До 12 години затвор и 100 000 евро глоба са новите наказания, които заплашват трафикантите на нелегални мигранти и бежанци в Кипър. Одобрените от парламента на страната в петък законови промени целят да се намали силният миграционен натиск върху островната държава, с който тя вече не може да се справя.
Новото законодателство криминализира подпомагането на нелегални мигранти при влизане, транзитно преминаване или пребиваване в републиката.
Контрабандистите, които срещу заплащане превозват хора през морето в опасни условия, вече извършват „престъпление”, а не „нарушение”, както досега. То се наказва с рязко увеличените нови санкции за лишаване от свобода и глоба.
Засилените потоци нелегални мигранти, пристигащи в Кипър по море с лодки от Турция или от северната част на острова, незаконно пресичайки демаркационната линия, представляват много сериозен проблем за правителството в Никозия.
Кипър обвинява Турция, че тя умишлено участва в създаването на нов миграционен път в Източното Средиземноморие с цел промяна на демографския характер на острова.
Според правителството 75% от мигрантите в страната влизат незаконно от северната част на острова. В опит да предотврати този поток през март то започна поставяне на телена ограда в част от демаркационната линия, което предизвика силна критика от опозиционни партии и правозащитни организации.
Търсещите и получили убежище в островната държава вече представляват 4% от населението ѝ, което е най-високият дял в ЕС.
Гърция и Турция също си размениха обвинения за мигрантите днес, след многобройни инциденти във водите между тях в петък. Атина оцени като провокации опитите на мигрантски лодки от турските брегове, придружени от турската брегова охрана и флот, да влязат в гръцки води. Анкара категорично отхвърли това обвинение и на свой ред критикува съседката си, че изтласква лодките на бежанците обратно в турски води.
Доналд Тръмп-младши започна обиколката си в Централна и Източна Европа в Будапеща. Той се срещна с външния министър Петер Сиярто. Тръмп-младши ще изнесе лекция при закрити врата и ще присъства на банкет в негова чест в унгарската столица. В неделя се очаква той да бъде и в София. Доналд Тръмп-младши е поканен в Будапеща от унгарски..
Икономическото мнозинство в Столичния общински съвет "безцеремонно и абсолютно скандално" отстрани инж. Стоян Братоев от поста изпълнителен директор на "Метрополитен", посочват от "Продължаваме Промяната" в прессъбщение до медиите. Столичното метро е с нов директор - Николай Найденов Според партията същността на проблема е, че..
Върховният комисарят на ООН за бежанците намали подкрепата си за наскоро разселени украинци в момент, в който атаките по фронтовата линия се засилват, предаде Ройтерс, като се позова на Агенцията, предаде БТА. Тя уточни, че причината е спирането на помощите от страна на САЩ и намаляването на финансовата подкрепа от други донори. Хуманитарните..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски повтори днес, че смята, че Крим принадлежи на Украйна и тази позиция няма да се промени въпреки американския натиск по този въпрос, предаде "Франс прес". "Нашата позиция остава непроменена. Всички временно окупирани територии принадлежат на Украйна“, заяви Зеленски пред журналисти. Според медиите..
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика" протестираха и тази вечер с искане да се премахнат незаконните ромски постройки в района. За кратко те блокираха и движението на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница" - на входа на "Западен парк". Според информация на протестиращи действията по премахване на постройките днес са били спрени след..
Групите на "Спаси София" и "Продължаваме промяната - Демократична България" в Столичния общински съвет свикват извънредно заседание във вторник, 29 април 2025 г., заради уволнението на Стоян Братоев като директор на столичния Метрополитен, се посочва в прессъобщение до медиите на "Спаси София". Столичното метро е с нов директор - Николай..
Еколози, туристически организации и сдружения, граждани от Кюстендил се обявяват срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Пред Общината е обявен протест от 14.00 часа на 30 април - по същото време, когато съветниците ще гласуват за инвестиционното намерение за ветропарк в Осогово на софийско дружество. Със свое становище излезе..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р..