеки артист иска да има своята сцена, но това идва след много работа".

"Една голяма истина е, че хората се отдалечават - заради страха", споделя Харилаос.

Българската академия на науките и Медицинският университет в Пловдив работят по общ проект, допълни доц. Милена Георгиева:

"Това е и основата на нашия общ проект, който обединява биофизиката и молекулярната биология, обединява Българската академия на науките и нашата Лаборатория по молекулярна генетика и Медицинския университет в Пловдив, защото, ако те са биофизици и разбират от това как светлината модулира различни физиологични процеси като съкращението на гладката мускулатура на стомаха, ние разбираме от молекулните механизми, които обуславят това нещо и решихме да обединим усилията си и да проверим как различни енергийни потоци повлияват тази съкратителна активност на стомаха".

Повече за проекта можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20