След сигнали от Кипър за членове на секционни избирателни комисии „парашутисти“, такива идват и от Бавария, Германия. В град Фюрт и петимата членове на СИК от българската общност там не са одобрени от Централната избирателна комисия, а на тяхно място ще има командировани от България представители, за които се знае, че са партийни кандидатури. Това предизвика отглас сред местната общност на сънародниците ни както във Фюрт, така и в Нюрнберг.
Емилия Михайлова, която е била преподавател в българското училище „Дора Габе“ в Мюнхен и няколко пъти е била член на наша секционна избирателна комисия в града, сега живее във Фюрт, където отново е била предложена за член на СИК.
„Защо точно за тези избори решиха да назначат толкова много партийни представители“, попита още тя.
„В Мюнхен са изцяло подменени всички членове. В Манхайм не са всички. В Испания чувам. Сигнали има навсякъде по света, доколкото знам“, отбеляза Емилия Михайлова.
„Това е като във вашата кухня. Вие сте решили днес да направите баница и си имате кори, яйца и сирене, обаче идва ЦИК и казва – не, ще правим баклава. Ще правите баклава, но няма орехи, няма захар. Това е“, заяви тя пред БНР.
Емилия Михайлова апелира ЦИК да се преразгледа решението за назначаването на секционна комисия номер 321300106 в град Фюрт, Германия, като се включат в нея двама предложени от българската общност доброволци.
„Българската общност зад граница винаги е била трън в очите на управляващите, защото тя сякаш се изплъзва от общия модел, по който те са свикнали да работят за изборни резултати. Като че ли не подлежи на контрол, не подлежи на убеждаване с различни материални стимули“, коментира Славов пред БНР.
Запитан с какво си обяснява назначението на партийни предложения за членове на секционни избирателни комисии зад граница, Славов посочи:
„Като че ли зад това прозира опит да се контролира по-отблизо процесът на гласуване в чужбина.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..