Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ – най-синьото вълшебство на едно съвременно момиче

Филмът ще има втора прожекция пред зрители на 4 април от 20.30 часа в Дома на киното, предстои и среща с част от екипа

Преди историята да бъде екранизирана и в екипа й да се включат режисьорът Александър Косев, актьорите Александра Костова в ролята на съвременната Петя, Алиса Атанасова, която се превъплъщава в Петя Дубарова, Албена Павлова, Васил Банов,  Юлиан Вергов, Моньо Монев и други, всичко това започва като една идея, един разговор между сценаристите на филма и големи почитатели на творчеството на Петя Дубарова – Нели Димитрова и Валентина Ангелова.  

„Най-ценният източник на информация за нас беше дневникът й, публикуван в стихосбирката „Най-синьото вълшебство“, който навремето аз знаех почти наизуст. Освен това и книгата на Веселин Андреев „Соната за Петя Дубарова“. Самият той след смъртта й се запознава с поезията й и също се вманиачава“, казва Валентина Ангелова.

Веселин Андреев сочи като причина за случилото се счупен брояч в бирена фабрика, в която Петя Дубарова е имала практика. 

„Броячът остава в ръцете й, не го чупи тя. Веселин Андреев смята, че това е много добър повод леко да й се натрие носа за назидание, защото вече в този момент тя е била известна, всички са я познавали и след това я викат на учителски съвет, на който й понижават поведението, което за мен нищо не говори. Това не е било просто административно наказание, а тежък удар за 17-годишната Петя Дубарова“, разказва Валентина Ангелова.

Дълго време екипът на филма пази в тайна коя ще бъде актрисата, която ще се превъплъти в ролята на Петя Дубарова. За всички зрители, които са гледали вече „Петя на моята Петя“ или трейлъра на лентата, приликата на Алиса с Петя Дубарова е поразителна. 

Алиса Атанасова сподели, че за нея е било удоволствие дори споменаването на името й в този проект. „В началото беше интересно и вълнуващо за мен, защото човек ходи по кастинги, постепенно започнах да свиквам с тази мисъл. Видях накъде вървят нещата и изведнъж, когато това беше потвърдено, тогава дойде цялото усещане за отговорност и за щастие“, сподели в предаването „Време за живот“ Алиса Атанасова.

Режисьор - Александър Косев

Сценарий - Нели Димитрова, Валентина Ангелова

Оператор - Иван Вацов

Музика - Георги Стрезов

В ролите - Александра Костова, Алиса Атанасова, Албена Павлова, Юлиян Вергов, Моньо Монев

Продуцент - Николай Урумов

Малко преди началото на учебната година родителите на Петя Монова я поставят пред неприятен свършен факт – развели са се по взаимно съгласие. Досега смятала семейството си за съвършено, Петя се чувства огорчена и предадена. Тя търси съдействие и подкрепа от баща си и разбира, че той е виновен за развода с майка й – има си любовница и чака дете от нея. Съкрушена, Петя предприема неразумно свободно гмуркане в ледените морски води точно на 4 декември – деня, в който е починала Петя Дубарова. Между живота и смъртта Петя се среща с идола си Петя Дубарова, от която научава ценни уроци. Петя Дубарова я кара да сломи момичешкото си нетърпение, да намери индивидуалността си и я провокира да осъзнае, че ако умре, смъртта й ще е безсмислена.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45