Във Велико Търново засегнатите бизнеси при третото затваряне се увеличават, а хората споделят, че ще им е трудно да излязат от кризата, защото или не са получили финансова подкрепа от държавата, или парите са много закъснели.
Притесненията им идват на фона на новината, че от 1 април ще отворят ресторантите и заведенията, които имат открити площи и градини.
170 фирми на територията на област Велико Търново са получили по механизма за подкрепа с оборотен капитал суми на обща стойност 1,458 милиона лева, съобщиха от Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.
„Аз съм се възползвал от някои от мерките, примерно за компенсиране с 20 % от миналогодишните обороти, но бяха изплатени единствено за декември и за януари. Стана бързо. По другата програма за средните предприятия кандидатствахме още през юни миналата година, одобрени сме, но за сега няма никакви преводи. Това са разходи, направени преди една година, и не зная как биха могли да издържат някои други, които разчитат само на един обект или нямат абсолютно никакви спестявания или резерви. Тези мерки са изключително бавни, тромави и ненавременни. Какъв е смисълът да ни ги дадат след една година, когато повечето от колегите ще са фалирали“.
Сред засегнатите бизнеси в туристическо Велико Търново са и хотелите. „Работим, но храненето на туристите по стаите не е добре“, коментира в "Преди всички" Валентин Аврамов, управител на хотел с категоризация от четири звезди:
„Учудващо е, но голяма част от гостите не желаят това нещо и категорично не желаят да посещават хотелите по този начин. От друга страна – храненето по стаите води и до по-големи разходи. Така че нещата са квит – няма туристи, няма хранене по стаите“.
Хотелът, чийто управител е Валентин Аврамов, е кандидатствал за подпомагане по мярката 60 към 40:
„Досега сме получавали почти редовно, макар и с нормалното закъснение като за всички други колеги, средствата, за които сме предявили претенции към тях. Държавата не помага достатъчно адекватно. Ако не е другата част от нашата фирма, ако не е себераздаването на собствениците, трудно се оцелява."
Майсторите занаятчии на Самоводската чаршия също са от засегнатите, защото туристи няма. Безвъзмездната помощ от държавата си я прибра общината за наеми, сподели пред БНР майсторът ножар Кирил Димитров:
„Всъщност тези пари не ни ги дадоха да си купим хляб да ядем с тях, а просто да можем да подкрепим фирмата, която ни е арендатор. Дадоха ни по пет хиляди лева безвъзмездни. Те вече свършиха, специално моите. Доста от колегите, които от много години бяха тук, се изнесоха".
При последния локдаун не са пожалени и хората на изкуството. Художникът и собственик на картинна галерия Светлозар Петров каза в "Преди всички", че се е спасил с онлайн магазина си, направен преди пандемията:
„Предните затваряния някак си по-лесно ги преживяхме, докато сега изключително силно се отрази. Реално няма никакви хора. Започнахме преди 4 години да правим сайт на галерията и в момента благодарение на него оцеляваме. Просто успяхме да изпреварим малко събитията. Не сме кандидатствали по някоя от мерките, мисля, че не отговаряме на условията за отпускане на средства“.
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
Почти хиляда бивши и настоящи пилоти от армията на Израел публикуваха писмо, в което искат от властите да приемат като свой приоритет освобождаването на останалите в ръцете на "Хамас" заложници, дори ако това означава боевете срещу групировката да спрат. Управляващите остро осъдиха исканията. "Хамас" предупреди Израел да не опитва да върне..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..