Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Киномания“ показва пет филма на Фелини

Фестивалът започва със „Страх“ на Ивайло Христов

Кадър от филма „Сладък живот“, реж. Федерико Фелини
Снимка: KINOMANIA

През април започва 34-тото издание на „Киномания“. Преди официалното начало на 8-и април по традиция филмовият фестивал ще покаже ретроспекция на голям световен режисьор. Тази година във фокуса е Федерико Фелини. 

100 години от рождението на един най-продуктивните творци на киното след Втората световна Федерико Фелини се навършиха през 2020 година. Заради пандемията честването на годишнината в Италия беше отложено за тази година. Автор на 24 филма и носител на „Оскар” за цялостно творчество през 1993 г., Фелини ще „гостува“ на „Киномания“ с пет ленти. 

Между 1-ви и 6-и април ще бъдат прожектирани „Казанова“, „Сатирикон“, „Осем и половина“, „Рим“. Също и „Сладък живот“ - с четири номинации за „Оскар“, печелейки статуетката за костюми, и победител на фестивала в Кан, откъдето през 1960 година си тръгна със Златна палма.

Федерико Фелини
„Филмите на Фелини ще имат прожекции в „Люмиер” и „Одеон". Подбрали сме едни от обичаните му филми. Но освен на него ще отдадем почит и на Шон Конъри с „Мъжът, който искаше да бъде крал“, каза пред БНР програматорът на фестивала Владимир Трифонов. Лентата е пародия за двама британски войници, които решават да се представят като крале на Кафиристан и наследници на Александър Македонски, а местното население ги приема за полубожества. 

Официалното откриване на „Киномания“ ще бъде в зала 1 на НДК с филма „Страх“ на Ивайло Христов. Той е сниман преди пандемията, а темата за бежанците е само основа на разказа: 

„Нарича се „Страх“ заради страха, който ни пречи да контактуваме нормално с другия, с непознатия. Страхът от себе си, от това да се влюбиш, за оня страх да кажеш това, което мислиш, за оня страх вътре в нас, който ни пречи да бъдем самите себе си“, разказа Христов за предаването „Хоризонт до обед“. 

Киномания ще продължи до 22-ри април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31