Преди историята да бъде екранизирана и в екипа й да се включат режисьорът Александър Косев, актьорите Александра Костова в ролята на съвременната Петя, Алиса Атанасова, която се превъплъщава в Петя Дубарова, Албена Павлова, Васил Банов, Юлиан Вергов, Моньо Монев и други, всичко това започва като една идея, един разговор между сценаристите на филма и големи почитатели на творчеството на Петя Дубарова – Нели Димитрова и Валентина Ангелова.
„Най-ценният източник на информация за нас беше дневникът й, публикуван в стихосбирката „Най-синьото вълшебство“, който навремето аз знаех почти наизуст. Освен това и книгата на Веселин Андреев „Соната за Петя Дубарова“. Самият той след смъртта й се запознава с поезията й и също се вманиачава“, казва Валентина Ангелова.
Веселин Андреев сочи като причина за случилото се счупен брояч в бирена фабрика, в която Петя Дубарова е имала практика.
„Броячът остава в ръцете й, не го чупи тя. Веселин Андреев смята, че това е много добър повод леко да й се натрие носа за назидание, защото вече в този момент тя е била известна, всички са я познавали и след това я викат на учителски съвет, на който й понижават поведението, което за мен нищо не говори. Това не е било просто административно наказание, а тежък удар за 17-годишната Петя Дубарова“, разказва Валентина Ангелова.
Дълго време екипът на филма пази в тайна коя ще бъде актрисата, която ще се превъплъти в ролята на Петя Дубарова. За всички зрители, които са гледали вече „Петя на моята Петя“ или трейлъра на лентата, приликата на Алиса с Петя Дубарова е поразителна.
Алиса Атанасова сподели, че за нея е било удоволствие дори споменаването на името й в този проект. „В началото беше интересно и вълнуващо за мен, защото човек ходи по кастинги, постепенно започнах да свиквам с тази мисъл. Видях накъде вървят нещата и изведнъж, когато това беше потвърдено, тогава дойде цялото усещане за отговорност и за щастие“, сподели в предаването „Време за живот“ Алиса Атанасова.
Режисьор - Александър Косев
Сценарий - Нели Димитрова, Валентина Ангелова
Оператор - Иван Вацов
Музика - Георги Стрезов
В ролите - Александра Костова, Алиса Атанасова, Албена Павлова, Юлиян Вергов, Моньо Монев
Продуцент - Николай Урумов
Малко преди началото на учебната година родителите на Петя Монова я поставят пред неприятен свършен факт – развели са се по взаимно съгласие. Досега смятала семейството си за съвършено, Петя се чувства огорчена и предадена. Тя търси съдействие и подкрепа от баща си и разбира, че той е виновен за развода с майка й – има си любовница и чака дете от нея. Съкрушена, Петя предприема неразумно свободно гмуркане в ледените морски води точно на 4 декември – деня, в който е починала Петя Дубарова. Между живота и смъртта Петя се среща с идола си Петя Дубарова, от която научава ценни уроци. Петя Дубарова я кара да сломи момичешкото си нетърпение, да намери индивидуалността си и я провокира да осъзнае, че ако умре, смъртта й ще е безсмислена.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..