Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика, биофизика, молекулярна биология и прогресив рок

Харилаос Ксенодохидис и Милена Георгиева
Снимка: Филип Данчев

Музиката влияе на мозъка, на сърдечния ритъм, разказа в предаването "Нощен хоризонт" доц. Милена Георгиева, молекулярен биолог в Българската академия на науките:

"Не е случайно, че когато човек се занимава с математика, слуша Моцарт. Има музика за релаксация, за медитация. Има музика прогресив рок - за изразяване на послание към обществото и хората около нас", отбеляза Георгиева, достигайки до темата за посланията и въздействието на стила, познат като прогресив рок (за краткост наричан прог рок или прог). Възникването на този стил,  често определян като амбициозен, еклектичен и претенциозен, се свързва с групи от Великобритания в края на 60-те години. Прогресив рокът заимства елементи на класическата музика и джаза и създава свои сложни композиции, експериментирайки с непознати музикални форми.  

Прог рокът е част от визитката и на Харилаос Ксенодохидис - той е родом от Комотини, Гърция. В България е от 2004 г., завършил е Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и в момента е докторант по биофизика в Медицинския университет в Пловдив. "Inner Crisis" или в превод "Вътрешна криза" е заглавието на неговия албум, издаден през 2018-та. Той няма музикално образование, но е китарист и  композитор - твори в пространството на прогресив рока.

Той подготвя втори албум, с който иска да достигне до повече хора: 

"Искам това, което излиза от мен да стига до хората. Всеки артист иска да има своята сцена, но това идва след много работа".

"Една голяма истина е, че хората се отдалечават - заради страха", споделя Харилаос.

Българската академия на науките и Медицинският университет в Пловдив работят по общ проект, допълни доц. Милена Георгиева:

"Това е и основата на нашия общ проект, който обединява биофизиката и молекулярната биология, обединява Българската академия на науките и нашата Лаборатория по молекулярна генетика и Медицинския университет в Пловдив, защото, ако те са биофизици и разбират от това как светлината модулира различни физиологични процеси като съкращението на гладката мускулатура на стомаха, ние разбираме от молекулните механизми, които обуславят това нещо и решихме да обединим усилията си и да проверим как различни енергийни потоци повлияват тази съкратителна активност на стомаха".

Повече за проекта можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28